Leczenie półpaśca - charakterystyka choroby, diagnozowanie, sposoby leczenia

Półpasiec to choroba zakaźna, którą tak jak ospę, wywołuje wirus Herpesvirus varicella zoster. Objawy choroby są uciążliwe i wprowadzają duży dyskomfort do codziennego życia chorego, dlatego ważna jest szybka diagnoza i rozpoczenie leczenia półpaśca.

spis treści

1. Leczenie półpaśca - charakterystyka choroby

Wirus pólpaśca przenosi się drogą kropelkową, dlatego niezwykle łatwo zarazić się chorobą i być zmuszonym do leczenia półpaśca. Należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z osobami zarażonymi wirusem. Istnieje prawdopodobieństwo, że dorosły człowiek, który jako dziecko nie przeszedł ospy, zachoruje na półpasiec po kontakcie z chorym na ospę dzieckiem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Półpasiec charakteryzuje się tym, że jak sama nazwa wskazuje, jego objawy uzewnętrzniają się na połowie ciała człowieka. Początkowo dochodzi do powstania stanu zapalnego nerwu czuciowego, co powoduje ostry, piekący ból i wymusza rozpoczęcie leczenia półpaśca. Następnie wraz z rozwojem wirusa, na ciele człowieka pojawia się charakterystyczna swędząca, pęcherzykowa wysypka, która po kilku dniach zamienia się w krostki, a później w strupki.

Leczenie półpaśca należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów choroby
Leczenie półpaśca należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów choroby

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na tułowiu, rzadziej na kończynach górnych i dolnych i ustępują zwykle po rozpoczęciu leczenia półpaśca. Wysypka swędzi, ale drapanie nie jest dobrym rozwiązaniem i wcale nie uśmierzy uciążliwej dolegliwości. Wręcz przeciwnie rozdrapanie zmian skórnych może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i utrudni leczenie półpaśca. Powyższym objawom często towarzyszy wysoka temperatura i ogólne osłabienie organizmu.

2. Leczenie półpaśca - diagnozowanie

Diagnoza półpaśca polega na wizualnym badaniu skóry oraz wywiadzie lekarskim, na podstawie którego rozpoczyna się leczenie półpaśca. W przypadku wystąpienia pobiera się wycinek pęcherza lub płynu z jego wnętrza do analizy laboratoryjnej. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby na inne osoby, zaleca się pozostanie w domu przez okres od 2-3 tygodni na czas leczenia półpaśca.

Po zdiagnozowaniu półpaśca lekarz przepisuje środki przeciwwirusowe (które zahamują mnożenie się wirusów i złagodzą przebieg choroby). W początkowej fazie choroby w leczeniu półpaśca stosuje się kurację przeciwbólową. W niektórych przypadkach ból jest tak natężony, że jedynym sposobem na jego uśmierzenie jest zastrzyk znieczulający  (z witamin B1 i B12).

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze...

zobacz galerię

3. Leczenie półpaśca - sposoby leczenia

Odpowiednio dobrane leczenie półpaśca pomaga złagodzić ból oraz dolegliwości związane z drętwieniem i swędzeniem skóry. Pomocne są zimne kompresy i kąpiele, które łagodzą ból. Zaleca się nacieranie wykwitów skórnych specjalnym balsamem i przykrywanie ich jałowym bandażem (nieprzywierającym), albo papką sporządzoną na bazie tlenku cynku i wody wapiennej. W trakcie leczenia półpaśca wskazane jest noszenie luźnej, nie uciskającej ciała odzieży.  

To musisz wiedzieć

Na swędzące pęcherze w trakcie leczenia półpaśca można stosować gencjanę lub pudroderm - zawiesinę z mentolem i benzokainą, które działają przeciwbólowo. Zaleca się smarowanie zmian skórnych kilka razy na dobę. Przy leczeniu półpaśca wskazany jest odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów, owoców oraz warzyw.

Zazwyczaj choroba ustępuje po około 2-3 tygodniach leczenia półpaśca. Jeśli pomimo wygojenia zmian skórnych ból nadal się utrzymuje, świadczy to o neuralgii półpaścowej. Taki stan może się utrzymywać przez kilka miesięcy lub lat. Długotrwałe i uporczywe bóle są wskazaniem do wizyty u neurologa, który dobierze prawidłową metodę leczniczą (np. terapię laserem, światłem).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy