Polak w tropikach, czyli jak podróżować i nie chorować

Wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje? Na pewno spakowałaś bikini, słomkowy kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem, ale czy pomyślałaś o apteczce? Zanim wyruszysz w egzotyczną podróż, poznaj zagrożenia zdrowotne w dalekich krajach i sprawdź, jak uniknąć groźnych chorób.

Przygotowania do podróży

Jeśli planujesz wyjazd na tropikalne wakacje, powinnaś zgłosić się do lekarza już 2 miesiące przed planowanym wylotem! Lekarz medycyny podróży zaleci szczepienia ochronne, a także poinformuje cię o tym, jak dbać o siebie w danym kraju. W Polsce działa ok. 230 gabinetów medycyny podróży. Do specjalisty powinny wybrać się zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz wszyscy, którzy chorują przewlekle (np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Szczepienia przed wyjazdem w tropiki

Wykonanie szczepień ochronnych przed podróżą minimalizuje ryzyko zachorowania, dlatego przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem i zdecydować się na szczepienie. Na co powinnaś się zaszczepić? Na liście zalecanych szczepień znalazły się takie choroby jak: żółta febra, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, krztusiec, błonica, wścieklizna, odra, różyczka, świnka, meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jeśli byłaś już szczepiona na któreś z wymienionych wyżej chorób, poinformuj o tym lekarza. Prawdopodobnie będzie trzeba zbadać ilość przeciwciał, czyli poziom posiadanej odporności, a dopiero później zdecydować o dawkach szczepień.

Zasady higieny tropikalnej

Niestety szczepionki nie uchronią cię przed wszystkimi chorobami, ponieważ na schorzenia wywoływane przez pasożyty (takie jak malaria) nie ma szczepień. Możesz jednak zapewnić sobie spokój, jeśli zastosujesz w praktyce zasady bezpiecznego przebywania w tropikalnych krajach.

Higiena tropikalna to zbiór rad i zaleceń dotyczących zachowania w krajach o odmiennych warunkach sanitarnych i higienicznych. Przestrzegając ich, będziesz cieszyć się wakacjami bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo.

O czym pamiętać na egzotycznych wakacjach? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wodę pitną i żywność. Należy pić wodę butelkowaną, unikać kostek lodu w napojach, a do mycia zębów używać przegotowanej lub mineralnej wody. Najlepiej zrezygnować z jedzenia surowych produktów, dokładnie myć i dezynfekować ręce, a także unikać punktów gastronomicznych o wątpliwych warunkach sanitarno-higienicznych.

Do walizki spakuj środek odstraszający owady i zestaw ubrań na chłodniejszą pogodę. Pamiętaj również o tym, żeby nie robić sobie tatuaży, piercingu i akupunktury. Unikaj przypadkowego seksu i zawsze stosuj środki antykoncepcyjne chroniące przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dzięki tym zaleceniom twoje wakacje na pewno będą udane i bezpieczne.

Wakacyjna apteczka

Niezależnie od tego, czy lecisz na drugą półkulę, czy tylko na południe Europy, zawsze powinnaś mieć ze sobą apteczkę, czyli zestaw pierwszej pomocy na różne problemy ze zdrowiem.

Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim lekarstwa, które znasz i wiesz, że się sprawdzają. W wakacyjnej apteczce nie może zabraknąć środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na biegunkę oraz na ukąszenia owadów. Spakuj też preparat na uczulenie, np. musujące wapno w tabletkach. Nie zapomnij o plastrach, opatrunku i lekach, których używać codziennie, jeśli cierpisz na jakieś schorzenie przewlekłe.

Podróżowanie to świetna zabawa, ale wakacyjny nastrój nie powinien odbierać zdrowego rozsądku. Przed wyjazdem dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę w kraju, do którego lecisz i nie lekceważ szczepień ochronnych. Pamiętaj też, że choroby tropikalne mogą się ujawnić kilka miesięcy, a nawet lat, po powrocie z podróży! Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, od razu zgłoś się do lekarza. Uważaj na siebie i dbaj o higienę, a unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości i groźnych chorób. Miłego odpoczywania!

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...