Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Malwina Linard-Krawczyńska

Po co nam mruganie?

Avatar placeholder
13.12.2022 14:28
Mruganie - jakie ma funkcje?
Mruganie - jakie ma funkcje? (123rf)

Mruganie jest bardzo ważną czynnością. Wykonujemy ją automatycznie, nie zwracając na nią uwagi. Jest to bardzo szybki ruch powiek trwający 300–400 ms.

spis treści
  1. Człowiek średnio mruga 15–20 razy na minutę, co daje około 14 280 razy w ciągu dnia i 5 200 000 razy w ciągu roku!
  2. Zazwyczaj mrugamy pod koniec zdania lub gdy nasz rozmówca zrobi pauzę.
  3. Osoby oglądające ten sam film wykonują tę czynność mniej więcej w tym samym czasie.
  4. Mitem jest, że kobiety mrugają częściej, po prostu robią to szybciej niż mężczyźni.
  5. Gdy jesteśmy zestresowani, mrugamy więcej razy, niż kiedy jesteśmy zrelaksowani.

Ale po co właściwie mrugamy?

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Głównym zadaniem tej czynności jest usunięcie z gałki ocznej zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pył, oraz rozprowadzenie filmu łzowego po całym oku.

1. Film łzowy

Film łzowy składa się z trzech warstw, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oka:

  • warstwa tłuszczowa – mało osób wie, że łzy nie składają się tylko z wody. Około 1 proc. to warstwa tłuszczowa. Produkowana jest przez gruczoły Meiboma oraz Zeissa, a jej główną funkcją jest zmniejszenie parowania łez oraz stabilizacja ich wartości pH. Jest to szczególnie ważne, gdy przebywamy w niesprzyjających dla naszych oczu warunkach, np. w zbyt suchym powietrzu lub przy wietrznej pogodzie;
  • warstwa wodna – jest głównym składnikiem łez (98 proc.). 95 proc. tej warstwy produkuje gruczoł łzowy główny, a 5 proc. gruczoły dodatkowe: Wolfringa i Krauzego rozproszone w spojówce powiekowej. Dzięki niej powierzchnia oka oczyszcza się z zanieczyszczeń i nawilża. Warstwa wodna umożliwia również wymianę gazową pomiędzy nabłonkiem i rogówką a powietrzem;
  • warstwa śluzowa – odpowiada ona za przyleganie filmu łzowego do powierzchni oka. Jest jej najmniej, stanowi około 0,5 proc. Powstaje w komórkach kubkowych, gruczołach Manza oraz kryptach Henlego.

Film łzowy pełni bardzo ważne funkcje. Jakiekolwiek zaburzenia równowagi w jego składzie lub przerwanie jego ciągłości prowadzą do powstania nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości. Najczęściej są nimi: odczucie suchości oka lub piasku pod powiekami, pieczenie, kłucie i zaczerwienienie. Organizm, chcąc przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia, będzie wytwarzał więcej łez, co zazwyczaj skutkuje nadmiernym łzawieniem.

Niestety, bardzo często, np. w czasie pracy przed komputerem, zapominamy o mruganiu. Wytężanie wzroku, klimatyzacja i suche powietrze sprawiają, że oczy szybko robią się suche. Pojawiają się objawy tzw. suchości oka. Ratunkiem wówczas jest robienie sobie częstych przerw na mruganie oraz stosowanie kropli nawilżających, np. Systane® Ultra, które przywracają ciągłość filmu łzowego, wspomagają jego rozprowadzanie na powierzchni oka, tworząc elastyczną i trwałą sieć zapewniającą długotrwałe nawilżenie i ochronę oka.

2. Nowe badania na temat potrzeby mrugania

Jedna z teorii próbujących wyjaśnić czynność mrugania mówi, że w czasie jej trwania mózg zapisuje i utrwala wiadomości dostarczone przez oko. Dzięki temu odpoczywamy pomiędzy kolejnymi porcjami informacji.

Badania przeprowadzone zostały przez Japońskich specjalistów, którzy emitowali 10 osobom serial „Jaś Fasola”. Zaobserwowali oni, że oglądający mrugają w przybliżonym momencie i w czasie mózg wchodził w tzw. okres przytomnego odpoczynku. Proces ten nie został jeszcze dokładnie sprawdzony, więc badania nad nim są ciągle prowadzone.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze