Trwa ładowanie...

Powikłania zakrzepicy – zatorowość płucna, przewlekłe nadciśnienie płucne, zespół pozakrzepowy, powikłania krwotoczne

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może ujawnić się w dwóch postaciach: jako zakrzepica żył głębokich (głównie kończyn dolnych) lub zatorowość płucna. Sama zakrzepica żył może także doprowadzić do zatorowości płucnej. Obie te jednostki prowadzą do bardzo poważnych powikłań łącznie ze zgonem. Niestety także leczenie tych chorób może skutkować trudnymi do opanowania powikłaniami krwotocznymi

spis treści

1. Co to jest zatorowość płucna?

Zatorowość płucna to zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Najczęstszym jest właśnie część lub cała skrzeplina, pochodząca z kończyny dolnej, która wraz z prądem krwi przepłynęła do naczyń tętniczych.

Zobacz film: "Leczenie zakrzepicy żył głębokich"

Możliwie szybkie rozpoznanie zakrzepicy i wdrożenia leczenia jest kluczowe. Aż co 3. osoba z zatorowością płucną umiera, a najczęściej diagnoza stawiana jest pośmiertnie, podczas sekcji zwłok, ponieważ nie została ona rozpoznana za życia. Ma to związek z tym, że aż 60% chorych nie ma żadnych objawów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

U pozostałych podstawowymi z nich są nagła duszność z bólem w klatce piersiowej i kaszel z krwiopluciem.

2. Przewlekłe nadciśnienie płucne

Kolejnym powikłaniem zakrzepicy jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Polega ono na nieprawidłowym wzroście ciśnienia w tętnicy płucnej.

Jest spowodowane zamknięciem części rozgałęzień tętnicy płucnej przez skrzepliny i brakiem ich samoistnego rozpuszczenia z upływem czasu. Najczęściej jest to stan zejściowy przebytej zatorowości płucnej.

Ból w klatce jest jednym z objawów zatorowości płucnej - groźnego powikłania zakrzepicy żył głębokich
Ból w klatce jest jednym z objawów zatorowości płucnej - groźnego powikłania zakrzepicy żył głębokich (123RF)

Od momentu rozpoznania zatorowości, do czasu wystąpienia nadciśnienia płucnego może upłynąć nawet kilkanaście lat. Początkowo chory obserwuje przejściową poprawę swojej wydolności fizycznej, z czasem jednak, dochodzi do postępu zmian i nawracania epizodów zatorowości lub miejscowego wykrzepiania w obrębie rozgałęzień tętnicy płucnej.

3. Zespół pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy jest jednym z najczęstszych powikłań zakrzepicy żył głębokich. Po ustąpieniu epizodu zakrzepicy, w obrębie naczyń dochodzi do trwałych zmian, głównie uszkodzenia zastawek żylnych i powstawania blizn w obrębie ścian. Całkowite odprowadzanie krwi w kierunku serca staje się niemożliwe. Dochodzi wówczas do powstawania obrzęków i bolesności kończyny..

4. Powikłania krwotoczne zakrzepicy żył głębokich

W leczeniu zakrzepicy żył głębokich, a także zatorowości płucnej dostępne są dwie metody farmakologiczne.

Pierwsza z nich to leczenie przeciwzakrzepowe za pomocą heparyny, które ma na celu zapobieganie powiększaniu się obecnego zakrzepu i powstawaniu nowych. Druga to leczenie trombolityczne, które ma doprowadzić do rozpuszczenia zakrzepu.

Niestety obie formy leczenia, niosą za sobą ryzyko ciężkich powikłań krwotocznych, które dotyczą aż do 4. chorego. Szczególnie groźne, są rzadko występujące, ale możliwe krwotoki wewnątrzczaszkowe. Dużo częstsze są natomiast krwotoki z przewodu pokarmowego.

W trakcie leczenia niezbędne jest ścisłe monitorowanie chorego pod kątem możliwości wystąpienia powikłań krwotocznych

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza