Trwa ładowanie...

Pluskwy – charakterystyka, występowanie, ugryzienie, jak usunąć

Pluskwy to owady, które żywią się krwią człowieka. Można je spotkać w domach, pociągach, górskich pensjonatach czy nadmorskich hotelach. Najlepiej upodobały sobie tapicerowane meble, łóżka i zasłony. Silny malinowy zapach unoszący się w powietrzu, a także rany na ciele po ugryzieniach to sygnały, które świadczą o obecności pluskiew. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z pluskwą? Zachęcamy do przeczytania całego artykułu.

Zobacz film: "4 sygnały, że masz w domu pluskwy"

spis treści

1. Pluskwy – charakterystyka

Pluskwy to małe owady o czerwono-brązowej barwie. Ich odwłok ma spłaszczony kształt, który po posiłku ulega wydłużeniu i zyskuje wrzecionowaty kształt. Na głowie pluskwy widoczne są czułki oraz małe włoski. Owady te nie posiadają skrzydeł. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Próba zdeptania pluskwy może nie przynieść żadnego skutku. Dopiero po wykorzystaniu twardego przedmiotu możemy osiągnąć cel. Pluskwy szybko się przemieszczają, mogą wspinać się po ścianach.

Nawet jeżeli dbamy o porządek w naszym domu mogą pojawić się pluskwy. Możemy przywieźć je z podróży, ze sklepu czy z dworu. Dość często pluskwy można spotkać w hotelach oraz akademikach. Dorosła pluskwa żywi się co kilka dni, a jeżeli znika jej żywiciel to może pozostawać w stanie hibernacji nawet kilka miesięcy.

Pluskwy chętnie bytują blisko miejsca, w którym śpi człowiek, którego krwią się żywią. Łatwiej zdradzić je może wydzielany specyficzny zapach malin. Gryzą bezboleśnie, więc o tym, że doszło do spotkania, świadczą dopiero swędzące zmiany na skórze. Zazwyczaj to właśnie one alarmują o tym, że mamy "niechcianego lokatora". Największą aktywność wykazują w nocy i nad ranem.

2. Pluskwy – występowanie?

Pluskwy mogą trafić do naszego mieszkania następującymi sposobami:

  • w bagażu podróżnym
  • nanaszym ubraniu
  • w używanych meblach
  • na zwierzętach
  • wzdłuż instalacji wodno-kanalizacyjnych lub grzewczych

Pluskwy są obecne w środowisku ludzkim. Gnieżdżą się w spojeniach łóżek, materacach, tapczanach. Można spotkać je w łazience w szczelinach ścian. Często znajdą sobie miejsce w tapicerowanych meblach, zasłonach, tapetach czy żaluzjach.

Pluskwy najczęściej można spotkać w drewnie i tkaninach. Rzadko znajdziemy je w rzeczach metalowych i plastikowych.

3. Pluskwy – czy przenoszą choroby?

Przenoszenie przez pluskwy jakichkolwiek chorób nie zostało potwierdzone. Owady wytwarzają antybakteryjne substancje utrzymując narząd kłujący w czystości.

4. Pluskwy – ugryzienie

Pluskwy potrafią być naprawdę uciążliwe. Gryzą najczęściej nocą podczas naszego snu. Ugryzienia pluskiew są bezbolesne ponieważ w trakcie ukąszenia do naszego organizmu jest wstrzykiwana substancja przeciwbólowa. Rzadko spotyka się ugryzienia pojedyncze. Najczęściej jest to kilka ugryzień.

Pluskwy mogą powodować reakcje alergiczne. Ugryzione miejsce może być czerwone i obrzęknięte. U osoby ugryzionej przez pluskwę może dojść do rumienia na skórze. Ugryzienie pluskwy swędzi. Pluskwy najczęściej gryzą w miejscach, które są odsłonięte brzuch, plecy, klatka piersiowa, barki, ramiona, nogi, stopy). Ukąszonych miejsc nie wolno drapać, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych na skórze.

5. Pluskwy - leczenie

Leczenie prowadzone jest objawowo przez zastosowanie farmaceutyków przeciwko swędzeniu. W przypadku dużej ilości ugryzień, lekarz może zalecić stosowanie zastrzyków ze sterydami.

