Trwa ładowanie...

Płukanie gardła wodą utlenioną – właściwości wody utlenionej, proporcje

Woda utlenionato to nieorganiczny związek chemiczny o silnym działaniu utleniającym
Woda utlenionato to nieorganiczny związek chemiczny o silnym działaniu utleniającym (123rf.com)

Woda utleniona kojarzona jest z odkażaniem ran. Ma także wiele innych zastosowań. Może być stosowana przy bólach gardła, zakażeniach oraz infekcjach bakteryjnych.

spis treści

1. Woda utleniona – działanie

Woda tleniona to roztwór nadtlenku wodoru. Jest to nieorganiczny związek chemiczny o silnym działaniu utleniającym. Ze względu na to, że woda utleniona jest tania i dostępna bez recepty, jej popularność jest bardzo duża. Zazwyczaj wodę utlenioną wykorzystujemy do przemywania różnego rodzaju ran, płukania jamy ustnej lub jako składnik antyseptycznych preparatów.

2. Woda utleniona do płukania gardła

Jedną z metod na złagodzenie bólu gardła jest płukanie go wodą utlenioną. Płukanie gardła tym roztworem jest bezpieczne. Można je stosować także u dzieci, które potrafią już płukać gardło bez połykania cieczy. Płukanie gardła wodą utlenioną łagodzi stan zapalny oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Zobacz film: "Woda utleniona do mycia okien"
Woda utleniona – właściwości, działanie, zatoki, kuracja lecznicza
Woda utleniona – właściwości, działanie, zatoki, kuracja lecznicza [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

3. Jak przygotować roztwór do płukania gardła?

Przygotowanie roztworu jest bardzo proste. Potrzebujemy do tego pół szklanki letniej wody i 3% wody utlenionej. Łyżeczkę wody utlenionej dodajemy do ciepłej wody i mieszamy. Gardło płuczemy dwukrotnie. Aby leczenie było skuteczne powinniśmy płukać gardło kilka razy dziennie.

4. Czy wodę utlenioną można pić?

Jeśli chodzi o wewnętrzne stosowanie wody utlenionej, zdania specjalistów są podzielone. Niektórzy uważają, że picie wody utlenionej to świetny sposób na utrzymanie zdrowia. Woda utleniona spożywana przed jedzeniem pozwala na wydalanie żółci z pęcherza żółciowego. Połączona z witaminą C zalecana jest nawet dzieciom jako środek poprawiający odporność. Większa część naukowców uważa jednak, że spożywanie wody utlenionej może zaszkodzić. Wypijana woda utleniona może prowadzić do zaburzeń pracy serca oraz układu nerwowego i oddechowego. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Skutkami picia wody utlenionej mogą być duszności, drgawki, zator tętnicy płucnej, udar mózgu lub zawał.

Przypadkowe połknięcie wody utlenionej podczas płukania gardła raczej nam nie zaszkodzi. Jednak regularne picie wody utlenionej nie jest wskazane i może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

5. Inne zastosowania wody utlenionej

1) Odkażanie ran – najbardziej znane zastosowanie. Alternatywą dla wody utlenionej będzie jodyna lub spirytus salicylowy; 2) Płukanie ust – sprawdza się przy chorobach przyzębia; 3) Leczenie kataru – sama woda utleniona nie może być wlewana do nosa, ale roztwór sporządzony z solą fizjologiczną będzie skutecznym środkiem na katar; 4) Leczenie trądziku – przemywanie twarzy wacikiem nasączonym wodą utlenioną to sprawdzony sposób na trądzik; 5) Leczenie chorób skóry – woda utleniona pomaga w leczeniu grzybicy, łuszczycy lub egzemy; 6) Kąpiele na bóle kręgosłupa – uważa się, że kąpiele w wodzie, do której wlejemy kilka butelek wody utlenionej złagodzą bóle kręgosłupa, mięśni i stawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze