Polip doczesnowy - przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenie dla ciąży
Polip doczesnowy bywa rozpoznawany u kobiet w ciąży, powstaje prawdopodobnie ze względu na wahania hormonów. U większości pacjentek nie wywołuje żadnych dolegliwości, jedynie u niektórych stanowi przyczynę plamienia po stosunku seksualnym lub badaniu ginekologicznym. Czy polip doczesnowy stanowi zagrożenie dla ciąży?
1. Co to jest polip doczesnowy?
Polip doczesnowy to polip macicy lub szyjki macicy rozpoznawany u kobiety w ciąży. Polip to miejscowo ograniczony przerost błony śluzowej, pojawiający się najprawdopodobniej na skutek wpływu hormonów płciowych, a w szczególności przewagi estrogenów nad gestagenami.
Polipy przypominają kształtem łzę, mogą mieć zróżnicowany rozmiar, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Polip doczesnowy może mieć charakter siedzący, czyli przylegać do błony śluzowej lub wiszący i trzymać się wyłącznie na szypule. Zdarza się, że zmiany zwisają tak bardzo, że można wyczuć je w pochwie.
Polip doczesnowy w zdecydowanej większości jest zmianą łagodną i nie zawiera komórek rakowych. Szacuje się, że około 1% polipów jamy macicy i szyjki macicy ma charakter złośliwy.
2. Przyczyny powstawania polipa doczesnowego
Konkretna przyczyna pojawiania się polipów w okresie ciąży nie została poznana. Lekarze przewidują, że duży wpływ na przerost błony śluzowej mogą mieć wahania hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży.
Szczególne znaczenie może mieć przewaga estrogenów nad gestagenami lub duże zmiany ich poziomów. U większości kobiet nic nie wskazuje na rozwój polipa doczesnowego, dowiadują się o obecności zmiany całkowicie przypadkowo podczas rutynowych badań.
3. Objawy polipa doczesnowego
Polip doczesnowy u większości ciężarnych rozpoznawany jest przypadkiem i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Jedynie zmiany położone nisko widoczne są w trakcie badania ginekologicznego i mogą objawiać się niewielkim plamieniem ze względu na podrażnienie ich powierzchni.
U niektórych kobiet polip doczesnowy lokalizuje się w pobliżu ujścia szyjki macicy, wówczas kobieta może skarżyć się na plamienia po stosunku seksualnym. U niektórych osób lekarz może odradzać współżycie, ze względu na ryzyko oderwania się zmiany i wystąpienia obfitego krwawienia.
Polip u niektórych kobiet objawia się podbarwioną wydzieliną z pochwy, która przypomina żółtawo-brunatne upławy. Objaw ten przypomina przebieg infekcji intymnej, ale nie współwystępuje ze świądem, pieczeniem ani nieprzyjemnych zapachem.
4. Czy polip doczesnowy jest groźny dla ciąży?
Polip macicy lub szyjki macicy w ciąży zazwyczaj ma niewielki rozmiar i nie stanowi zagrożenia. Zaleca się jedynie kontrole za pomocą badania ultrasonograficznego i zgłaszanie się do lekarza po zaobserwowaniu krwawienia z dróg rodnych lub bólu podbrzusza.
Trudniejszą sytuacją są duże polipy doczesnowe, które mogą grozić wystąpieniem skurczów macicy, a tym samym grozić poronieniem lub porodem przedwczesnym.
5. Leczenie polipa doczesnowego
Postępowanie w przypadku polipa doczesnowego opiera się na czekaniu do dnia porodu, szczególnie wtedy, gdy zmiana jest mała i nie wywołuje żadnych dolegliwości.
Wówczas próba usunięcia polipa groziłaby wystąpieniem poronienia lub porodu. Warto pamiętać, że regularnie kontrolowana zmiana nie zagraża życiu dziecka i nie zmusza do zrezygnowania z porodu naturalnego (nie grozi obfitym krwawieniem). W większości przypadków polip doczesnowy zanika samoistnie w niedługim czasie po porodzie.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.