Trwa ładowanie...

Pojawia się po jednej stronie ciała. Niestety, na chorobę nie ma lekarstwa

Avatar placeholder
31.07.2023 20:10
Pojawia się po jednej stronie ciała. To znak, że w organizmie kumulują się szkodliwe substancje
Pojawia się po jednej stronie ciała. To znak, że w organizmie kumulują się szkodliwe substancje (Getty Images)

Jeżeli zauważysz, że jedna z twoich rąk lub nóg jest opuchnięta, może to być sygnał, że układ limfatyczny nie funkcjonuje prawidłowo. Niestety, nie ma lekarstwa na obrzęki limfatyczne, a podstawą jest długotrwałe leczenie objawowe. W skrajnych przypadkach pacjent może zdecydować się na operację.

spis treści

1. Jednostronny obrzęk a zakrzepica

Niestety, opuchlizna jest głównym objawem zakrzepicy, która atakuje coraz młodszych. Powinniśmy zwracać uwagę również na wygląd skóry. Przy zakrzepicy przywodzi na myśl pergamin, a przy obrzęku limfatycznym może przypominać ciasto. Obrzęk limfatyczny jest wynikiem zaburzeń w odpływie limfy, która "zbiera" substancje szkodliwe dla organizmu (są one filtrowane w węzłach chłonnych). Ale dlaczego dochodzi do zastoju limfy?

- Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być pierwotne, kiedy mamy do czynienia z wrodzonymi nieprawidłowościami w działaniu układu limfatycznego lub wtórne. W przypadku obrzęków wtórnych, takie problemy są wynikiem m.in. zaburzeń hormonalnych, zakażeń, urazów czy zabiegów chirurgicznych np. mastektomii u kobiet czy operacji w obrębie miednicy mniejszej, podczas których dochodzi do uszkodzenia naczyń limfatycznych - tłumaczy flebolog prof. Łukasz Paluch.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Zazwyczaj uszkodzenia limfatyczne dotyczą jednej określonej części ciała. W efekcie obrzęk limfatyczny najczęściej pojawia się na jednej kończynie, górnej lub dolnej. Jeśli chodzi o kończyny dolne, jednostronne obrzmienie może być również sygnałem zakrzepicy. Jak jednak odróżnić ten stan od typowego obrzęku limfatycznego?

Zakrzepica powoduje obrzęk poprzez blokadę przepływu krwi i wzrost ciśnienia w układzie żylnym. Wyróżnia się kilkoma cechami od typowego obrzęku limfatycznego. Przede wszystkim obrzęk spowodowany zakrzepicą pojawia się nagle u osób, które wcześniej nie doświadczały takich problemów i jest związany z bólem. Zazwyczaj obejmuje całą kończynę, a nie tylko stopę i dolną część nogi, jak ma to miejsce w przypadku obrzęku limfatycznego.

2. Obrzęki limfatyczne - metody leczenia

Nie istnieje magiczny lek na obrzęki limfatyczne, a proces leczenia zazwyczaj jest długotrwały i skupia się na łagodzeniu objawów. Można zlikwidować obrzęki tylko wtedy, gdy ich przyczyna jest odwracalna - na przykład, gdy są spowodowane chorobą o podłożu hormonalnym, którą jesteśmy w stanie wyleczyć lub innym schorzeniem, które można zoperować.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z wrodzonymi nieprawidłowościami lub uszkodzenia naczyń są zbyt duże, wówczas pozostaje nam leczenie objawowe. Podstawą jest drenaż limfatyczny, czyli specjalny masaż mający na celu pobudzenie układu limfatycznego oraz kompresjoterapia, która poprzez ucisk ma pobudzić krążenie limfatyczne.

Kluczowe jest również odpowiednie odżywianie. Układ limfatyczny obciąża nadmiar tłuszczów i nabiału, a wspomaga regularne picie wody. Niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Nieleczone obrzęki limfatyczne stają się coraz bardziej uciążliwe i bolesne dla pacjenta (pojawia się między innymi narastające uczucie rozpierania, stwardnienie skóry lub tkanki podskórnej oraz infekcje skórne). W bardziej zaawansowanym stadium metody terapeutyczne przynoszą znacznie mniejsze efekty. W skrajnych przypadkach można zastosować metody chirurgiczne, takie jak przeszczep węzłów chłonnych czy wykonanie zespolenia limfatyczno-żylne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze