Trwa ładowanie...

Jak zakraplać oczy – technika, zasady, środki ostrożności i błędy

Avatar placeholder
21.12.2023 13:34
Jak zakraplać oczy? Czynność ta wymaga przestrzegania kilku zasad.
Jak zakraplać oczy? Czynność ta wymaga przestrzegania kilku zasad. (Adobe Stock)

Jak zakraplać oczy? Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Wiedza o tym, jak postępować, a czego nie robić, nie tylko wpływa na efektywność działania leku, ale i pozwala uniknąć różnych dolegliwości i komplikacji. Jakie zachować środki ostrożności? Jakich błędów się wystrzegać?

spis treści

1. Jak zakraplać oczy – zasady i schemat

Jak zakraplać oczy? Niezależnie od tego, czy stosowane są nawilżające krople do oczu dostępne bez recepty, krople do oczu przeznaczone dla alergików czy leki w kroplach w przypadku chorób oczu (zapalenie spojówek, jaskra, zaćma), należy to robić z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, czyli spokojnie, delikatnie i ostrożnie.

Najlepiej zakraplać oczy bez pośpiechu, przy dobrym oświetleniu, w łazience nad umywalką. Aby uniknąć błędów oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zawsze trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Jak zakraplać oczy - krok po kroku?

Jeśli chodzi o zakraplanie oczu, ważne jest postępowanie według schematu, który obejmuje:

  • umycie rąk ciepłą wodą i mydłem przed podawaniem kropli,
  • odchylenie głowy do tyłu. W przeciwnym razie krople wypłyną z oka, nie mając szans na zadziałanie. Dla większości osób najlepsza jest pozycja siedząca z głową odchyloną do tyłu. Można też próbować zakroplić oczy na leżąco,
  • delikatne odciągnięcie dolnej powieki po stronie skroniowej, co pozwala utworzyć tzw. kieszonkę. Krople do oczy powinny trafić właśnie do niej, czyli niewielkiej przestrzeni między powieką a gałką oczną,
  • skierowanie buteleczki z kroplami trzymanymi w drugiej ręce ku kieszonce
  • wyciśnięcie jednej kropli leku poprzez lekki naciśnięcie opakowania,
  • zamknięcie powieki na 1–2 minuty. Tę samą techniką należy zakraplać drugie oko.

Zaleca się dodatkowo ucisnąć palcem drogi łzowe (wewnętrzny kącik oka). Dlaczego to ważne? Ponieważ w tym czasie substancja czynna może przeniknąć przez powierzchnię do wnętrza oka, a lek nie spłynie natychmiast przez kanalik łzowy.

Uwaga! Przed zamknięciem oka nie wolno mrugać, ponieważ wówczas lek zostaje zassany przez kanaliki łzowe w wewnętrznych kącikach oczu. W rezultacie preparat dostaje się do nosa i gardła i nie ma szans na to, by wniknąć przez powierzchnię oka w głąb jego tkanek, co pozwala uzyskać dostateczne stężenie terapeutyczne.

Jak zakraplać oczy dziecku? Pomóc może na przykład nakładka do zakraplania oczu. Z kolei by zakraplać oczy samodzielnie, warto poprosić (zademonstrowanie jak zakraplać oczy) o pomoc lekarza, który przepisał preparat.

W domu można zaś obejrzeć instrukcję video, to jest film zakraplanie oczu lub ilustrowany schemat postępowania, które bez problemu znaleźć w sieci (np. Jak zakraplać oczy YouTube). Pozwoli to uniknąć zmarnowania preparatu, który często zamiast to oka trafia na policzek lub nos.

2. Jak zakraplać oczy – błędy i środki ostrożności

Zakraplanie oczu, gdy jest wykonane nieodpowiednio, może sprawić, że lek będzie nieskuteczny. Mogą także pojawić się działania niepożądane, a nawet powikłania (np. w przypadku niezachowania higieny). Środki ostrożności to absolutna konieczność. Co jest ważne? Trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  • Zakraplanie oczu brudnymi rękami może prowadzić do rozwoju infekcji narządu wzroku przez wirusy, bakterie i grzyby).
  • Należy wystrzegać się dotykania końcówki dozownika kropli do oczu, ponieważ oznacza ryzyko przeniesienia zarazków do oka oraz do płynu. Lek straci antyseptyczność.
  • Bardzo ważne jest by pamiętać, że dla bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności leku należy zwrócić uwagę na termin ważności znajdujący się na opakowaniu, jak i na buteleczce z kroplami. Nie mniej istotne są warunki, w jakich należy przechowywać lek (np. lodówka, niektóre można stosować tylko krótki czas po otwarciu)
  • W przypadku stosowania różnych kropli do oczu o tej samej porze dnia, należy zachować przynajmniej 5-minutowy odstęp pomiędzy niemi (optymalny czas między podaniem leków to około 10-15 minut).

Jakie są najczęstsze błędy podczas zakraplania oczu? Przede wszystkim to:

  • wkraplanie leku do wewnętrznego kącika oka przy nasadzie nosa w okolicy kanalika łzowego, co powoduje szybkie odprowadzenie preparatu kanalikiem łzowym do nosa,
  • mruganie oczami, co ma rozprowadzić lek, co przynosi odwrotny skutek. To niewskazane z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak już wspomniano, krople do oczu są zasysane z worka spojówkowego do dróg łzowych, co ma negatywny wpływ na ich działanie. Po drugie szybkie przeniknięcie substancji przez silnie ukrwioną śluzówkę nosa i gardła do krwiobiegu - na przykład kropli z grupy ß-blokerów - może wywołać skurcz oskrzeli oraz zaburzenia rytmu serca. To sytuacja szczególnie groźna u osób, które chorują na astmę bądź niewydolność serca.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze