Pomylili rwę kulszową z rakiem. Nie było ratunku
Lekarz rodzinny twierdził, że ból pleców, na który skarżył się Stuart Bradley, wynika z rwy kulszowej. W rzeczywistości to był rak trzustki, z którym mężczyzna przegrał w ciągu kilku miesięcy.
1. Lekarz pomylił raka trzustki z rwą kulszową
42-letni Stuart Bradley, zmarł na raka trzustki, który został wykryty zbyt późno.
Objawy, takie jak silny ból pleców i problemy jelitowe, które pojawiły się pod koniec 2023 roku, lekarz błędnie zdiagnozował jako rwę kulszową. Dopiero w czerwcu 2024 roku wykryto nieoperacyjne guzy w trzustce i wątrobie.
Bóle, z którymi zmagał się Irlandczyk, były coraz silniejsze i dołączyły do nich inne objawy - zażółcenie skóry i nadmierne pocenie się. Żona 42-latka Michelle opowiadała, że jego stan błyskawicznie się pogarszał, a lekarze przepisywali mu leki przeciwbólowe.
- Nie wiedziałam, co robić. To było przerażające - przyznała kobieta w rozmowie z "Daily Mail".
42-latek zmarł cztery miesiące po diagnozie.
2. "Cichy zabójca"
Rak trzustki może długo nie dawać objawów, co czyni go "cichym zabójcą". Wczesne symptomy mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, ból brzucha lub pleców oraz utratę apetytu.
Inne objawy raka trzustki to:
- nudności,
- uczucie przelewania w brzuchu, wzdęcia
- sporadyczne wymioty,
- biegunka,
- jasne lub tłuszczowe stolce,
- okresowe zaparcia,
- osłabienie,
- pocenie się,
- dezorientacja,
- utrata masy ciała,
- omdlenia,
- krwotoki z przewodu pokarmowego,
- mocz o ciemnym zabarwieniu,
- zażółcona skóra,
- depresja.
Rak trzustki to jeden z nowotworów o najwyższym odsetku zgonów. W Polsce każdego roku na raka trzustki zapada około trzy i pół tysiąca osób. Nawet 90 proc. z nich diagnozę słyszy w stadium, w którym nowotwór spowodował już pojawienie się przerzutów.
Szacuje się, że rok po diagnozie przeżywa jedna czwarta chorych, pięć lat – tylko pięć procent pacjentów z rakiem trzustki. Wczesna diagnoza ma więc kluczowe znaczenie dla efektywnej terapii.
Dlatego poza objawami warto mieć też świadomość czynników ryzyka. Poza predyspozycjami genetycznymi to m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, otyłość, cukrzyca, a także zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowo leczona choroba wrzodowa czy przewlekłe zapalenie trzustki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.