Przejdź na WP

Pluskwy – charakterystyka, występowanie, ugryzienie, jak usunąć

Pluskwy to owady, które żywią się krwią człowieka. Można je spotkać w domach. Najlepiej upodobały sobie tapicerowane meble, łóżka i zasłony. Jak rozpoznać, że mamy docenienia z pluskwą? Jak poradzić sobie z pluskwami?

Zobacz film: "4 sygnały, że masz w domu pluskwy"

spis treści

1. Pluskwy – charakterystyka

Pluskwy to małe owady o czerwono-brązowej barwie. Ich odwłok ma spłaszczony kształt, który po posiłku ulega wydłużeniu i zyskuje wrzecionowaty kształt. Na głowie pluskwy widoczne są czułki oraz małe włoski. Owady te nie posiadają skrzydeł. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Próba zdeptania pluskwy może nie przynieść żadnego skutku. Dopiero po wykorzystaniu twardego przedmiotu możemy osiągnąć cel. Pluskwy szybko się przemieszczają, mogą wspinać się po ścianach.

Nawet jeżeli dbamy o porządek w naszym domu mogą pojawić się pluskwy. Możemy przywieźć je z podróży, ze sklepu czy z dworu. Dość często pluskwy można spotkać w hotelach oraz akademikach.

Dorosła pluskwa żywi się co kilka dni, a jeżeli znika jej żywiciel to może pozostawać w stanie hibernacji nawet kilka miesięcy.

Owad ten namierza żywiciela termicznie lub po zapachu. Wybiera miejsca nieowłosione. Po zlokalizowaniu ofiary bezboleśnie wkłuwa się w skórę. Największą aktywność wykazuje w nocy i nad ranem.

2. Pluskwy – występowanie?

Pluskwy mogą trafić do naszego mieszkania następującymi sposobami:

 • w bagażu podróżnym
 • nanaszym ubraniu
 • w używanych meblach
 • na zwierzętach
 • wzdłuż instalacji wodno-kanalizacyjnych lub grzewczych

Pluskwy są obecne w środowisku ludzkim. Gnieżdżą się w spojeniach łóżek, materacach, tapczanach. Można spotkać je w łazience w szczelinach ścian. Często znajdą sobie miejsce w tapicerowanych meblach, zasłonach, tapetach czy żaluzjach.

Pluskwy najczęściej można spotkać w drewnie i tkaninach. Rzadko znajdziemy je w rzeczach metalowych i plastikowych.

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów
Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów [7 zdjęć]

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie...

zobacz galerię

3. Pluskwy – czy przenoszą choroby?

Przenoszenie przez pluskwy jakichkolwiek chorób nie zostało potwierdzone. Owady wytwarzają antybakteryjne substancje utrzymując narząd kłujący w czystości.

4. Pluskwy – ugryzienie

Pluskwy potrafią być naprawdę uciążliwe. Gryzą najczęściej nocą podczas naszego snu. Ugryzienia pluskiew są bezbolesne ponieważ w trakcie ukąszenia do naszego organizmu jest wstrzykiwana substancja przeciwbólowa. Rzadko spotyka się ugryzienia pojedyncze. Najczęściej jest to kilka ugryzień.

Pluskwy mogą powodować reakcje alergiczne. Ugryzione miejsce może być czerwone i obrzęknięte. U osoby ugryzionej przez pluskwę może dojść do rumienia na skórze. Ugryzienie pluskwy swędzi. Pluskwy najczęściej gryzą w miejscach, które są odsłonięte brzuch, plecy, klatka piersiowa, barki, ramiona, nogi, stopy).

5. Pluskwy – jak zapobiegać?

Aby uniknąć pluskw lub szybko je wykryć warto:

 • uporządkować sypialnię pozbywając się zbędnych, zagracających przedmiotów;
 • regularnie prać pościel;
 • nie wnosić do mieszkania wyrzuconych przez kogoś przedmiotów;
 • przed wejściem do mieszkania sprawdzić nasz bagaż;
 • przed zakupem mebli z drugiej ręki ważne jest dokładne ich sprawdzenie pod kątem oznak obecności pluskw.

Pluskwy w mieszkaniu można zlokalizować odnajdując jaja, martwe pluskwy lub brunatne plamy na pościeli i materacach. Nieco trudniej poznać je po rodzaju ugryzień, gdyż mogą być mylone ze wszami, pchłami, kleszczami lub roztoczami.

6. Pluskwy – jak usunąć?

Nie tak łatwo pozbyć się pluskiew. Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne i konieczne może okazać się wezwanie fachowca. Pluskwom można jednak zapobiegać. Należy przeglądać meble, pozatykać szczeliny w ścianach oraz regularnie sprzątać. Jeżeli pluskwy zadomowiły się w naszym materacu może się okazać, że jedynym dobrym rozwiązaniem będzie jego wymiana.

Jeżeli zauważymy na swoim ciele ugryzienia pluskiew to trzeba znaleźć ich siedlisko. Należy dokładnie odkurzyć mieszanie, podłogi i meble. Musimy bezwzględnie kontrolować wszystkie pęknięcia i szczeliny. Worek z odkurzacza trzeba jak najszybciej wynieść z domu, aby pluskwy nie wróciły do swoich kryjówek.

Pluskwy to małe owady o czerwono-brązowej barwie
Pluskwy to małe owady o czerwono-brązowej barwie (123rf.com)

Zobacz też:

Jeżeli znajdziemy w domu pluskwy to czeka nas nie tylko sprzątanie, ale teżi pranie i prasowanie. Ponieważ w naszych ubraniach mogą czaić się jaja i larwy pluskiew to koniecznie musimy wyprać wszystkie ubrania i pościel oraz wysuszyć je gorącym powietrzem. Pomoże też prasowanie gorącym żelazkiem.

Pluskwy można zlikwidować za pomocą zimnego strumienia powietrza (suchy lód o temperaturze -78 stopni Celsjusza) lub gorącym powietrzem o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdzą się tutaj urządzenia parowe. Pozytywnym aspektem parownicy jest to, że nie musimy stosować pestycydów. Zwalczanie pluskiew za pomocą parownicy to proces długotrwały. Czynność trzeba powtarzać raz w tygodniu przez 9 tygodni aby zabić owady we wszarskich stadiach rozwoju.

W sklepach znajdziemy także środki owadobójcze na pluskwy, pułapki na pluskwy zawierające feromony.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy