Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek

Avatar placeholder
07.04.2021 15:00
Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek
Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek

Wędzidełko występuje w różnych częściach ciała, np. w wardze górnej, wardze dolnej, języku, napletku prącia, łechtaczce. W wyniku nieprawidłowości w budowie tej błony śluzowej, może dojść do wad wymowy (w przypadku wędzidełka języka). Wówczas stosuje się zabieg chirurgiczny, nazywany podcięciem wędzidełka. Wędzidełko jest to fałd łączący dwa elementy i ograniczający ich ruchomość.

spis treści

1. Podcięcie wędzidełka - język

Podcięcie wędzidełka języka to popularny zabieg stosowany, m.in. u niemowląt i dzieci, aby wydłużyć język i zminimalizować ryzyko seplenienia. W modyfikacjach ciała podcięcie wędzidełka języka wykonuje się po to, aby wydłużyć język do kolczyków. Jest to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko.

Jeśli istnieje taka potrzeba, zabieg podcięcia wędzidełka może być znieczulony, a następnie wykonuje się cięcie przy użyciu nożyczek chirurgicznych albo skalpela. Jeśli podcięcie wędzidełka wykonane jest nieumiejętnie, może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, mięśni i nerwów. Przecięte wędzidełko goi się w zasadzie bez problemu, o ile stosuje się odpowiednie metody pielęgnacji i dba się o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"
5 błędów, które popełniamy podczas dbania o higienę jamy ustnej
5 błędów, które popełniamy podczas dbania o higienę jamy ustnej [7 zdjęć]

O zęby trzeba dbać – słyszą dzieci od rodziców. Regularne wizyty u dentysty, dostarczanie organizmowi

zobacz galerię

2. Podcięcie wędzidełka - warga górna

Wędzidełko wargi górnej jest to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, biegnący w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka szczęki. W praktyce stomatologicznej spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek warg. Wśród nich najczęściej obserwuje się wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep, rzadziej niedostateczne wykształcenie. Wszelkie wady anatomiczne są leczone chirurgicznie.

3. Podcięcie wędzidełka - napletek

Wędzidełko napletka to niewielki fałd skóry łączący napletek z żołędziem prącia. Znajduje się w dolnej części penisa i jest szczególnie czułe na bodźce dotykowe. Wędzidełko jest najczęściej usuwane podczas zabiegu obrzezania, który zalecany jest przez urologów w sytuacji, gdy jest zbyt krótkie lub ciasne i powoduje utrudnienia w życiu seksualnym.

Podcięcie wędzidełka napletka to zabieg chirurgiczny mający na celu uwolnienie napletka. Zabieg podcięcia wędzidełka przeprowadza się przy użyciu skalpela lub nożyczek chirurgicznych. Czas gojenia wynosi 7-10 dni. W tym czasie powinno się zrezygnować z uprawiania seksu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Zdarza się też, że wędzidełko ulega przerwaniu w trakcie współżycia seksualnego. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się na izbę przyjęć, jeżeli krwawienie nie ustaje w celu wykonania plastyki wędzidełka. W czasie zerwania wędzidełka i ustania krwawienia, nie trzeba zgłaszać się do lekarza w celu jego rekonstrukcji. Należy jednak unikać współżycia przez 4-6 tygodni do czasu pełnego wygojenia rany.

Musisz to wiedzieć

Zabieg podcięcia wędzidełka może wykonać lekarz urolog lub chirurg, należy przeprowadzać go w warunkach sali operacyjnej z zachowaniem szczególnej higieny i ostrożności, w celu uniknięcia nadkażenia. Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze