Pojawia się rano. To znak, że groźny nowotwór zaatakował płuca
Kaszel i odkrztuszanie krwi to dwa najbardziej kojarzone z rakiem płuc objawy. Tymczasem nie są jedynymi zwiastunami największego zabójcy spośród nowotworów. Są jeszcze dwie alarmujące dolegliwości, które mogą pojawiać się zaraz po przebudzeniu.
1. Śmiertelnie niebezpieczny rak płuc
Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 20 tys. nowych przypadków raka, a aż 19 tys. chorych każdego roku umiera. To sprawia, że rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonu z powodu choroby nowotworowej w Polsce. Według prognoz Krajowego Rejestru Nowotworów zapadalność na tego raka będzie rosła – do 2025 można się spodziewać ponad 23 tys. nowych zachorowań rocznie.
Niestety wokół raka płuc narosło wiele mitów, wśród nich jeden z najgroźniejszych sugerujący, że to nowotwór, który atakuje tylko osoby palące papierosy. Tymczasem do czynników ryzyka należą także:
- zanieczyszczenie powietrza,
- narażenie na dym papierosowy, czyli tzw. bierne palenie,
- wiek powyżej 65. roku życia,
- zachorowania na raka płuc w rodzinie,
- narażenie na szkodliwe związki jak radon czy azbest.
Kolejny z mitów związany z rakiem płuc dotyczy objawów. Wiele osób sądzi, że kaszel, bóle w klatce piersiowej czy krwioplucie to jedyne dolegliwości, które powinny być sygnałem alarmowym.
2. Uważaj na te objawy. Zauważysz po przebudzeniu
Objawów jest jednak znacznie więcej. Inne czerwone flagi organizmu to nocne poty lub gorączka. Nocne poty mogą pojawiać się wskutek podwyższonej ciepłoty ciała lub niezależnie od niej. Bywają związane z zaburzeniami hormonalnymi wskutek rozwijającego się nowotworu.
"Pocenie się może być objawem lub może być spowodowane leczeniem raka" – informuje brytyjska organizacja Cancer Research UK.
Również gorączka może pojawiać się w trakcie leczeniu nowotworu, ale też występuje często u chorych z powodu wzmożonego ryzyka infekcji dróg oddechowych.
Według Cancer Research UK istnieje jeszcze kilka objawów raka płuc, na które trzeba być wyczulonym. To wspomniany już przewlekły kaszel, odkrztuszenia flegmy z krwią lub samej krwi czy ból w klatce piersiowej.
Jednak poza nimi istnieje jeszcze szereg objawów. Należą do nich:
- bóle promieniujące do barku,
- zmiana charakteru kaszlu – staje się bardziej dotkliwy, bolesny lub brzmi inaczej niż dotychczas,
- nawracające infekcje w obrębie dróg oddechowych lub infekcja, która mimo upływu czasu nie ustępuje,
- przewlekłe zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- duszności,
- mniejsza wydolność wysiłkowa – pojawienie się zadyszki podczas wykonywania czynności, które dotychczas nie sprawiały problemów.
W przypadku wystąpienia dolegliwości, liczy się każda minuta. Lekarz POZ po zebraniu wywiadu i osłuchaniu pacjenta może skierować go na kolejne badania – RTG klatki piersiowej czy tomografię. Badania obrazowe w przypadku wykrycia guza poprzedzają testy, które mają na celu pobranie próbek w kierunku szczegółowej oceny zmian nowotworowych. Tylko szybko postawiona diagnoza daje nadzieje na skuteczne leczenie raka płuc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.