Płukała zatoki wodą z kranu. CDC: Zmarła 8 dni po wystąpieniu objawów
Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention zaraportowały przypadek zgonu po zakażeniu pasożytem Naegleria fowleri. "Ameba zjadającą mózg" doprowadziła do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u kobiety, która płukała zatoki prawdopodobnie skażoną wodą z kranu.
Płukała zatoki skażoną wodą. Zmarła 8 dni później
Raport opublikowany przez CDC opisuje przypadek kobiety z Teksasu, u której doszło do zakażenia pierwotniakiem. 71-latka podczas kempingu wykorzystała wodę z kranu do płukania zatok. Już 4 dni później u kobiety wystąpiły "poważne objawy neurologiczne", w tym gorączka, ból głowy i zaburzenia stanu psychicznego. Zdiagnozowano u niej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołane przez amebę Naegleria fowleri. "U pacjentki wystąpiły drgawki, a następnie zmarła ona 8 dni po wystąpieniu objawów" - przekazuje CDC.
"Stosowanie wody z kranu do irygacji nosa jest czynnikiem ryzyka PAM" - zwracają uwagę autorzy raportu CDC.
"Ameba zjadająca mózg"
Naegleria fowleri, znana jako "ameba zjadająca mózg", to mikroskopijny organizm, który może wywołać zakażenie mózgu, zwane pierwotnym amebowym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych (PAM). Choć infekcje te są niezwykle rzadkie, postępują bardzo szybko i mają one niemal stuprocentową śmiertelność.
Ten wolno żyjący pierwotniak występuje w ciepłych wodach słodkich, takich jak jeziora, rzeki, gorące źródła, rozwija się także w zaniedbanych basenach. Ameba może również bytować w glebie i wilgotnych środowiskach. Do zakażenia dochodzi, gdy zanieczyszczona woda dostanie się do nosa, na przykład podczas pływania lub płukania zatok. Stamtąd pierwotniak przemieszcza się do mózgu, wywołując PAM.
Objawy infekcji pojawiają się zazwyczaj w ciągu 1-12 dni od ekspozycji i obejmują m.in. gorączkę, bóle głowy, nudności i wymioty, sztywność karku, ale także halucynacje, drgawki oraz śpiączkę. Choroba postępuje szybko, a śmierć może nastąpić już w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów.
Od 1962 do 2022 roku w USA odnotowano 157 przypadków PAM, z czego tylko cztery osoby przeżyły. W Polsce Naegleria fowleri jest rzadko spotykana, ale została wykryta w ciepłych wodach Jezior Konińskich.
Źródło: CDC.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.