Plamy na skórze to zmiany dermatologiczne, które nie zawsze muszą być objawem poważnych chorób. Związane są ze zmianami barwnikowymi zachodzącymi tuż pod skórą. Czasem mają też związek z alergią lub zmianami temperatury. Plamy są rodzajem wykwitów skórnych, które leczy się u dermatologa.
Plamy na skórze mogą powodować dyskomfort estetyczny i sprawić, że będziemy czuli się źle we własnej skórze. Jeśli objawy w jakikolwiek sposób nas niepokoją lub utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do lekarza dermatologa.
Plamy na skórze określane są jako wykwity pierwotne, które mogą być krótkotrwałe albo przewlekłe. Najczęściej mają związek z nieprawidłową pracą układu krwionośnego lub z rozwijającym się stanem zapalnym.
Jedną z najczęściej występujących zmian są plamy rumieniowe. Są one niewielkie, ale często jest ich dużo na powierzchni skóry, mogą się także zlewać między sobą. Najczęściej mają związek z chorobami zakaźnymi, głównie z chorobami wieku dziecięcego, to znaczy odry, świnki, różyczki, etc. W tym przypadku leczenie jest objawowe, a wirus musi ustąpić samoistnie.
Nieco większe od plam rumieniowych są rumienie. Mogą przybierać nawet postać rozległych zmian barwnikowych. Podobnie jak plamy rumieniowe, są związane z pękaniem naczyń krwionośnych tuż pod skórą i zwiększonym przepływem krwi. Rumienie bardzo często związane są z rozwijającym się stanem zapalnym. Mogą także być skutkiem alergii (na jedzenie, kosmetyki lub środki do prania) i kontaktu z substancjami drażniącymi. Aby wyleczyć takie zmiany, najczęściej należy najpierw wyeliminować przyczynę, a później stosować specjalne maści i preparaty łagodzące.
Innym rodzajem plam związanych z przekrwieniem jest erytrodermia, czyli ogólny stan zapalny skóry. Zazwyczaj poza zmianami na skórze choremu towarzyszą także inne objawy, takie jak obrzęki, świąd, gorączka i powiększone węzły chłonne. Dodatkowo często naskórek się nadmiernie złuszcza. Takie plamy zazwyczaj mają siną barwę.
Osobną grupą są plamy związane z niedokrwieniem. Powstają najczęściej na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak zimno, ale także w wyniku rozwoju niektórych chorób, między innymi niewydolności żylnej.
Plamy mogą być spowodowane także zaburzeniami unaczynienia, wówczas mają związek przede wszystkim z przebiegiem żylaków, naczyniaków, a także z obecnością pajączków - mogą być to plamy nabyte lub wrodzone.
Na skórze mogą pojawić się także plamy związane z wylewem krwi tuż pod skórę. Takie zmiany nazywa się wybroczynami i znacznie różnią się od poprzednich wymienionych. Większość plam na skutek ucisku na kilka chwil blednie, a potem stopniowo wraca do swojego poprzedniego koloru. Plamy wybroczynowe nie wykazują takich właściwości, a dodatkowo mogą być ciemnoczerwone, następnie sine, a na końcu brunatne.