Podstępny przeciwnik. Chirurg wymienia kluczowy objaw raka trzustki
Choć rak trzustki jest bardzo trudny do wykrycia, mogą się pojawić pewne alarmujące symptomy, których nie wolno lekceważyć. Jeden z kluczowych można bardzo łatwo zaobserwować samemu, wystarczy zwrócić uwagę na wygląd stolca po wizycie w toalecie. Szybka diagnoza to podstawa w walce z tym podstępnym nowotworem.
1. Rak trzustki - jak go rozpoznać?
Rak trzustki nie bez powodu jest nazywany "cichym zabójcą". Może bardzo długo nie dawać żadnych objawów, a nawet jeśli się pojawią, to bardzo często są bagatelizowane i przypisywane zupełnie innymi, mniej poważnym dolegliwościom. Kiedy chorzy zgłaszają się do lekarza, może być już za późno na skuteczne leczenie.
Dlatego lekarze apelują, żeby zwracać uwagę na nawyki jelitowe, które mogą być kluczowe przy rozpoznaniu tego podstępnego nowotworu.
Prof. Giuseppe Kito Fusai, chirurg z The Wellington Hospital w Londynie zwraca uwagę, że jednym z kluczowych objawów, który powinien zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza jest biegunka tłuszczowa. To symptom, który można bardzo łatwo zauważyć po wizycie w toalecie. Ważne, żeby zwrócić uwagę na charakterystyczny wygląd stolca.
2. Co to jest biegunka tłuszczowa?
Biegunka tłuszczowa to wynik zaburzeń trawienia bądź wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Jednym z powodów takich zaburzeń jest chora trzustka.
Od "zwykłej" biegunki różni się nie tylko czasem trwania (może utrzymywać się nawet do czterech tygodni), ale też konsystencją i zapachem. Stolec ma nieprzyjemnych, gnilny zapach, a także jasny kolor, tłustą konsystencją i jest połyskliwy.
Nadmiar tłuszczu w stolcu powoduje, że trudno go spłukać w muszli klozetowej.
3. Objawy raka trzustki
Prof. Fusai zwraca też uwagę na inne objawy, których również nie wolno lekceważyć. "Jednym z bardziej zauważalnych objawów raka trzustki jest żółtaczka. Można ją rozpoznać po zażółceniu skóry i białek oczu" - tłumaczy specjalista.
Żółtaczce może towarzyszyć blady, odbarwiony stolec oraz ciemniejsza niż zazwyczaj barwa moczu (gromadzenie się bilirubiny).
To także powód do konsultacji z lekarzem, bo jak podkreśla prof. Fusai może wskazywać nie tylko na raka trzustki, ale też choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Objawy, które wskazują na raka trzustki:
- żółtaczka,
- utrata apetytu,
- utrata masy ciała,
- uczucie zmęczenia, brak energii,
- pocenie się,
- biegunka lub zaparcia,
- ciemny kolor moczu,
- ból w górnej części brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia)
- objawy niestrawności (m.in. wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu)
- nudności,
- sporadyczne wymioty
- depresja.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.