Trwa ładowanie...

Pojawiają się po przebudzeniu. Tak może objawiać się aż 6 dolegliwości

Avatar placeholder
15.12.2023 14:20
Mogą zwiastować odwodnienie, refluks, niski poziom cukru
Mogą zwiastować odwodnienie, refluks, niski poziom cukru (Getty Images)

Z porannymi mdłościami boryka się aż siedem na dziesięć ciężarnych. Lekarze alarmują jednak, że poranne mdłości mogą wiązać się z czynnikami zupełnie z ciążą niezwiązanymi. Jakie moga być ich przyczyny?

spis treści

1. Nieregularny sen

Zakłócony cykl snu - z powodu bezsenności, bezdechu sennego lub zbyt późnego kładzenia się spać - może wpływać na układ trawienny i wywoływać specyficzne uczucie "niepokoju w żołądku".

Ponadto szok wywołany niechcianym i przedwczesnym (według niezregenerowanego organizmu) przebudzeniem może wywołać gwałtowną reakcję układu nerwowego, a co za tym idzie - spowodować uczucie mdłości.

2. Niski poziom cukru we krwi

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Niski poziom cukru we krwi, który może wynikać z pomijania posiłków i niedostatecznego nasycenia kalorycznego, również może wywołać poranne uczucie mdłości. Mimo że wydaje się to nieintuicyjne, należy w takiej sytuacji natychmiast sięgnąć po lekką przekąskę - objawy miną jak ręką odjął.

3. Refluks żołądkowy

Poranne nudności mogą być również spowodowane zjedzoną poprzedniego dnia kolacją obfitą w tłuste potrawy. Kwas żołądkowy może przechodzić przez przełyk i powodować uczucie zgagi, a czasem nawet rozstrój żołądka.

4. Odwodnienie

W ciągu dnia łatwiej nam zniwelować objawy odwodnienia – wystarczy sięgnąć po szklankę wody. Podczas snu nie mamy szansy tego zrobić, więc jeśli wspomniana szklanka wody stanowiła dla naszego organizmu zbyt małą ilością, organizm wyraźnie odczuje to rano i może dać nam znać pod postacią mdłości.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić po przebudzeniu, jest więc sięgnięcie po wodę.

5. Niepokój

Niepokój, lęk i stres również mogą powodować mdłości. Nasze jelita są przecież ściśle powiązane z ośrodkowym układem nerwowym i mózgiem. Podczas odczuwania silnego stresu w organizmie uwalniają się hormony, które - po dostaniu się do przewodu pokarmowego - mogą powodować rozstrój żołądka.

6. Przekrwienie błony śluzowej nosa

Za mdłości odpowiedzialne może być również przekrwienie błony śluzowej nosa. Zatkany nos lub zatoki mogą wywierać nacisk na ucho wewnętrzne, prowadząc do rozstroju żołądka i nudności.

7. Jak radzić sobie z mdłościami?

Wśród typowych środków zaradczych znajduje się zdrowa dieta i dobre nawodnienie, picie herbaty miętowej lub imbirowej oraz korzystanie z dobrodziejstw świeżego powietrza. Jeśli jednak standardowe środki nie pomagają, a mdłości zdarzają się regularnie, warto się w tej sprawie skonsultować z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze