Chcą dla nich badań co 2 lata. "Po to, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie"
Projekt ustawy złożony przez Polskę 2050-TD wprowadza obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych. Zgodnie z propozycją, myśliwi do 70. roku życia będą musieli przechodzić badania co pięć lat, a po ukończeniu 70 lat – co dwa lata.
1. Obowiązkowe badania dla posiadaczy broni palnej
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanki Polski 2050-TD, Ewa Szymanowska, Barbara Oliwiecka oraz Elżbieta Burkiewicz, przedstawiły założenia nowego projektu ustawy. Zakłada on nałożenie na osoby posiadające broń w celach łowieckich obowiązku regularnych badań lekarskich i psychologicznych, potwierdzających ich zdolność do posiadania broni.
Posłanka Burkiewicz podkreśliła, że inicjatywa nie jest wymierzona przeciwko myśliwym ani żadnej grupie społecznej.
- Ta ustawa jest po to, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie – zapewniła. Oliwiecka dodała, że celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zaufania do państwa i policji, która wydaje zezwolenia na broń.
Zdaniem Oliwieckiej obecnie policja nie dysponuje odpowiednimi narzędziami do kontroli, czy osoby posiadające broń wciąż spełniają wymagane kryteria zdrowotne. Przypomniała, że posiadacze broni w celach ochrony osobistej czy ochrony osób i mienia są zobowiązani do przechodzenia badań co pięć lat. Natomiast myśliwi stanowiący blisko 70 proc. użytkowników broni są z tego wyłączeni.
- Okresowe badania myśliwych powinny być obligatoryjne, a to, że nie są, to jakiś skutek lobby ze strony środowisk myśliwych. To kwestia odpowiedzialności osób posługujących się bronią i bezpieczeństwa publicznego - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Wojciech Legieć, który zajmował się badaniem osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń.
2. Co ile badania dla myśliwych?
- Mówimy jasno: co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań - powiedziała Oliwiecka.
- Natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, takie badania powinny przechodzić częściej, co dwa lata – doprecyzowała. Dodatkowo myśliwi z nieaktualnymi badaniami będą mieli 12 miesięcy na dostarczenie orzeczeń lekarskich.
Posłanka Szymanowska zwróciła uwagę na statystyki: w Polsce ponad 174 tys. osób posiada pozwolenie na broń, z czego około 130 tys. to myśliwi dysponujący łącznie 390 tys. jednostek broni.
- Uważamy, że badania są konieczne dla naszego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa myśliwych – argumentowała, przywołując przypadki wypadków z udziałem myśliwych oraz incydenty z bronią palną podczas polowań.
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do co najmniej 13 śmiertelnych wypadków związanych z polowaniami. Zwrócono również uwagę na fakt, że ofiarami myśliwych padają zwierzęta z gatunków objętych ochroną.
- Osoby zatrudnione w ochronie, mające dostęp do broni, badane są co 3 lata pod kątem sprawności fizycznej i psychicznej. Osoby posiadające broń do ochrony osobistej podlegają badaniom co 5 lat. W służbach mundurowych, z definicji mających dostęp do broni, częste badania kontrolne są standardem. Konieczność badań okresowych dotyczy wielu zawodów i funkcji, praktycznie dotyczy w jakimś okresie życia każdego z nas - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie Agata Bronikowska, psycholog z Pracowni Psychologii "Anima" w Warszawie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.