Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Plomba – definicja, techniki wypełniania ubytków, materiały, trwałość, ból

Avatar placeholder
30.03.2021 20:32
Plomba – definicja, techniki wypełniania ubytków, materiały, trwałość, ból
Plomba – definicja, techniki wypełniania ubytków, materiały, trwałość, ból

Ból zęba to chyba jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Gdy coś zaczyna dziać się w naszej jamie ustnej trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa, bo może rozwijać się próchnica. Konieczne jest wówczas leczenie i założenie plomby. Czym jest plomba? Jaka pomba jest najlepsza? Jak długo wytrzymuje plomba?

spis treści

1. Co to jest plomba?

Plomba to potoczna nazwa wypełnienienia. Jest to materiał odbudowujący tkankę zęba uszkodzoną przez próchnicę lub inne czynniki.

Do plombowania zębów stosowano szary bądź żółty cement. W latach 50. XX wieku szkliwo wytrawiano kwasem co umożliwiło lepsze przyleganie wypełnienia do zębiny i szkliwa, a także stosowanie bardziej estetycznych plomb.

2. Techniki wypełniania ubytków

Zobacz film: "Największe mity na temat zębów [Specjalista radzi]"

Istnieją dwie techniki wypełniania ubytków. Pierwszą z nich jest wypełnianie bezpośrednie. W tym wypadku jest to po prostu plomba. Ubytek wypełnia się materiałem plastycznym bezpośrednio w zębie.

Druga metoda wypełniania ubytków odbywa się poza jamą ustną pacjenta. Polega ona na przygotowanie wkładu protetycznego (inlay, onlay, overlay, korona, mostek, licówka).

3. Materiał na plombę

Plomba może być założona na okres czasowy lub stały. Do wykonania plomby czasowej używa się takich materiałów jak: fleczer, cement, gutaperka oraz światłoutwardzalne i chemoutwardzale materiały.

Plomba stała jest przygotowana z materiałów kompozytowych, cementu krzemowego czy amalgamatu.

Do przygotowania wypełnienia pośredniego używa się ceramiki, ceramiki na metalu, różnych stopów metalu, a także materiałów złożonych.

4. Trwałość plomby

Trwałość plomby zależy od kilku czynników. Są to zarówno materiały z których jest wykonana plomba, wielkość ubytku oraz indywidualne predyspozycje pacjenta. Plomba może utrzymywać się kilka tygodni, miesięcy, lat, a nawet całe życie.

Plomba nowej generacji wiąże się ze strukturą zęba i jest trwalsza i długo czasowa. Plomba musi być dobrze pielęgnowana, kontrolowana na wizytach kontrolnych. Kamień nazębny powinien być usuwany raz na 6 miesięcy.

5. Ból zęba

Po wykonaniu plomby może utrzymywać się ból. Może on być spowodowany zbyt wysokim założeniem plomby lub stanem zapalnym miazgi. W celu złagodzenia bólu zęba można stosować leki przeciwbólowe. Jeżeli ból się nasila konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa.

Ból leczonego zęba może pojawić się także po jakimś czasie. Może to informować o powtórnej próchnicy, stanie zapalnym dziąseł czy warunkami zgryzowymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze