Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jarosław Maj

Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
Joanna Krocz 22.12.2019 19:48
Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (Zdjęcie kobiety u lekarza ginekologa / Shutterstock)

Jak to jest z tą płodnością po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy owulacja pojawia się od razu, czy też po odstawieniu pigułki istnieje jeszcze jakiś okres ochronny, który umożliwia kontakty płciowe bez ryzyka zajścia w ciążę? Odpowiedzi jednoznacznej, niestety, nie ma. Każda kobieta bowiem może inaczej reagować na odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Jak wiadomo, podstawowym działaniem tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie jajeczkowania. Tabletki nie blokują jednak owulacji na stałe...

spis treści

1. Owulacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Gdy zachodzi potrzeba odstawienia tabletki hormonalnej, ze względu na pojawienie się skutków niepożądanych, w przypadku podjęcia decyzji o zmianie metody antykoncepcyjnej lub ze względu na decyzję o dziecku, jajeczkowanie u zdrowych kobiet powraca najczęściej już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletki. W niektórych przypadkach owulacja pojawia się nawet następnego dnia od zaprzestania przyjmowania pigułek z blistra. Oczywiście, kobieta może odstawić tabletki antykoncepcyjne w dowolnym dniu, nawet na początku opakowania. Jednak lekarze radzą, by przyjąć wszystkie tabletki z blistra do końca i wówczas zaprzestać przyjmowania pigułek.

Dobrze dobrana, prawidłowo stosowana antykoncepcja nie powinna mieć wpływu na płodność w przyszłości. Antykoncepcja powoduje jedynie czasową niepłodność, tylko w okresie jej stosowania. Po zaprzestaniu korzystania z niej płodność powinna wrócić.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Pierwsze krwawienie po odstawieniu tabletki jest w takim przypadku krwawieniem z odstawienia. Pierwsza prawdziwa miesiączka zaczyna się dopiero następnym razem. Jednak już pierwszy cykl bez tabletek antykoncepcyjnych należy uważać za owulacyjny – dlatego w sytuacji uprawiania seksu bez zabezpieczenia, np. bez prezerwatywy, istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym cyklu płodność kobiety jest zazwyczaj zwiększona, dlatego często w takim przypadku dochodzi do ciąż mnogich.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Czasami problem kobiet stanowi brak okresu po odstawieniu tabletek. Wtedy zachodzi obawa, że mogło dojść do zapłodnienia. W pierwszych trzech miesiącach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych cykle miesiączkowe są nieregularne, a same miesiączki mogą się nie pojawiać. Obserwowanie naturalnych objawów płodności, takich jak śluz szyjkowy, konsystencja szyjki macicy czy zmiana temperatury ciała, po odstawieniu tabletek są trudne do sprecyzowania i często mylne. Najlepiej poczekać trzy-cztery miesiące, aby organizm znowu się przyzwyczaił do normalnego jajeczkowania i wyregulował własną gospodarkę hormonalną.

Zrób nasze testy i dowiedz się:

2. Miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Jeśli po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie pojawia się krwawienie miesiączkowe albo po trzech miesiącach cykle nadal są nieregularne lub występują dziwne plamienia międzymiesiączkowe, należy skonsultować się z ginekologiem. Takie objawy nie muszą być związane z odstawieniem hormonów. Koniecznie trzeba ustalić przyczynę tych dolegliwości i wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli po odstawieniu tabletek kobieta nie może zajść w ciążę, również należy zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć bardzo rzadkie powikłanie antykoncepcji hormonalnej, jakim jest blokada hormonalna jajeczkowania. Jeżeli hormonalne leki antykoncepcyjne zostały odstawione z innych przyczyn niż chęć zajścia w ciążę, należy zastosować inną metodę antykoncepcji w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Czas oczekiwania na regularne cykle miesiączkowe po odstawieniu tabletek zależy od:

  • wieku kobiety,
  • rodzaju zażywanych tabletek,
  • długości okresu,w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki,
  • typu płodności przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji.
Mniej znane zalety tabletek antykoncepcyjnych
Mniej znane zalety tabletek antykoncepcyjnych [5 zdjęć]

Pigułki antykoncepcyjne słyną z wysokiej, niemal stuprocentowej skuteczności w zapobieganiu niechcianej

zobacz galerię

Po zaprzestaniu brania tabletek cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne, zróżnicowane pod względem długości, z owulacją bądź bezowulacyjne. Śluz może być również bardziej obfity.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze