Trwa ładowanie...

Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jeżeli tak, należysz do mniejszości

Lek. Mateusz Nawrocki
15.11.2018 14:57
Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jeżeli tak, należysz do mniejszości
Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jeżeli tak, należysz do mniejszości

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) często kojarzy się wyłącznie z bólem. Niewiele osób jest w stanie wskazać inne objawy schorzenia i powiedzieć, jak tacy pacjenci wyglądają. Według danych statystycznych, u chorujących osób zaobserwować można średnio 6 różnych symptomów.

Pomimo tego, że kryteria rozpoznania tego schorzenia wydają się klarowne, to zdarza się, że od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby mijają nawet 4 lata.

Jak pokazuje badanie "Reumatoidalne Zapalenie Stawów w Ameryce 2016" (Rheumatoid Arthritis In America 2016), w którym udział wzięło ponad 3 000 osób, wielu ludzi uważa, że chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów wyglądają zupełnie normalnie i nie przypominają ciężko schorowanych pacjentów, szczególnie w początkowym stadium choroby.

RZS to choroba o tle autoimmunologicznym, w przebiegu której dochodzi do obrzęku i bólu stawów, a także ich sztywności - zwłaszcza porannej. Najczęściej zajęte są symetryczne stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Dolegliwości mogą także przenieść się na inne narządy i tkanki miękkie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która wpływa na cały organizm
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która wpływa na cały organizm (Shutterstock)

Do zmian dochodzi w układach krążenia i oddechowym, narządach wzroku czy też w nerkach. Często pierwsze objawy są nie widoczne nawet dla lekarzy - pacjenci są błędnie kierowani do kolejnych specjalistów, a choroba wciąż postępuje.

Pierwsze objawy są mało charakterystyczne - obejmują stan podgorączkowy, bóle mięśni, brak łaknienia czy utratę masy ciała. Mogą one dotyczyć praktycznie wszystkich początkowych stadiów różnych chorób, zarówno tych stosunkowo niegroźnych, jak i przewlekłych.

Reumatoidalne zapalenie stawów ma także wpływ na obniżenie jakości życia u chorych osób. Wraz z postępem choroby coraz trudniej sprostać codziennym obowiązkom, jak i innym czynnościom które wymagają zaangażowania ruchowego.

Na szczęście możliwości leczenia jest wiele. Oprócz konwencjonalnej medycznej terapii, pacjenci często decydują się na zmianę stylu życia, rehabilitację czy  stosowanie specjalnych diet - szczególne znaczenie przypisuje się suplementacji kwasów omega-3.

Wytyczne mówią, że osiągnięcie remisji w przypadku prawidłowo stosowanej terapii powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy. Przy braku efektów w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia, należy podejrzewać, że terapia jest nieskuteczna i konieczna jest zmiana dotychczasowego postępowania terapeutycznego.

Środki farmakologiczne, którymi dysponujemy, obejmują leki biologiczne, niesterydowe leki przeciwzapalne czy tez glikokortykosteroidy. Wynalezienie nowych leków w ostatnich latach znacznie poprawiło perspektywy pacjentów - jakość ich życia jest znacznie wyższa niż u osób z RZS kilka lat temu.

Przeczytaj koniecznie

Rehabilitacja obejmuje między innymi metody kinezyterapii - fizykoterapii, która przynosi bardzo dobre efekty.

Pochodzenie reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest do końca pewne - postuluje się, że istotne mogą być zarówno czynniki genetyczne, przebyte infekcje czy też zaburzenia ze strony układu immunologicznego.

Najważniejsze, aby choroba została rozpoznana we właściwym czasie - to przyniesie zarówno sukces terapeutyczny, jak i polepszenie jakości życia pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jak rozpoznać reumatyzm?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze