Trwa ładowanie...

Podpowiadamy, jak sprawdzić własną historię chorób, wypisanych recept i lekarzy w ZIP

Avatar placeholder
26.03.2019 14:41
Podpowiadamy, jak sprawdzić własną historię chorób, wypisanych recept i lekarzy w ZIP
Podpowiadamy, jak sprawdzić własną historię chorób, wypisanych recept i lekarzy w ZIP

Nie tylko NFZ może kontrolować medyków. Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta (ZIP) mogą ich sprawdzić sami pacjenci. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Każdy chętny może za jego pośrednictwem uzyskać dostęp do informacji, gdzie, kiedy i za ile był leczony od 2008 r., a także jakie refundowane leki lub sprzęt medyczny wykupił. ZIP poświadcza również, czy pacjent jest ubezpieczony i ma prawo korzystać ze służby zdrowia. To informacje, które teoretycznie mają służyć samym pacjentom. Jednak każdy, kto odkryje nieprawidłowości, może je zgłosić do funduszu.

>>>Noworodki w Małopolsce są najbezpieczniejsze

I tak się stało. ZIP działa już rok i przez ten czas użytkownicy wysłali 1,5 tys. zgłoszeń o wykrytych przez siebie nieprawidłowościach. Urząd stwierdził, że błędy, które wykryli pacjenci, kosztowały fundusz ponad 800 tys. zł. Część dotyczyła recept, których dany chory nie otrzymał, ale i porad lekarskich czy zabiegów, które w rzeczywistości się nie odbyły, ale lekarze pobrali za nie pieniądze od NFZ.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

>>>Pacjenci, którzy leczyli się za granicą, chcą od NFZ miliona złotych

Konto można sobie założyć na dwa sposoby. Niestety oba wymagają osobistej wizyty w urzędzie. Wystarczy pojawić się w oddziale funduszu lub jego centrali z dowodem osobistym lub paszportem i podpisać wniosek o korzystanie z systemu ZIP. W zamian dostaniemy od urzędnika kopertę z hasłem i loginem do konta. Można także zarejestrować się samodzielnie na stronie ZIP.nfz.gov.pl, jednak po login oraz hasło i tak trzeba się wybrać do wskazanego oddziału NFZ. Dzień po rejestracji system udostępni informacje o leczeniu.

Hasło, które wydaje urzędnik w oddziale, jest jednorazowe. Po zalogowaniu system prosi o jego zmianę. Następnie należy przejść do ustawień systemowych i podać swój adres e-mail. Dzięki temu będzie można odzyskać hasło, jeżeli ktoś je zapomni.

Po zalogowaniu można kliknąć w zakładkę „prawo do świadczeń” i przejrzeć informacje na swój temat. Do konta można się dostać za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do sieci.

Do tej pory do systemu zalogowało się 900 tys. osób, choć hasło i login pobrało 1,1 mln pacjentów. Najwięcej zarejestrowanych użytkowników jest na Śląsku (123 tys.), Mazowszu (99 tys.) i w Wielkopolsce (88 tys.).

Dziennik.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze