Trwa ładowanie...

Problemy z zakraplaniem oczu

Skuteczność działania wszystkich preparatów okulistycznych (krople, maści, żele), a przez to skuteczność leczenia, w ogromnym stopniu zależy od prawidłowego ich podawania. Niestety, bardzo często zdarza się, że pacjenci nie potrafią we właściwy sposób zaaplikować sobie medykamentu. Problemy z zakraplaniem to norma.

spis treści

1. Jak zakraplać oczy?

Przed podaniem kropli do oczu należy umyć ręce, a nastepnie:

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

  • Odchylić głowę do tyłu i palcem wskazującym delikatnie odciągnąć w dół dolną powiekę. Drugą ręką ustawić butelkę w pozycji pionowej nad okiem. Nie dotykając oka wkroplić nie więcej niż jedną kroplę na odchyloną powiekę w jej części skroniowej.
  • Bezpośrednio po podaniu kropli zaleca się zamknąć powieki i delikatnie ucisnąć palcem przynosowy kącik szpary powiekowej przez ok. 1 min. W tym czasie nie mrugać.

2. Odstęp pomiędzy zakropleniem kolejnych preparatów

W przypadku stosowania kilku preparatów do oczu należy zachować ok. 10-15 minutowy odstęp pomiędzy podawaniem kolejnych preparatów. Zbyt szybkie zakroplenie kolejnych leków może spowodować ich niedostateczne działanie a w konsekwencji nieskuteczność leczenia.

3. Dotykanie końcówką dozownika do oka lub dotykanie jej palcami

Większość dozowników kropli okulistycznych nie jest w pełni zabezpieczona przed dostaniem się do ich środka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka ani nie należy dotykać jej palcami, gdyż może to spowodować nadkażenie kropli i oka.

Nieprzestrzeganie terminu ważności preparatu oraz terminu przydatności do użycia od momentu pierwszego otwarcia
Każdy lek czy preparat ma swoją, ściśle określoną, datę ważności. Jest to czas, w którym mamy gwarancję, że dany preparat działa właściwie i że jest sterylny. Stosowanie każdego preparatu, również okulistycznego, po terminie ważności może powodować, że leczenie będzie nieskuteczne a wręcz może wywołać różne działania niepożądane.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza