Trwa ładowanie...

Plastikowe patyczki do uszu wycofywane ze sklepów. Czym czyścić uszy?

Avatar placeholder
13.08.2021 14:57
plastikowe patyczki higieniczne wycofywane ze sklepów
plastikowe patyczki higieniczne wycofywane ze sklepów (123rf.com)

Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o zakazie sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o plastikowe patyczki higieniczne, sztućce i talerzyki. Wielu z nas nie wyobraża sobie rezygnacji z patyczków higienicznych używanych do czyszczenia uszu. To poważny błąd.

spis treści

1. Plastikowe patyczki w każdej łazience

Patyczki higieniczne goszczą w naszych kosmetyczkach od 1926 roku. To właśnie wtedy zostały wynalezione przez Leo Gerstenzanga. Ich przeznaczeniem nie było czyszczenie uszu. Pierwotnie służyły do oczyszczania części malutkich urządzeń lub poprawek w makijażu.

Z czasem jednak zaczęły służyć jako patyczki do czyszczenia uszu. Okazuje się jednak, że nie jest to dobry pomysł. Dlaczego nie powinniśmy wykorzystywać plastikowych (ani jakichkolwiek innych) patyczków do czyszczenia uszu?

2. Nie wkładaj plastikowych patyczków do uszu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nasze uszy mają zdolność do samoczynnego oczyszczania się. Ponadto, woskowina, która zbiera się w uszach pełni funkcję ochronną i oczyszczającą. Pochłania bakterie, wirusy, grzyby i pyły, a następnie podczas migracji na zewnątrz usuwa je z ucha. Chroni przewód słuchowy przed potencjalnymi patogenami chorobotwórczymi, pomaga też utrzymać korzystne pH i właściwe nawilżenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Fizjonomika to dziedzina wiedzy, która specjalizuje się w rozpoznawaniu cech człowieka na podstawie

zobacz galerię

Oczyszczanie przewodu słuchowego za pomocą patyczków jest niebezpieczne. Gdy wprowadzamy patyczek higieniczny do ucha zaburzamy naturalny proces samooczyszczania. Co więcej, zamiast usunąć gromadzącą się w przewodzie wydzielinę sprawiamy, że przechodzi ona w głąb kanału.

Wszystko to sprawia, że woskowina gromadzi się wewnątrz ucha. Jej nadmiar może zadziałać jak korek i zatkać przewód słuchowy. Czyszczenie uszu patyczkami może powodować nagłe problemy ze słuchem, a w skrajnych przypadkach nawet jego utratę.

Narażamy się też na szumy w uszach, uczucie zatkanego ucha i ból spowodowany uciskiem woskowiny na błonę bębenkową.

3. Jak prawidłowo czyścić uszy?

Podczas czyszczenia uszu nie wkładamy do niego żadnych przedmiotów. Wystarczy wacik kosmetyczny nasączony płynem micelarnym lub wodą. Czyścimy tylko małżowinę uszną. W aptekach dostępne są preparaty, które rozpuszczają woskowinę i ułatwiają jej odprowadzenie z ucha. Można z nich korzystać, gdy mamy wrażenie, że w naszym uchu gromadzi się za dużo woskowiny.

Jeśli czujemy, że nasze uszy są zatkane, warto skonsultować się z laryngologiem. Za pomocą specjalnego sprzętu usunie on zalegające czopy woskowiny z przewodu słuchowego.

Dyrektywa Unii Europejskiej zakłada, że plastikowe przedmioty jednorazowego użytku mają zniknąć ze sprzedaży do 2021 roku. Do tego czasu warto zaopatrzyć się np. w bambusowe patyczki higieniczne i używać ich zgodnie z przeznaczeniem, którym na pewno nie jest czyszczenie uszu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze