Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jeżeli tak, należysz do mniejszości
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) często kojarzy się wyłącznie z bólem. Niewiele osób jest w stanie wskazać inne objawy schorzenia i powiedzieć, jak tacy pacjenci wyglądają. Według danych statystycznych, u chorujących osób zaobserwować można średnio 6 różnych symptomów.
Pomimo tego, że kryteria rozpoznania tego schorzenia wydają się klarowne, to zdarza się, że od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby mijają nawet 4 lata.
Jak pokazuje badanie "Reumatoidalne Zapalenie Stawów w Ameryce 2016" (Rheumatoid Arthritis In America 2016), w którym udział wzięło ponad 3 000 osób, wielu ludzi uważa, że chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów wyglądają zupełnie normalnie i nie przypominają ciężko schorowanych pacjentów, szczególnie w początkowym stadium choroby.
RZS to choroba o tle autoimmunologicznym, w przebiegu której dochodzi do obrzęku i bólu stawów, a także ich sztywności - zwłaszcza porannej. Najczęściej zajęte są symetryczne stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Dolegliwości mogą także przenieść się na inne narządy i tkanki miękkie.
Do zmian dochodzi w układach krążenia i oddechowym, narządach wzroku czy też w nerkach. Często pierwsze objawy są nie widoczne nawet dla lekarzy - pacjenci są błędnie kierowani do kolejnych specjalistów, a choroba wciąż postępuje.
Pierwsze objawy są mało charakterystyczne - obejmują stan podgorączkowy, bóle mięśni, brak łaknienia czy utratę masy ciała. Mogą one dotyczyć praktycznie wszystkich początkowych stadiów różnych chorób, zarówno tych stosunkowo niegroźnych, jak i przewlekłych.
Reumatoidalne zapalenie stawów ma także wpływ na obniżenie jakości życia u chorych osób. Wraz z postępem choroby coraz trudniej sprostać codziennym obowiązkom, jak i innym czynnościom które wymagają zaangażowania ruchowego.
Na szczęście możliwości leczenia jest wiele. Oprócz konwencjonalnej medycznej terapii, pacjenci często decydują się na zmianę stylu życia, rehabilitację czy stosowanie specjalnych diet - szczególne znaczenie przypisuje się suplementacji kwasów omega-3.
Wytyczne mówią, że osiągnięcie remisji w przypadku prawidłowo stosowanej terapii powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy. Przy braku efektów w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia, należy podejrzewać, że terapia jest nieskuteczna i konieczna jest zmiana dotychczasowego postępowania terapeutycznego.
Środki farmakologiczne, którymi dysponujemy, obejmują leki biologiczne, niesterydowe leki przeciwzapalne czy tez glikokortykosteroidy. Wynalezienie nowych leków w ostatnich latach znacznie poprawiło perspektywy pacjentów - jakość ich życia jest znacznie wyższa niż u osób z RZS kilka lat temu.
Przeczytaj koniecznie
- Nigdy nie zapominaj o tej prostej czynności. Dzięki niej Twoje dziecko będzie się zdrowo rozwijać
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
Rehabilitacja obejmuje między innymi metody kinezyterapii - fizykoterapii, która przynosi bardzo dobre efekty.
Pochodzenie reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest do końca pewne - postuluje się, że istotne mogą być zarówno czynniki genetyczne, przebyte infekcje czy też zaburzenia ze strony układu immunologicznego.
Najważniejsze, aby choroba została rozpoznana we właściwym czasie - to przyniesie zarówno sukces terapeutyczny, jak i polepszenie jakości życia pacjentów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.