Ostrzega, że organizm walczy z cukrzycą. Pojawia się z rana
Ponad 3 mln Polaków walczy z cukrzycą. To podstępna choroba, która może rozwijać się latami i nie dawać o sobie znać przez długi czas. Wczesne rozpoznanie jest niezwykle ważne, gdyż nieleczony stan może doprowadzić do poważnych powikłań. Dwa objawy mogą pojawić się o poranku.
1. Cukrzyca typu 2
Ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz cukrzyca. Konieczne jest podjęcie szybkich działań w celu zapobiegania powikłaniom.
Cukrzyca typu 2 występuje znacznie częściej niż typu 1, stanowi aż 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby. W Polace choruje 3 mln osób. Pacjeneci przez lata mogą nie zdawać sobie sprawy z rozwijającej się cukrzycy ze względu na brak niepokojących dolegliwości.
Gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje na nią w sposób, w jaki powinien, mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. U chorych może dojść do groźnych powikłań.
"Bardzo ważne jest, aby cukrzycę zdiagnozować tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ nieleczona może się pogorszyć i może powodować długotrwałe problemy zdrowotne" - ostrzegają lekarze ze szpitala UNC Health Wayne.
2. Niepozorny objaw wskazujący na cukrzycę
Istnieje jeden bardzo subtelny objaw, który może wskazywać na cukrzycę typu 2. Uczucie mrowienia o poranku może świadczyć o rozwijającym się stanie chorobowym, który należy skonsultować z lekarzem.
"Dodatkowy cukier we krwi może uszkodzić zakończenia nerwowe, zwłaszcza te położone najdalej od rdzenia kręgowego, np. stopy" - wyjaśniają specjaliści ze szpitala UNC Health Wayne.
Mrowienia lub drętwienia, które po przebudzeniu przypomina pieczenie w stopach, jest sygnałem ostrzegawczym i możliwym wskaźnikiem cukrzycy. Szczególny niepokój powinien wzbudzić, jeśli towarzyszy wielokrotnemu oddawaniu moczu.
Potrzeba skorzystania z toalety, zwłaszcza gdy wybudza nas ze snu, również jest sygnałem alarmowym cukrzycy typu 2. Oznacza to, że nerki pracują bez wytchnienia, by wypłukać nadmiar cukru z krwi.
Eksperci zauważają również, że chorobie mogą towarzyszyć zmienne nastroje - niestabilny poziom cukru może powodować huśtawki nastrojów. Dodatkowo pojawia się uczucie zmęczenia, ciągłe pragnienie oraz utrata masy ciała.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.