Trwa ładowanie...

Pojawia się na paznokciach. Może świadczyć o chorej wątrobie

Jak poznać paznokcie Terry’ego?
Jak poznać paznokcie Terry’ego? (Getty Images)

Zmiany w wyglądzie paznokci mogą kryć w sobie ważne informacje o naszym zdrowiu. Jednym z takich sygnałów są paznokcie Terry'ego, opisane przez brytyjskiego lekarza, dr. Richarda Terry'ego. Choć znane są głównie jako objaw marskości wątroby, mogą wskazywać także na inne stany chorobowe. Jak je rozpoznać?

spis treści

1. Jak poznać paznokcie Terry’ego?

Wygląd paznokci może wiele powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia. Zwiększona łamliwość, zmiana barwy płytki mogą być związane ze schorzeniami albo niedoborami witamin i minerałów. Nazwa "paznokcie Terry'ego" pochodzi od nazwiska lekarza, który jako pierwszy w latach 50. opisał charakterystyczne zmiany zaobserwowane u pacjentów. Lekarz zauważył wyraźną zależność między zmianami ma płytce paznokcia a chorobami wątroby.

Paznokcie Terry'ego cechują się pozbawionym blasku wyglądem większości płytki paznokcia, z wąskim pasem (o szerokości 0,5-3 mm) normalnego, różowego łożyska paznokcia na granicy wolnej krawędzi. Ten pas zazwyczaj jest wyraźny, chociaż może mieć nierówną granicę. Obecność lunuli, czyli białawego obszaru w kształcie półksiężyca na dole paznokcia, może być widoczna lub niewidoczna w zależności od palca.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Zmatowienie paznokci różni się intensywnością i rozmieszczeniem. Najbardziej zaawansowaną zmianą jest całkowicie biały paznokieć z ciemnym pasem. Zmiany często występują na kciuku i palcu wskazującym. Czasami mogą towarzyszyć im podłużne bruzdy na powierzchni paznokcia.

2. O jakich chorobach mogą świadczyć paznokcie Terry'ego?

Paznokcie Terry'ego mogą wskazywać na różne poważne dolegliwości. W szczególności:

  • marskość wątroby - według amerykańskich badań przeglądowych, paznokcie Terry'ego ma ok. 80 proc. chorych,
  • przewlekłą niewydolność nerek,
  • przewlekłą zastoinową niewydolność serca,
  • cukrzycę typu 2,
  • gruźlicę,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ostre wirusowe zapalenie wątroby,
  • stwardnienie rozsiane,
  • niektóre nowotwory,
  • wirus HIV,
  • bielactwo.

Paznokcie Terry'ego wynikają z nadmiernego rozrostu tkanki łącznej oraz zaniku naczyń krwionośnych w łożysku paznokcia. Choć te zmiany są częścią naturalnego procesu starzenia się paznokci, wymienione choroby znacząco przyspieszają ten proces. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i wyboru odpowiedniego postępowania w przypadku obserwacji podobnych zmian na paznokciach.

Specjalista najprawdopodobniej zleci szczegółowe badania, które pozwolą określić, jaka jest przyczyna zmian. Mogą one zniknąć, jeśli związana z nimi choroba podstawowa zostanie wyleczona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze