Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego

Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego to operacja, podczas której zniszczony staw kolanowy zastępowany jest protezą stawu. Kość udowa styka się z kością piszczelową w stawie kolanowym. Podczas wymiany stawu, końcowa część kości udowej jest usuwana i zastępowana elementem metalowym. Koniec kości piszczelowej jest także usuwany i zastępowany plastikowym kawałkiem z metalowym trzonkiem. W zależności od kondycji rzepki, plastikowy element może być pod nią umieszczony. Więzadło krzyżowe tylne to tkanka, która zazwyczaj stabilizuje staw kolanowy, tak aby podudzie nie mogło ślizgać się do tyłu w stosunku do kości udowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wskazania i przygotowanie do plastyki rekonstrukcyjnej stawu kolanowego

Operacja ta jest przeznaczona dla osób, których staw kolanowy uległ zniszczeniu z powodu zapalenia stawów, urazu lub chorób stawu. Poza tym, jeśli pojawia się postępujący ból, sztywność, ograniczenie codziennego funkcjonowania pacjenta.

Przed operacją stawy są dokładnie badane i oceniane. Lekarz zapoznaje się także z lekami, które pacjent przyjmuje. Wykonuje się badanie krwi oceniające funkcjonowanie nerek i wątroby, a także test moczu. Rentgen klatki piersiowej i EKG mają wykluczyć choroby serca i płuc. Oceniana jest także waga pacjenta, ponieważ jeśli jest ona zbyt duża, nowy staw może się przemieścić.

Całkowita wymiana stawu kolanowego trwa 1,5-3 godzin. Po operacji pacjent jest monitorowany, a następnie przenoszony do szpitalnego pokoju. Przepływ moczu może być utrudniony po operacji, dlatego pacjent jest cewnikowany. Podczas operacji wymiany stawu kolanowego więzadło jest utrzymane i usuwane albo też zastąpione polietylenem. Każdy wariant całkowitej wymiany stawu kolanowego ma swoje korzyści i ryzyko.

Rekonwalescencja i możliwe komplikacje po operacji stawu kolanowego

Rehabilitacja jest bardzo ważną częścią rehabilitacji i wymaga pełnego uczestnictwa w niej pacjenta. Pacjenci mogą rozpocząć rehabilitację 48 godzin po zabiegu. W pierwszych dniach może pojawić się ból, dyskomfort, sztywność. Kolano jest stabilizowane podczas terapii fizycznej, spacerów i do spania. Możliwe jest korzystanie ze specjalnego urządzania, które porusza kolanem, podczas gdy pacjent się relaksuje. Pacjenci zaczynają chodzić używając kul, następnie uczą się chodzić po schodach. Ważne jest, aby po wyjściu ze szpitala pacjent kontynuował ćwiczenia w domu, by wzmacniał mięśnie, ćwiczył je, by nie dochodziło do przykurczów. Ranę ogląda lekarz i monitoruje jej stan. Pacjent zaś musi zwracać uwagę, czy nie pojawiają się jakieś oznaki infekcji – nieprawidłowe zaczerwienienie, rozgrzanie, puchnięcie, ból.

Aktywność fizyczna powinna być ograniczona do takiej, która nie będzie obciążała kolana. Zamiast sportów kontaktowych czy związanych z bieganiem, zaleca się golf i pływanie. Pacjent powinien poinformować lekarza lub dentystę podczas wizyty, że ma sztuczny staw kolanowy – jest on podatny na infekcje. Dlatego też przed, podczas i po zabiegach pacjent powinien przyjmować antybiotyki. Czasami kilka lat po operacji potrzebny jest drugi zabieg. Druga operacja nie ma jednak tak dobrej skuteczności, co pierwsza i wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia komplikacji.

