Trwa ładowanie...

Pole magnetyczne - co to jest, jakie schorzenia leczy się przy użyciu pola magnetycznego, przeciwwskazania, jak się przygotować do zabiegu?

Pole magnetyczne jest stanem przestrzeni, w której siły oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny bez względu od ich ruchu. Pole magnetyczne to również metoda wykorzystywana w rehabilitacji. Przy użyciu tej metody leczy się obrzęki, złamania, reumatyzm, osteoporozę czy migreny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pola magnetycznego? Jakie są przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest pole magnetyczne?

Pole magnetyczne jest pojęciem z zakresu fizyki, oznaczającym stan przestrzeni, w której siły oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała, które posiadają moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne w połączeniu z polem elektrycznym stanowi układ pola elektromagnetycznego. Od wielu lat pole elektromagnetyczne wykorzystywane jest w terapii fizykalnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Działanie pola magnetycznego

Przy wykorzystaniu pola magnetycznego można wyleczyć wiele chorób oraz dolegliwości. Fizjoterapeuci korzystają z pola magnetycznego o niskim poziomie częstotliwości - od 0 do 50 Hz oraz sile (indukcji) od 0 do 15 mT. Terapia przy użyciu pola wpływa pozytywnie na błony komórkowe. Pole magnetyczne pozwala na regenerację nerwów, obniżenie napięcia mięśniowego, zwiększenie ukrwienia, wzmocnienie układu odpornościowego. Terapia wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwobrzękowe.

3. Jakie schorzenia leczy się przy użyciu pola magnetycznego?

Pole magnetyczne nazywane niejednokrotnie magnetoterapią znajduje zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

Pole magnetyczne jest stosowane również u pacjentów z przewlekłymi chorobami. Metoda wpływa na poprawę funkcjonowania inwalidów, a także osób po przebytych udarach mózgu. W przypadku pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym magnetoterapia znacząco zmniejsza uczucie permanentnego zmęczenia.

4. Przeciwwskazania do terapii polem magnetycznym

Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korzystania z terapii polem magnetycznym. Wśród najpopularniejszych czynników wykluczających magnetoterapię wymienia się:

5. Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg przy użyciu pola magnetycznego nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Pacjent musi jedynie pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem zabiegu pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak: proteza zębowa, elementy biżuterii, klucze, zegarek, pasek z metalową klamrą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pole magnetyczne może być stosowane u pacjentów z przebytymi złamaniami, uporczywymi migrenami, obrzękami czy osteoporozą.
Pole magnetyczne może być stosowane u pacjentów z przebytymi złamaniami, uporczywymi migrenami, obrzękami czy osteoporozą. (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza