Pojawia się na twarzy lub brzuchu. Ostrzega, że trzustka jest uszkodzona
Choć ostre zapalenie trzustki może zagrażać życiu, objawy wcale nie muszą być tak oczywiste, by zawsze w porę zareagować. Warto mieć świadomość, że alarmujący sygnał można dostrzec na skórze.
1. Ostre zapalenie po alkoholu
Ostrego zapalenie trzustki to poważny problem, który zazwyczaj wymaga hospitalizacji. Może za tym stać nadmierne picie alkoholu, ale też choroby m.in. cukrzyca, hiperlipidemia czy kamica żółciowa.
Konsekwencje, takie jak nieodwracalne uszkodzenie trzustki, a także niewydolność narządowa mogą być śmiertelne niebezpieczne.
- Zapalenie wywołane przez alkohol jest bardzo nieprzewidywalne, może mieć gwałtowny i ciężki przebieg. Z kolei w przypadku zapalenia wywołanego przez kamicę żółciową, szybko możemy usunąć przyczynę, czyli kamień, który blokuje ujście soków trzustkowych - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog dr n. med. Tadeusz Tacikowski.
W przypadku ostrego zapalenia trzustki stosuje się różne metody leczenia m.in. antybiotyki, metody operacyjne z usunięciem martwiczo zmienionych tkanek trzustki, płukanie otrzewnej czy specjalistyczne żywienie, np. za pomocą sondy lub dożylne.
Skutki w dużej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. U niektórych pacjentów wystarcza kilkudniowa hospitalizacja, a u innych leczenie trwa miesiącami, bo doszło do poważnych powikłań i konieczna jest operacja.
- Jednym z najpoważniejszych powikłań zapalenia jest martwica trzustki, której bezpośrednim skutkiem jest zakażenie i zgon, jeśli w porę jej nie usuniemy. W takich sytuacjach konieczna jest operacja - zaznaczał dr Tacikowski.
2. Sygnał alarmowy na skórze
Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać to niebezpieczne zapalenie, zwłaszcza że objawy nie zawsze są na tyle charakterystyczne, by od razu wzbudzić niepokój i szybką reakcję.
Należą do nich:
- ostre i intensywne bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- gorączka,
- utrata apetytu,
- u niektórych chorych - jaśniejszy kolor stolca i ciemniejsza barwa moczu.
Ostre zapalenie trzustki (OTZ) może też dawać o sobie znać na skórze. Jednym z takich sygnałów jest objaw Loefflera.
"Zaczerwienienie twarzy pojawiające się w ciągu 48h od rozpoczęcia OZT. Powstaje w skutek uwolnienia i działania peptydów wazoaktywnych, które rozszerzają naczynia krwionośne" - wyjaśnia na Instagramie @medycznypudelek.
Innym znaczącym symptomem świadczącym o ostrym zapaleniu trzustki jest występowanie objawu Grey-Turnera, czyli pojawienie się siniaków w okolicy lędźwiowej, zwykle po stronie lewej.
Choć ten objaw pojawia się rzadko, to jego obecność może niekorzystnie wpływać na prognozy, ponieważ jest on efektem krwotoku do przestrzeni zaotrzewnowej.
Nie należy też bagatelizować brązowych plam w okolicy pępka. Objaw Cullena, będący niezwykle rzadkim zjawiskiem, sygnalizuje martwicę podskórną tkanki tłuszczowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.