Ryzyko związane z całkowitą wymianą stawu kolanowego obejmuje powstanie skrzepów krwi w nodze, w której wstawiono sztuczny staw, a które mogą przemieścić się do płuc. Zatorowość płucna może spowodować skrócenie oddechu, ból w klatce piersiowej. Inne zagrożenia to zakażenia układu moczowego, nudności i wymioty, przewlekły ból i sztywności stawu kolanowego, krwawienie do stawu, uszkodzenia nerwów, uszkodzenia naczyń krwionośnych i zakażenie stawu kolanowego, które może wymagać powtórnej operacji. Poza tym ze znieczuleniem wiąże się ryzyko uszkodzenia płuc, serca, wątroby, nerek.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dziak A. (red.), Rehabilitacja ortopedyczna: Tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-081-8
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (10)
~robiksss
~robiksss 7 miesięcy temu

Solidnie i dokładnie operacje typowo ortopedyczne robi doktor Maciej karaczun. Pomógł mi jak byłem po zerwaniu więzadeł. Przede wszystkim to co mi się u niego podoba to duża wiara, że można wrócić do stu procentowego zdrowia po nawet najtrudniejszych kontuzjach. Wielu lekarzy ma jednak takie podejście, że nic się nie da zrobić i w ogóle – zapomnij o sporcie.

Odpowiedz
~Toronto205
~Toronto205 ponad rok temu

Mieszkam w Toronto...26 sierpnia mialam operacje wszczepienia endoprotezy w lewym kolanie...W szpitalu lezalam tylko 3 dni...24 godziny po operacji juz musialam wstac i przejsc kilka krokow...Fizjoterapia 2 tyg po operacji i w tej chwili poruszam sie i chodze prawie nie utykajac...polecam krem z wit.E do smarowania blizny...Napewno moge polecic kazdemu kto ma problem z kolanami...naprawde pomaga...Za jakis czas zdecyduje sie na nastepne kolano...Co ciekawe u nas nie lezy sie w szpitalu przed operacja...robi sie wszystkie badania wczesniej i do szpitala zglasza sie w dniu operacji a po operacji 3 dni i do domu...szwy (metalowe) wyciagal mi lekarz rodzinny...prosciej..

Odpowiedz
~Stefan
~Stefan ponad rok temu

We wrześniu 2016 mam zaplanowany zabieg implantu w kolanie. Lekarz na konsultacji kwalifikacyjnej zalecił leczenie żylaków. Istotnie mam żylaki i miałem je już operowane. Poszedłem więc do flebologa który robił operacje żylaków a ten wypisał jakieś zaświadczenie i to wszystko. Nie wiem co o tym sądzić, czy czekać na termin operacji z zaświadczeniem, czy zmienić lekarza od żył.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego
Plastyka rekonstrukcyjna stawu kolanowego

Operacja stawu kolanowego - wskazania, opis, zalecenia

Operacja stawu kolanowego polega na wymianie zniszczonych elementów stawu na części metalowe lub plastikowe. Operację stawu kolanowego wykonuje (...) się, gdy ból związany...

Jałowa martwica kości

Martwica kości

Martwica kości

Zdjęcie stawu kolanowego ze wskazaniem martwicy.

Chondromalacja rzepki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lewa rzepka - zdjęcia

Lewa rzepka - zdjęcia

Główna funkcja rzepki polega na ochronie stawu kolanowego.

Zwichnięcie stawu kolanowego

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego

. Chirurdzy dopasowują długość przeszczepianych wiązadeł. Staw kolanowy po odsunięciu otaczających tkanek. Widoczne jest miejsce urazu. Miejsce urazu (...) . Więzadła należy dokładnie przyszyć odtwarzając funkcjonalność...

Ćwiczenia z bosu

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO)

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

skuteczny. Mięsień czworogłowy jest najsilniejszym prostownikiem stawu kolanowego oraz stabilizuje kolano w płaszczyźnie strzałkowej. Współpracuje (...) on także z innymi mięśniami i odpowiada za zginanie stawu...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO) Odtwórz wideo

Mięsień czworogłowy uda to duży, bardzo gruby mięsień. Odpowiada on za stabilizację stawu kolanowego w pozycji strzałkowej, dodatkowo (...) jest także najsilniejszym jego prostownikiem. Uaktywnia się przy zginaniu kończyny...