Zwolennicy medycyny naturalnej polecają cebulę, czosnek i aloes, jako okłady na swędzące miejsca. Zmiany na skórze mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

6. Jak zapobiegać pluskwom?

Aby uniknąć pluskiew lub szybko je wykryć warto:

  • uporządkować sypialnię pozbywając się zbędnych, zagracających przedmiotów;
  • regularnie prać pościel;
  • nie wnosić do mieszkania wyrzuconych przez kogoś przedmiotów;
  • przed wejściem do mieszkania sprawdzić nasz bagaż;
  • przed zakupem mebli z drugiej ręki ważne jest dokładne ich sprawdzenie pod kątem oznak obecności pluskw.

Pluskwy w mieszkaniu można zlokalizować odnajdując jaja, martwe pluskwy lub brunatne plamy na pościeli i materacach. Nieco trudniej poznać je po rodzaju ugryzień, gdyż mogą być mylone ze wszami, pchłami, kleszczami lub roztoczami.

7. Jak nie przywieźć pluskwy z wakacji?

Nikt z nas nie chce przywieźć z wakacji pamiątki w postaci pluskwy. Możemy się zabezpieczyć, jeśli w hotelu postawimy walizkę w łazience, a nie pod łóżkiem. Glazura i terakota oraz zimne posadzki nie są przez plukwy lubiane.

Warto także rozejrzeć się po lokalu, w którym nocujemy, sprawdzając dokładnie stan łóżka i ścian. W ekstremalnych sytuacjach, jeśli jest podejrzenie zapluskwienia miejsca, w którym przyszło nocować, można nie gasić nocą światła. Pluskwy wówczas pozostaną w ukryciu, gdyż żerują w ciemności.

Ubrania w walizce warto dodatkowo zabezpieczać umieszczając w woreczkach. Po powrocie obowiązkowe jest pranie w temperaturze powyżej 50 stopni wszystkich rzeczy, nawet tych nieużywanych podczas podróży. Staranne czyszczenie powinno dotyczyć także walizki.

8. Jak usunąć pluskwy?

Nie tak łatwo pozbyć się pluskiew. Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne i konieczne może okazać się wezwanie fachowca. Pluskwom można jednak zapobiegać. Należy przeglądać meble, pozatykać szczeliny w ścianach oraz regularnie sprzątać. Jeżeli pluskwy zadomowiły się w naszym materacu może się okazać, że jedynym dobrym rozwiązaniem będzie jego wymiana.

Jeżeli zauważymy na swoim ciele ugryzienia pluskiew to trzeba znaleźć ich siedlisko. Należy dokładnie odkurzyć mieszanie, podłogi i meble. Musimy bezwzględnie kontrolować wszystkie pęknięcia i szczeliny. Worek z odkurzacza trzeba jak najszybciej wynieść z domu, aby pluskwy nie wróciły do swoich kryjówek.

Jeżeli znajdziemy w domu pluskwy to czeka nas nie tylko sprzątanie, ale teżi pranie i prasowanie. Ponieważ w naszych ubraniach mogą czaić się jaja i larwy pluskiew to koniecznie musimy wyprać wszystkie ubrania i pościel oraz wysuszyć je gorącym powietrzem. Pomoże też prasowanie gorącym żelazkiem.

Pluskwy można zlikwidować za pomocą zimnego strumienia powietrza (suchy lód o temperaturze -78 stopni Celsjusza) lub gorącym powietrzem o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdzą się tutaj urządzenia parowe. Pozytywnym aspektem parownicy jest to, że nie musimy stosować pestycydów. Zwalczanie pluskiew za pomocą parownicy to proces długotrwały. Czynność trzeba powtarzać raz w tygodniu przez 9 tygodni aby zabić owady we wszarskich stadiach rozwoju.

W sklepach znajdziemy także środki owadobójcze na pluskwy, pułapki na pluskwy zawierające feromony.

Należy pamiętać, żeby przed odpluskwianiem nie wynosić mebli na zewnątrz, ponieważ wnosząc je z powrotem, możemy znowu zaprosić do siebie "niechcianych lokatorów"

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.