Trwa ładowanie...

Polvertic – właściwości, stosowanie, przeciwwskazania, zamienniki

Polvertic ma postać tabletek zawierających w swoim składzie betahistynę. Jest ona odpowiedzialna za poprawę przepływu krwi w uchu wewnętrznym. Polvertic stosowany jest w leczeniu ośrodkowego układu nerwowego.

spis treści

1. Polvertic – właściwości

Polvertic stosuje się w chorobach ucha zewnętrznego, a w szczególności przy stwierdzonej chorobie Meniera, zawrotów głowy, szumu w uszach oraz przy narastającym upośledzeniu słuchu. Zawarta w Polverticu betahistyna znacząco zwiększa przepływ krwi w okolicy ślimaka oraz mózgu.

Zobacz film: "Dlaczego prawe ucho jest lepsze?"

Jest to bardzo ważne chociażby dlatego, że odpowiednie dawki hamują generowanie impulsów iglicowych przez właściwości wytwarzane w obrębie neuronów jądra przedsionkowego bocznego, a także przyśrodkowego. Istotą jest, że betahistyna należy do prawie całkowicie wchłanianych leków, a jej stężenie w osoczu krwi jest bardzo małe.

2. Polvertic – stosowanie

Lek Polvertic jest dostępny w trzech dawkach: 8 mg – opakowanie 30 i 100 tabletek, 16 mg – opakowanie 30 i 60 tabletek oraz 24 mg – opakowanie 20, 30 i 60 tabletek. Dawkę i częstość zażywania Polvertic ustala indywidualnie lekarz. Zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez producenta, Polvertic powinien być stosowany przez osoby dorosłe.

Początkowo zaleca się przyjmowanie 8-16mg trzy razy na dobę, najlepiej podczas posiłku. W dawce podtrzymującej zażywa się 24-48 mg leku na dobę. Poprawa stanu zdrowia jest najczęściej widoczna po kilku tygodniach właściwego leczenia.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Już starożytni potrafili rozpoznać właściwości charakteru człowieka poprzez fizjonomikę, czyli naukę,

zobacz galerię

3. Polvertic – przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Polvertic u osób posiadających nadwrażliwość na betahistynę bądź inną substancję pomocniczą. U osób, które mają stwierdzoną nietolerancję na niektóre cukry należy uprzednio skonsultować stosowanie leku ze względu na to, iż zawiera on laktozę.

Wzbrania się zażywania Polvertic w przypadku stwierdzonego guza chromochłonnego nadnerczy, ponieważ składnik leku może wywołać uwolnienie amin z guza powodując tym samym ciężkie nadciśnienie tętnicze. Należy unikać stosowania Polvertic w okresie karmienia piersią.

4. Polvertic – zamienniki

Polvertic, lek na receptę, można zakupić w następujących, zbliżonych cenach:

 • 8 mg (30 tabletek) – ok. 15-18 zł,
 • 8 mg (100 tabletek) – ok. 50-58 zł,
 • 16 mg (30 tabletek) – ok. 25-30 zł,
 • 16 mg (60 tabletek) – ok. 50-58zł,
 • 24 mg (20 tabletek) – ok. 35-45 zł,
 • 24 mg (30 tabletek) – ok. 28-35 zł,
 • 24 mg (60 tabletek) – ok. 30-38 zł.

Zamienniki leku Polvertic to np. Acuver, Vertix i Betaserc, które składem i właściwościami nie odbiegają od leku głównego, jednak ich cena jest znacząco wyższa.

Tańszym zamiennikiem jest Lavistina. 60 tabletek o dawce 24mg leku Lavistina kosztuje ok. 22-30 zł, 20 tabletek ok. 30 zł. 8 mg (100 tabletek), to koszt ok. 48-52 zł.

Innym, dostępnym również na receptę zamiennikiem jest Vestibo. Odpowiednik leku Polvertic o dawce 24 mg i opakowaniu zawierającym 60 tabletek kosztuje mniej niż 30 zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza