Trwa ładowanie...

Plamy na skórze, swędzenie, łuszczenie - i ty możesz mieć grzybicę!

 Sylwia Stachura
20.07.2017 19:24
Plamy na skórze, swędzenie, łuszczenie - i ty możesz mieć grzybicę!
Plamy na skórze, swędzenie, łuszczenie - i ty możesz mieć grzybicę!

Pierwsze objawy grzybicy łatwo pomylić z przesuszeniem skóry lub reakcją alergiczną. Swędzenie i zaczerwienienie nie wzbudza naszych podejrzeń i przez to często je ignorujemy. To niestety błąd, ponieważ tak mogą wyglądać pierwsze symptomy nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest grzybica skóry. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę? Jak ją leczyć i co zrobić, by w przyszłości uniknąć zakażenia?

spis treści

1. Grzybica – powszechny problem

Jeśli sądzisz, że grzybica to wyłącznie problem osób niedbających o higienę lub często korzystających z basenu, jesteś w błędzie. Wyniki badań pod nazwą „Projekt Achilles” nie pozostawiają złudzeń. W Polsce prawie co druga osoba ma grzybicę stóp. Należy przy tym pamiętać, że to tylko jeden z rodzajów zakażenia grzybiczego. Drobnoustroje często atakują również paznokcie, pachwiny oraz skórę głowy.

Przeczytaj również

2. Rozpoznaj wroga, czyli objawy grzybicy skóry

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Im wcześniej zaczniemy leczyć grzybicę, tym szybciej i skuteczniej pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości. Problem w tym, że bardzo często błędnie oceniamy zmiany na skórze i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zwyczajne swędzenie stóp może być początkiem zakażenia grzybiczego.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze podejrzenia? Prawdopodobnie pierwszym sygnałem, który zauważymy, będzie świąd skóry (w przypadku grzybicy stóp – pomiędzy palcami). Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? Małe pęknięcia naskórka, zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się, pęcherzyki oraz uczucie, że skóra jest lekko wilgotna. To typowe objawy grzybicy, które wymagają naszej natychmiastowej interwencji.

3. Zwalcz grzybicę szybko i skutecznie

Skóra dotknięta zakażeniem grzybiczym swędzi, jest zaczerwieniona i nie wygląda estetycznie. To nie jedyny problem. Jeśli natychmiast nie zaczniemy leczyć grzybicy, to mikroorganizmy mogą szybko przenieść się na inne miejsca ciała. Należy pamiętać, że grzybica to choroba zakaźna. Gdy nie zaczniemy działać od razu, wkrótce wszyscy domownicy będą się drapać i skarżyć na ból oraz pieczenie skóry.

Po zauważeniu objawów należy jak najszybciej rozpocząć terapię. Grzybicę leczy się głównie miejscowo, stosując specjalne kremy i płyny. Czasami jest konieczne uzupełnienie leczenia środkami doustnymi. W przypadku grzybicy stóp bardzo ważne jest też zdezynfekowanie obuwia oraz skarpetek, co może pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby.

4. Chroń się przed grzybicą

Każdego dnia jesteśmy narażeni na grzybicę. Spotykamy się z innymi osobami, korzystamy z basenów, sauny, klubów fitness, siłowni, publicznych przebieralni, zabiegów manicure i pedicure oraz ośrodków spa. Wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, czają się grzyby wywołujące zakażenia skóry. Właśnie dlatego powinniśmy znać i stosować podstawowe zasady zapobiegania tej chorobie.

Najważniejsze jest unikanie chodzenia boso w hotelach, przebieralniach, na basenie i w siłowni. Zawsze miejmy ze sobą własne buty ochronne, klapki, ręczniki i przybory osobiste (np. szczotkę do włosów, pilniczek). Pamiętajmy o dokładnym suszeniu skóry po kąpieli i noszeniu przewiewnej bielizny oraz butów. Korzystajmy z zaufanych gabinetów kosmetycznych, w których przestrzega się norm higienicznych. Nigdy nie ignorujmy podejrzanego swędzenia i zaczerwienienia skóry, ponieważ często są to pierwsze dyskretne objawy grzybicy, które z czasem mogą przerodzić się w poważniejszy problem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zmiany skórne w grzybicy skóry gładkiej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze