Trwa ładowanie...

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania
Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie wielu kobietom wydaje się czymś nienaturalnym, a nawet niebezpiecznym. Tymczasem ma on wiele zalet. Woda działa jak środki przeciwbólowe. Kobieta jest bardziej rozluźniona, dzięki czemu nacięcie krocza nie jest konieczne, a cała akcja porodowa przebiega znacznie szybciej. Takie przyjście na świat podoba się również dziecku. Warto pamiętać, że przed urodzeniem dziecko otaczają wody płodowe, zatem woda jest jego naturalnym środowiskiem. Przed podjęciem decyzji o porodzie w wodzie, warto jednak poznać jego wady i zalety.

spis treści

1. Poród w wodzie - przebieg

Do porodu w wodzie potrzebna jest duża, półokrągła wanna, specjalnie przeznaczona do tego celu. Najpierw wyściela się ją folią, która chroni przed bakteriami, a następnie wypełnia wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza. Woda musi być, oczywiście, ciągle wymieniana, ponieważ podczas porodu wypływają wody płodowe i śluz

podbarwiony krwią, co może być niekomfortowe dla kobiety. Rodzące panie wchodzą do wanny, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 4-5 centymetrów.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Kobieta nie musi spędzać w wodzie całego porodu. Wystarczy, że wanna pomoże jej przetrwać najtrudniejsze momenty. Coraz więcej mam wychodzi jednak z wody dopiero z maluszkiem. Dziecko po urodzeniu przez kilkadziesiąt sekund pozostaje zanurzone. Pływa, oczywiście, asekurowane przez położną. Trzecia faza porodu – rodzenie łożyska odbywa się poza wanną. Woda nie powinna się bowiem dostać do otwartych naczyń krwionośnych.

2. Poród w wodzie - zalety

Masaż wodny, którego doświadcza rodząca podczas porodu w wodzie, wspomaga także krążenie krwi, co przekłada się na zwiększenie ilości tlenu dostarczanego dziecku znajdującemu się jeszcze w kanale rodnym. Dzieci przychodzące na świat w taki sposób są zwykle spokojniejsze, mniej płaczą (co może zaniepokoić rodziców, lecz nie świadczy wcale o chorobie noworodka).

Jednak nie tylko przychodzący na świat dzidziuś odnosi korzyści z porodu w wodzie. Beneficjentem jest też, może nawet w większym stopniu, jego mama, dla której taki sposób rozwiązania ciąży oznacza złagodzenie wielu dolegliwości wiążących się z porodem siłami natury, takich jak: ból, stres, wzmożone napięcie mięśni. Zmniejsza się też ryzyko konieczności nacięcia krocza (tkanki tej okolicy są pod wpływem ciepłej wody rozluźnione i dzięki temu bardziej podatne, rozciągliwe). Ciężarna rodząca w takich warunkach jest znacznie bardziej zrelaksowana, jako że ciepła woda działa rozluźniająco na wszystkie mięśnie organizmu. W rezultacie immersja wodna (czyli po prostu wejście do wanny) wykorzystywana jest jako środek alternatywny w stosunku do leków przeciwbólowych lub znieczulenia zewnątrzoponowego. Dlatego często wanna z ciepłą wodą używana jest nawet tylko w I okresie porodu w wodzie (w czasie rozwierania szyjki macicy), dziecko zaś przychodzi na świat już na łóżku porodowym. Kobiety rodzące w wodzie chwalą sobie uczucie lekkości i tym samym ulgi, jakie przynosi zanurzenie. Siła wyporu pozwala im też z łatwością przyjmować różne pozycje, dogodne w danym momencie dla złagodzenia bólu. Poród w wodzie wpływa na skrócenie czasu trwania porodu, rozwieranie szyjki macicy przebiega bowiem w ciepłej wodzie wyraźnie szybciej niż w warunkach „lądowych”.

3. Poród w wodzie - wskazania i przeciwwskazania

Dziecko, które rodzi się w wodzie, odczuwa mniejszy szok niż przy „normalnym” porodzie. Przed urodzeniem zanurzone jest w płynie owodniowym, dlatego też podczas porodu w wodzie przychodzi na świat do znanego mu środowiska.

Nie ma ryzyka, że dziecko zachłyśnie się wodą, jeśli tylko zachowuje się podstawowe zasady bezpieczeństwa. Maluszki, które przychodzą na świat w wodzie, są zwykle spokojne i nie płaczą. Poród w wodzie przebiega szybko i zwykle kończy się szczęśliwie. W przypadku rodzącej woda sprzyja zachowaniom intuicyjnym. Kobieta przybiera taką pozycję, w jakiej jej najwygodniej. Na sali musi znajdować się kardiotokograf, który monitoruje czynność serca dziecka.

Zalety porodu w wodzie:

  • krótszy czas porodu – falowanie wody stymuluje poród;
  • mniejszy ból porodowy – woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe;
  • wygodniejsza pozycja;
  • zrelaksowanie – dzięki czemu szyjka i mięśnie macicy oraz krocze szybciej się rozszerzają;
  • szybsze zstępowanie główki;
  • mniejsze rany krocza – rzadziej występuje konieczność nacięcia.

Zdarzają się pewne sytuacje, kiedy poród w wodzie nie jest wskazany. Należą do nich:

Poród w wodzie nie wiąże się z większym zagrożeniem życia matki i dziecka niż porody tradycyjne. Takie samo jest również ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Nie należy się jednak decydować na taki rodzaj porodu tylko ze względu na cudze opinie czy panujący trend. Jeśli myśl o porodzie w wodzie napawa nas przerażeniem, najprawdopodobniej nie jest to dla nas dobre rozwiązanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze