Trwa ładowanie...

Pojawia się nagle. To często pierwszy objaw wyniszczonej trzustki

 Katarzyna Prus
11.02.2023 17:34
Nietypowym objawem raka trzustki jest swędząca skóra
Nietypowym objawem raka trzustki jest swędząca skóra (Adobe Stock)

Rak trzustki - podobnie jak inne nowotwory - może rozwijać się bardzo podstępnie i bezobjawowo, szczególnie na początku. Dlatego wielu chorych trafia na leczenie już w zaawansowanym stadium choroby, kiedy na ratunek jest często za późno. Jeśli więc pojawi się jakikolwiek niepokojący symptom, warto od razu skonsultować go z lekarzem.

spis treści

1. Rak trzustki - nietypowe objawy

Rak trzustki w początkowym stadium jest niezwykle trudny do zdiagnozowania. Wszystko przez brak symptomów lub ich nietypowy charakter.

Ból brzucha może wskazywać na raka trzustki
Ból brzucha może wskazywać na raka trzustki (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jeśli jednak nie ustępują i stają się coraz bardziej niepokojące, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Czujność powinny zachować między innymi osoby, które zmagają się z cukrzycą. To jeden z czynników ryzyka raka trzustki, ale może też być jej objawem, szczególnie, jeśli pojawi się nagle, a w rodzinie nie było wcześniej takich przypadków.

Według danych Kliniki Mayo, u 40 proc. pacjentów z rakiem trzustki, przed wykryciem guza zdiagnozowano cukrzycę. Eksperci wskazują, że cukrzycę wywołują powstające na narządzie guzy, które upośledzają jego pracę.

2. Objawy raka trzustki na skórze

Do nietypowych objawów raka trzustki, które mogą pojawi się znienacka należą też zmiany widoczne na skórze. Jeśli zauważą je osoby, które nie mają alergii czy problemów skórnych, powinny sprawdzić stan trzustki.

Guz trzustki może zablokować przewód żółciowy, co prowadzi do żółtaczki. Można ją rozpoznać po zażółconej skórze i oczach. Jej nieoczywistym skutkiem jest swędzenie rąk i stóp. W taki sposób skóra reaguje na podwyższony poziom bilirubiny.

3. Brak apetytu i zmiana smaku

Rak trzustki może sygnalizować również nagły brak apetytu. Chorzy mogą zauważyć ten symptom nawet pół roku przed zdiagnozowaniem choroby. Związane jest z tym także szybkie uczucie sytości.

Zaniepokoić powinna nas także zmiana w odczuwaniu smaku jedzenia, a nawet obrzydzenie do niektórych produktów.

4. Ból brzucha i powiększony woreczek żółciowy

Ból brzucha, choć może kojarzyć się z trzustką, nie od razu skłania do badań. Może być mylnie interpretowany jako dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli ból jest tępy, promieniuje w kierunku pleców i ustępuje po pochyleniu się do przodu, diagnostyki nie należy odkładać.

Dodatkowym sygnałem może być powiększony pęcherzyka żółciowego. To skutek, podobnie jak w przypadku żółtaczki, zablokowania dróg żółciowych przez rosnący guz. Jeśli pęcherzyk żółciowy jest powiększony, można to wykryć już podczas badania fizykalnego.

5. Blade lub ciemne stolce

Guz trzustki zaburza procesy trawienia tłuszczów. Skutki można zauważyć podczas wizyty w toalecie. Stolce będą wówczas tłuste, blade i o wyjątkowo przykrym zapachu.

Do wizyty u specjalisty powinna także skłonić ciemna lub wręcz smolista barwa stolca. Może to świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego.

6. Nagły i niewyjaśniony spadek masy ciała

Nagły spadek wagi, który nie wynika ze zmiany nawyków żywieniowych czy nadmiernej aktywności fizycznej, to zawsze sygnał alarmowy. To jeden z objawów charakterystyczny dla wielu nowotworów, w tym raka trzustki. Brak enzymów trzustkowych powoduje, że mimo normalnego spożywania posiłków, nie są one właściwie przyswajane przez organizm.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze