Koronawirus. Po jakim czasie od zakażenia wraca węch? Badacze znają odpowiedź
Utrata węchu to jeden z najczęstszych dolegliwości pojawiających się w związku z infekcją COVID-19. Badacze po roku obserwacji opublikowali artykuł pt. Clinical Outcomes for Patients With Anosmia 1 Year After COVID-19 Diagnosis, w którym odpowiedzieli na pytanie o to, kiedy zazwyczaj ustępuje anosmia.
1. Jedno z najczęstszych powikłań
Aż 86 procent pacjentów chorujących na COVID-19 cierpi z powodu częściowej lub całkowitej utraty węchu, niekiedy są to też omamy węchowe. U większości chorych dolegliwości mijają szybko, a jak podaje "Journal of Internal Medicine" u niewielkiego odsetka – bo u 5 procent chorych – węch nie wraca w przeciągu 6 miesięcy.
Coraz częściej jednak ci, których dotknęła infekcja koronawirusowa, skarżą się na problemy z węchem, które nie mijają tak szybko, jak mogłoby się wydawać.
Na łamach czasopisma "JAMA Medical Journal" pojawiła się publikacja, której autorzy wskazują, ile średnio trwa powrót naszego zmysłu węchu do pełnej sprawności.
2. Badanie opublikowane w "JAMA Medical Journal"
Do badania zostało włączonych 97 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, którzy wskutek infekcji stracili węch na dłużej niż 7 dni.
Spośród tej grupy osób 51 zostało poddanych zarówno subiektywnym, jak i obiektywnym testom węchowym. Co cztery miesiące zlecano im wypełnienie ankiety, w której znajdowały się pytania o zdolność do odczuwania i rozpoznawania konkretnych aromatów i ich nasilenia.
U ponad połowy (53 proc.) węch nie wrócił całkowicie, lecz tylko częściowo, ale 45 proc. pacjentów zadeklarowało, że ich zmysł węchu odzyskał dawną sprawność.
Osiem miesięcy później, czyli po upływie roku, aż 96 procent pacjentów biorących udział w badaniu potwierdziło, że węch wrócił – anosmia ustąpiła całkowicie. Zaledwie dwóch uczestników ogłosiło, że na przestrzeni ostatniego roku nie doszło u nich do poprawy sprawności węchu.
U pozostałych pacjentów, jak wskazały wyniki badania, węch wrócił na przestrzeni 12 miesięcy. Na tej podstawie uczeni uznali, że powrót do pełnej sprawności węchowej po utracie węchu wskutek COVID-19 zajmuje rok.
Autorzy badania potwierdzili również, że anosmia w większości przypadków ustępuje, nawet wówczas gdy utrzymuje się niemal rok.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.