Pomocy szukają u laryngologa. Nie wiedzą, że to rak panoszy się w organizmie
Nowotwory jamy nosowej i zatok długo nie dają charakterystycznych objawów. Pacjenci narzekają na zatkany nos, ból wokół oczu i zaburzenia węchu. To opóźnia diagnozę. Nadal nie jest jasne, jakie czynniki predysponują do rozwoju choroby. Lekarze wskazują na związek z wdychaniem oparów z dymu papierosowego i substancji chemicznych.
1. Na tego raka mężczyźni chorują dwa razy częściej
Rak nosa jest bardzo rzadko występującym nowotworem - stanowi około 0,3-0,5 proc. liczby wszystkich nowotworów złośliwych. Guzy z reguły zajmują zatoki czołowe oraz sitowe.
Przyczyny rozwoju nowotworów nosa nadal nie są jasne. Lekarze wskazują, że choroba znacznie częściej dotyka osób starszych powyżej 55. roku życia. Mężczyźni chorują prawie dwukrotnie częściej niż kobiety.
Dotychczasowe obserwacje wskazują, że do czynników ryzyka należy długotrwały kontakt z dymem papierosów i substancjami chemicznymi np. przy produkcji niklu, chromu oraz w przemyśle drzewnym.
Zdiagnozowanie choroby wymaga szczegółowych badań z wziernikowaniem nosa, USG układu chłonnego szyi i badaniem endoskopowym.
2. To nie przeziębienie. Tak maskuje się rak
Jak w przypadku wielu schorzeń onkologicznych choroba długo nie daje charakterystycznych objawów. W pierwszym okresie rozwoju dolegliwości przypominają przeziębienie lub przewlekłe zapalenie zatok. Wówczas chorzy udają się zwykle po pomoc do laryngologa, nie przypuszczają nawet, że tak maskuje się nowotwór.
Uwagę powinno zwrócić to, że objawy dominują tylko po jednej stronie. O znacznym zaawansowaniu choroby mogą świadczyć krwawienia z nosa i odkształcenie kości twarzy.
Objawy raka nosa:
- wydzielina w nosie,
- bóle głowy,
- ból nad lub pod oczami,
- ból lub ucisk w jednym z uszu,
- krwawienia z nosa,
- uczucie zatkania nosa, które utrzymuje się przez długi okres,
- utrata powonienia,
- problem z dopasowaniem protezy,
- obrzęk i deformacja policzka,
- szczękościsk,
- wytrzeszcz gałki ocznej,
- zaburzenia widzenia.
3. Rak nosa i zatok przynosowych - rokowania
Choroba najczęściej ma charakter złośliwy, co przekłada się na rokowania. Pięcioletnie przeżycie (w zależności od lokalizacji i zaawansowania choroby) wynosi od 20 do 40 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.