Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to nadal wstydliwa dolegliwość. Może jednak przysporzyć wiele kłopotów. Za hemoroidy odpowiedzialność ponoszą zła dieta i nieodpowiedni styl życia. Zdrowe guzki krwawnicze uszczelniają kanału odbytu.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"

spis treści

1. Przyczyny powstawania hemoroidów

Zdrowe guzki krwawnicze uszczelniają kanału odbytu. Odpowiadają za kontrolowane oddawanie gazów i za powstrzymywanie na pewien czas konieczności wypróżnienia. Chore guzki krwawnicze, czyli hemoroidy wymagają leczenia. Za hemoroidy odpowiedzialność ponoszą zła dieta i nieodpowiedni styl życia. W jaki sposób nie dopuścić do powstania hemoroidów?

2. Jak powstają hemoroidy?

Guzki krwawnicze odbytu są niewidoczne. Kiedy dociera do nich impuls o konieczności wypróżnienia, znajdująca się w nich krew odpływa. Tym samych kanał odbytu się otwiera, a wypróżnienie staje się możliwe. Chore guzki krwawnicze są nadmiernie napełnione krwią. Przez to znaczenie zwiększa się ich objętość.

Z czasem dochodzi do tego, że wysuwają się z odbytu. Kiedy pojawia się konieczność wypróżnienia, krew z guzków nie odpływa w całości. Część zalega i utrudnia oddanie stolca. Dochodzi też do rozwoju stanu zapalnego. Ten stan potocznie nazywa się hemoroidami. Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Do objawów żylaków odbytu należą: swędzący odbyt, piekący odbyt, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, krwawienie podczas defekacji, wypadające żylaki odbytu, bolący i podrażniony odbyt.

3. Jak ustrzec się przed hemoroidami?

  • Prawidłowa waga – otyłość może powodować zapalenie żylaków odbytu. Dzieje się tak, ponieważ osoby z nadwagą unikają aktywności fizycznej i popełniają wiele błędów dietetycznych. Otyłość jest chorobą, z którą trzeba walczyć. Potrzeba na to czasu. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie zniknie w ciągu kilku dni.
  • Właściwe odżywianie – pomoże utrzymać prawidłową wagę, ale też zwalczy otyłość. Poza tym zapobiegnie zaparciom. Zaparcia tworzą się gdy dieta jest uboga w błonnik, ale bogata w potrawy zawierające tłuszcze zwierzęce, słodycze, ostre przyprawy. Również alkohol, mocna kawa i herbata wpływają na tworzenie się zaparć. Jak jeść by ich uniknąć? Postaw na pokarmy bogate w błonnik, razowe pieczywo, kasze, płatki owsiane, kefir, maślankę, jogurt, twaróg, warzywa i owoce. Pij herbatki ziołowe, owocowe, świeże soki i dużo wody.
  • Nie przeciągaj wizyty w toalecie – jeżeli zbyt długo i mocno napinasz mięśnie brzucha w trakcie wypróżniania, żyły zlokalizowane w okolicy odbytu mogą nadmiernie się rozciągnąć i przestać być elastyczne. Często jest to przyczyną zalegania w nich coraz większej ilości krwi. W konsekwencji powstają żylaki.
  • Aktywność fizyczna – ważne jest by ćwiczenia były regularne. Nie muszą być zbyt forsujące. Pomocne będą codzienna gimnastyka, spacer przed snem, pływanie. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, ćwicz mięśnie odbytu i raz na jakiś czas wstań i przejdź się, rozciągnij ciało.
  • Higiena – po wypróżnieniu przemyj odbyt. Używaj płynów do higieny intymnej, chusteczek nasączonych wyciągiem z rumianku, nagietka. Jeżeli dokuczają ci hemoroidy (żylaki odbytu) nie noś bielizny z tworzyw sztucznych oraz stringów.
  • Zrezygnuj z seksu analnego – seks analny prowadzi on do penetracji odbytu. Uszkodzone guzki krwawnicze grożą nietrzymaniem stolca, chorobami zakaźnymi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.