Poseł Trzeciej Drogi uderza w krwiodawców. Uważa, że nadużywają dni wolnych
Poseł Bartosz Romowicz zwrócił uwagę na problem nadużywania przez pracowników prawa do dwóch dni wolnego, przysługującego honorowym dawcom krwi. W interpelacji do ministerstw podkreślił, że pracodawcy skarżą się na dezorganizację pracy spowodowaną takimi praktykami. Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz odpowiedział, że choć krwiodawstwo jest niezwykle ważne, to warto zachować dobrą praktykę konsultowania terminów z pracodawcami.
1. Dni wolne dla krwiodawców
Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy – w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Według ustaleń TVN24, poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) skierował interpelację do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwracając uwagę na potencjalne nadużycia tego przywileju przez niektórych pracowników.
W swojej interpelacji poseł przyznał, że "nie ulega wątpliwości, że celem tych regulacji (dwa dni wolnego – red.) jest wsparcie niezwykle istotnej społecznie inicjatywy, jaką jest krwiodawstwo. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wymagają rozwinięcia". Zaznaczył, że pracodawcy zgłaszają przypadki nadużyć, gdzie pracownicy wykorzystują dodatkowe dni wolne do organizowania tzw. długich weekendów, nawet kilkukrotnie w ciągu roku.
"Pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień przysługujących im z tytułu oddania krwi na mocy ustawy – dwóch dni wolnych, organizując w ten sposób tzw. długi weekend, co ma miejsce nawet kilkukrotnie w ciągu roku" – napisał Romowicz w interpelacji.
Pracodawcy skarżą się także na sytuacje, gdy pracownicy opuszczają miejsce pracy bez wcześniejszego uprzedzenia, a zaświadczenia o oddaniu krwi dostarczają dopiero po powrocie.
"Takie działania znacząco dezorganizują funkcjonowanie przedsiębiorstw, które często muszą zmagać się z problemami związanymi z brakami personalnymi" – podkreślił poseł.
W związku z tym zapytał ministerstwa, czy planowane są zmiany przepisów w tej sprawie.
2. Wiceminister zdrowia broni krwiodawców
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz zaznaczył, że "honorowe krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Krwi nie można kupić ani wyprodukować, dlatego tak ważne jest jej honorowe oddawanie". Podkreślił, że należy zachęcać i motywować społeczeństwo do oddawania krwi. Jednocześnie wskazał, że "dobrą praktyką jest, aby każdorazowo chęć oddania krwi i tym samym uzyskania dnia wolnego, konsultować z pracodawcą".
"Krwiodawca nie powinien korzystać z prawa dni wolnych z tytułu honorowego krwiodawstwa w sposób, który mógłby szkodzić pracodawcy" – napisał Szafranowicz.
Zasugerował, że należy dążyć do uzgodnienia terminu akceptowanego zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika – honorowego dawcy krwi. Przypomniał również, że "pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o swojej nieobecności, jeżeli jej przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia".
Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie. Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Pracy na interpelację posła Romowicza ma zostać udzielona w późniejszym terminie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.