Powikłania zakrzepicy – zatorowość płucna, przewlekłe nadciśnienie płucne, zespół pozakrzepowy, powikłania krwotoczne
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może ujawnić się w dwóch postaciach: jako zakrzepica żył głębokich (głównie kończyn dolnych) lub zatorowość płucna. Sama zakrzepica żył może także doprowadzić do zatorowości płucnej. Obie te jednostki prowadzą do bardzo poważnych powikłań łącznie ze zgonem. Niestety także leczenie tych chorób może skutkować trudnymi do opanowania powikłaniami krwotocznymi
1. Co to jest zatorowość płucna?
Zatorowość płucna to zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Najczęstszym jest właśnie część lub cała skrzeplina, pochodząca z kończyny dolnej, która wraz z prądem krwi przepłynęła do naczyń tętniczych.
Możliwie szybkie rozpoznanie zakrzepicy i wdrożenia leczenia jest kluczowe. Aż co 3. osoba z zatorowością płucną umiera, a najczęściej diagnoza stawiana jest pośmiertnie, podczas sekcji zwłok, ponieważ nie została ona rozpoznana za życia. Ma to związek z tym, że aż 60% chorych nie ma żadnych objawów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy po dwóch miesiącach można wyleczyć zakrzepicę żył dolnych? - odpowiada lek. Krzysztof Szmyt
- Czy po porodzie to może być zakrzepica? - odpowiada lek. Diana Kupczyńska
- Jak operowana jest zakrzepica kończyn dolnych? - odpowiada lek. Łukasz Dubielecki
U pozostałych podstawowymi z nich są nagła duszność z bólem w klatce piersiowej i kaszel z krwiopluciem.
2. Przewlekłe nadciśnienie płucne
Kolejnym powikłaniem zakrzepicy jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Polega ono na nieprawidłowym wzroście ciśnienia w tętnicy płucnej.
Jest spowodowane zamknięciem części rozgałęzień tętnicy płucnej przez skrzepliny i brakiem ich samoistnego rozpuszczenia z upływem czasu. Najczęściej jest to stan zejściowy przebytej zatorowości płucnej.
Od momentu rozpoznania zatorowości, do czasu wystąpienia nadciśnienia płucnego może upłynąć nawet kilkanaście lat. Początkowo chory obserwuje przejściową poprawę swojej wydolności fizycznej, z czasem jednak, dochodzi do postępu zmian i nawracania epizodów zatorowości lub miejscowego wykrzepiania w obrębie rozgałęzień tętnicy płucnej.
3. Zespół pozakrzepowy
Zespół pozakrzepowy jest jednym z najczęstszych powikłań zakrzepicy żył głębokich. Po ustąpieniu epizodu zakrzepicy, w obrębie naczyń dochodzi do trwałych zmian, głównie uszkodzenia zastawek żylnych i powstawania blizn w obrębie ścian. Całkowite odprowadzanie krwi w kierunku serca staje się niemożliwe. Dochodzi wówczas do powstawania obrzęków i bolesności kończyny..
4. Powikłania krwotoczne zakrzepicy żył głębokich
W leczeniu zakrzepicy żył głębokich, a także zatorowości płucnej dostępne są dwie metody farmakologiczne.
Pierwsza z nich to leczenie przeciwzakrzepowe za pomocą heparyny, które ma na celu zapobieganie powiększaniu się obecnego zakrzepu i powstawaniu nowych. Druga to leczenie trombolityczne, które ma doprowadzić do rozpuszczenia zakrzepu.
Niestety obie formy leczenia, niosą za sobą ryzyko ciężkich powikłań krwotocznych, które dotyczą aż do 4. chorego. Szczególnie groźne, są rzadko występujące, ale możliwe krwotoki wewnątrzczaszkowe. Dużo częstsze są natomiast krwotoki z przewodu pokarmowego.
W trakcie leczenia niezbędne jest ścisłe monitorowanie chorego pod kątem możliwości wystąpienia powikłań krwotocznych
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.