Trwa ładowanie...

Podobne działanie opioidów i ibuprofenu w leczeniu przewlekłego bólu powypadkowego

Avatar placeholder
30.11.2016 13:36
Podobne działanie opioidów i ibuprofenu w leczeniu przewlekłego bólu powypadkowego
Podobne działanie opioidów i ibuprofenu w leczeniu przewlekłego bólu powypadkowego

W przypadku leczenia przewlekłego bólu po wypadku samochodowym lekarze często przepisują opioidowe leki przeciwbólowe dostępne na receptę, takie jak oksykodon (Oxycontin).

Najnowsze badania dowodzą, że leki te nie są bardziej skuteczne niż niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.

Może się wydawać, że są to badania porównujące klasyczne środki przeciwbólowe, ale nie jest tak” - powiedział główny autor badania dr Francesca Beaudoin, adiunkt medycyny ratunkowej i lekarz ze szpitala na Rhode Island.

"Teraz, w momencie gdy opioidy są pod ostrzałem, nasuwa się pytanie:  Co jest najlepszym sposobem leczenia, który jest najskuteczniejszy i na jakich warunkach działa? " – powiedział w informacji prasowej.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
W leczeniu bólu powypadkowego ibuprofen daje podobne rezultaty jak leki opioidowe
W leczeniu bólu powypadkowego ibuprofen daje podobne rezultaty jak leki opioidowe (123rf)

„Jako lekarz, ja przepisuję te leki przez cały czas. Czy to, co przepisuję ludziom wpływa na efekty przeciwbólowe, istotne dla pacjentów?” – dodaje Beaudoin.

Aby odpowiedzieć na te pytania, Beaudoin wraz z zespołem naukowców przeprowadzili badanie wśród 948 osób po wypadku samochodowym, którzy cierpieli na przewlekły ból przez co najmniej sześć tygodni.

Badacze stwierdzili, że starali się porównać przypadki, które były jak najbardziej prawdopodobne z wyjątkiem, w którym został przepisany lek przeciwbólowy.

Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że ryzyko uporczywego bólu było prawie takie samo zarówno w przypadku zażywania opioidów, jak i leków przeciwbólowych.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Ale ci, którzy brali tylko  opioidy, okazało się, że byli o 17,5 procent bardziej narażeni  na ciągłe przyjmowanie tych leków po upływie sześciu tygodni, w zależności od badania. Okazuje się zatem, że leki te są silnie uzależniające.

Opioidowe leki przeciwbólowe są bardzo silnymi środkami, ponieważ wywierają wpływ na receptory opioidowe, dzięki czemu hamują przekazywanie informacji bólowych w układzie nerwowym. Są to skuteczne leki przeciwbólowe, jednak posiadają działania niepożądane, a głównym z nich jest działanie uzależniające.

Stosowane są w leczeniu silnych bóli pourazowych, powypadkowych, pooperacyjnych, ponowotworowych czy pozawałowych. Podawane są tylko w poważnych przypadkach ze względu na szereg działań niepożądanych. Jednym z nich jest depresja ośrodka nerwowego oraz wymioty.

Najgorszym działaniem niepożądanym jest tzw. tolerancja, czyli rozwijanie uzależnienia od opioidów. Morfina silnie uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Charakterystycznymi objawami nadużywania morfiny są zwężenie źrenic, zaczerwienie twarzy, świąd skóry, nadmierne pocenie się.

ZOBACZ TAKŻE

Rośnie ryzyko uzależnienia od opioidów wśród młodych osób

Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie recenzowanym.

Następnym krokiem będzie identyfikacja zależności i cech, które można przewidzieć i które będą określały, jakie leczenie jest najlepsze dla danego pacjenta.

„ To może pomóc lekarzom w przepisywaniu opioidów jako leków przeciwbólowych tylko tym, którzy naprawdę ich potrzebują” - powiedział Beaudoin.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze