Pojawia się po jednej stronie ciała. Na chorobę nie ma leku
Obrzęk, który pojawia się tylko na jednej ręce lub nodze to wyraźny znak, że dzieje się coś złego w układzie limfatycznym. To sygnał alarmowy organizmu, który wskazuje, że doszło do zablokowania przepływu krwi. Może stanowić zagrożenie dla życia.
1. Obrzęk limfatyczny, czyli jednostronne puchnięcie
Obrzęk limfatyczny jest wynikiem nieprawidłowości w odpływie limfy, płynu, który "zbiera" substancje szkodliwe dla naszego organizmu. Te substancje są następnie filtrowane w węzłach chłonnych. Ale co powoduje, że limfa zaczyna się zalegać?
Przyczyny mogą być różne, np. związane z wrodzonymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu limfatycznego. Często jednak negatywny wpływ na układ limfatyczny mają:
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenia,
- urazy,
- operacje chirurgiczne.
W przypadku urazów czy operacji uszkodzenia dotyczą jednej strony ciała, dlatego też obrzęk limfatyczny pojawia się na jednej kończynie górnej lub dolnej.
2. Obrzęk limfatyczny czy zakrzepica?
Jeżeli chodzi o nogi, jednostronne puchnięcie może być również symptomem zakrzepicy. Ale jak odróżnić zakrzepicę od typowego obrzęku limfatycznego?
W przypadku zakrzepicy obrzęk jest spowodowany zablokowaniem przepływu krwi i wzrostem ciśnienia w układzie żylnym. Od typowego obrzęku limfatycznego odróżnia go kilka cech. Pierwszym sygnałem alarmowym jest nagłe pojawienie się obrzęku u osób, które wcześniej nie miały podobnego problemu. Opuchlizna obejmuje całą kończynę, nie tylko dolną część nogi jak w przypadku obrzęku limfatycznego, a do tego jest bolesna.
Bardzo ważnym wskaźnikiem jest również wygląd skóry. Ciastowata, poddająca się naciskowi palca skóra typowa jest dla obrzęku limfatycznego. W przypadku zakrzepicy skóra przypomina pergamin.
3. Jak sobie radzić z obrzękami?
Niestety, nie istnieje magiczny lek na obrzęki limfatyczne. Ich leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i skupia się na łagodzeniu objawów. Mogą one ustąpić w przypadku, gdy spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, jednak gdy mamy do czynienia z wrodzonymi nieprawidłowościami lub uszkodzeniem naczyń, sytuacja jest trudniejsza.
By zminimalizować dolegliwości, warto:
- zastosować drenaż limfatyczny,
- zastosować kompresoterapię,
- wprowadzić odpowiednią dietę, ubogą w tłuszcze zwierzęce i nabiał,
- dbać właściwie nawodnienie organizmu,
- pamiętać o aktywności fizycznej,
- zadbać o prawidłową masę ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.