Pluskwy nie znoszą tych zapachów. Będą trzymać się daleko od twojego łóżka
Czasami jedynym sygnałem, że nasz dom zamieszkują nieproszeni goście, są charakterystyczne ślady na skórze po ukąszeniach, powodujące ból i świąd. Uciążliwe i trudne do wytropienia pluskwy są jednak wrażliwe na pewne zapachy.
1. Nie większe od ziarnka jabłka. Uwaga na pluskwy
Pluskwa to jeden z insektów wyjątkowo niepożądanych w naszym domu. Niekiedy możemy się na nie natknąć także w biurach, szpitalach, a nawet pięciogwiazdkowych hotelach. Sprowadzeniu ich do domu sprzyja także transport starych mebli z nowymi czy kupowanie używanych mebli tapicerowanych i dywanów.
To małe, wielkości od pięciu do siedmiu milimetrów, bezskrzydłe owady. Rozmiarem, kolorem i kształtem przypominają pestkę jabłka. Każda samica w ciągu trwającego kilka miesięcy życia składa aż 400-500 jaj. Dlatego pozbycie się pluskiew z domu nie jest łatwe. Żywią się krwią, pozostawiając na skórze charakterystyczne czerwone ślady, tworzące prostą linię lub kształt trójkąta. Często przybierają formę czerwonych, wypukłych obrzęków lub owalnych znamion o średnicy pięciu centymetrów i więcej. Ukąszenia mogą powodować ból i świąd, a także sprzyjać zakażeniom bakterią gronkowca.
Insekty najczęściej zadomawiają się w materacu czy pościeli, a nawet ramach łóżka. Mogą zamieszkiwać meble tapicerowane i dywany, a także ukrywać się pod tapetą i za boazerią. W poszukiwaniu pluskiew w domu warto także przejrzeć płyty i książki, ubrania, lustra ścienne, ramy obrazów, a nawet żałuje, zasłony i obudowy gniazdek elektrycznych.
Jednak te kilkumilimetrowe owady dopiero nocą wychodzą na żer, dlatego tak trudno je wytropić. Baczne oko może też dostrzec ich odchody w postaci czarnych plamek w miejscach ich bytowania oraz plamy wydalanej przez pluskwy krwi np. na pościeli. Kolejnym dowodem na obecność pluskiew może być zapach, jaki rozsiewają, przypominający zgniłe maliny, migdały lub kolendrę siewną.
2. Tych aromatów pluskwy nie znoszą
Niestety wytępienie pluskiew jest trudne. Gdy pranie lub wystawianie na niskie temperatury np. podczas mrozów pościeli i niektórych sprzętów nie pomoże, konieczne jest wezwanie specjalistów zajmujących się odpluskwianiem.
Niezależnie od tego, czy podejrzewamy obecność uciążliwych insektów w domu, czy też chcemy zniechęcić pluskwy do osiedlenia się w nim, warto sięgnąć po naturalne olejki eteryczne.
Pluskwy nie znoszą zapachu:
- lawendy,
- eukaliptusa,
- goździków,
- kurkumy,
- mięty.
Są również wrażliwe na zapach nafty i spirytusu denaturowanego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.