Trwa ładowanie...

Pole magnetyczne- co to jest, jakie schorzenia leczy się przy użyciu pola magnetycznego, przeciwwskazania, jak się przygotować do zabiegu?

Pole magnetyczne jest stanem przestrzeni, w której siły oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny bez względu od ich ruchu. Pole magnetyczne to również metoda wykorzystywana w rehabilitacji. Przy użyciu tej metody leczy się obrzęki, złamania, reumatyzm, osteoporozę czy migreny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pola magnetycznego? Jakie są przeciwwskazania?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Co to jest pole magnetyczne?

Pole magnetyczne jest pojęciem z zakresu fizyki, oznaczającym stan przestrzeni, w której siły oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała, które posiadają moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne w połączeniu z polem elektrycznym stanowi układ pola elektromagnetycznego. Od wielu lat pole elektromagnetyczne wykorzystywane jest w terapii fizykalnej.

2. Działanie pola magnetycznego

Przy wykorzystaniu pola magnetycznego można wyleczyć wiele chorób oraz dolegliwości. Fizjoterapeuci korzystają z pola magnetycznego o niskim poziomie częstotliwości - od 0 do 50 Hz oraz sile (indukcji) od 0 do 15 mT. Terapia przy użyciu pola wpływa pozytywnie na błony komórkowe. Pole magnetyczne pozwala na regenerację nerwów, obniżenie napięcia mięśniowego, zwiększenie ukrwienia, wzmocnienie układu odpornościowego. Terapia wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwobrzękowe.

3. Jakie schorzenia leczy się przy użyciu pola magnetycznego?

Pole magnetyczne nazywane niejednokrotnie magnetoterapią znajduje zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

Pole magnetyczne jest stosowane również u pacjentów z przewlekłymi chorobami. Metoda wpływa na poprawę funkcjonowania inwalidów, a także osób po przebytych udarach mózgu. W przypadku pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym magnetoterapia znacząco zmniejsza uczucie permanentnego zmęczenia.

4. Przeciwwskazania do terapii polem magnetycznym

Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korzystania z terapii polem magnetycznym. Wśród najpopularniejszych czynników wykluczających magnetoterapię wymienia się:

5. Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg przy użyciu pola magnetycznego nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Pacjent musi jedynie pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem zabiegu pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak: proteza zębowa, elementy biżuterii, klucze, zegarek, pasek z metalową klamrą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.