Trwa ładowanie...

Powszechne błędy, które popełniamy w trakcie domowych porządków

Wydaje się, że sprzątanie jest czynnością, która nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. W rzeczywistości wykonywanie tego obowiązku domowego nie jest tak proste, więc nagminnie popełniamy wiele błędów. Sprawdź, czego powinniśmy się wystrzegać.

Zobacz film: "Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?"

1. Wycieranie zakurzonych mebli przed odkurzaniem podłóg

Dlaczego najpierw powinniśmy odkurzyć wszystkie pomieszczania, a dopiero wtedy zetrzeć kurz z mebli i dodatków? Jeśli zrobimy odwrotnie, w trakcie odkurzania kurz wydostanie się przez filtr tego sprzętu na zewnątrz i ponownie osiądzie na powierzchniach przedmiotów. Jaka więc jest prawidłowa kolejność? Odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg (na mokro).

W trakcie wycierania zakurzonych powierzchni pamiętajmy też o tym, aby nie rozpylać środka czyszczącego, np. spreju do polerowania mebli, bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Ten sposób powinniśmy stosować wyłącznie w stosunku do bardzo mocno zabrudzonych miejsc. Nie należy korzystać z tej metody codziennie, ponieważ środki pozostawiają na powierzchniach trudny do usunięcia osad. W innych przypadkach wystarczy zaaplikować preparat na ściereczkę, którą będziemy przecierać meble. Na dodatek zużyjemy mniejszą jego ilość.

Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia
Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia [5 zdjęć]

Jeśli wydaje ci się, że twój wysprzątany na błysk dom to bezpieczne miejsce, bardzo się mylisz. To ogromne...

zobacz galerię

2. Mycie okien w słoneczny dzień

Zazwyczaj z tym, aby umyć okna, czekamy na dobrą pogodę. Jednak promienie słoneczne i wysoka temperatura powietrza sprawiają, że środki, których używamy do ich czyszczenia, schną bardzo szybko. W rezultacie, zanim zdążymy je umyć, detergent wyschnie, a na ich powierzchni pozostaną nieestetyczne zacieki.

Lepiej więc robić to w pochmurny dzień, gdy słońce świeci umiarkowanie, a temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza albo późnym popołudniem – wtedy promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na szklaną powierzchnię, więc smugi nie powstają. Żeby okna szybciej wyschły, zamiast ściereczki z mikrofibry powinniśmy użyć gumowej wycieraczki do szyb. Jednorazowo zbierze ona więcej wody.

3. Mycie gąbki do naczyń wyłącznie wodą

Według mikrobiologów z uniwersytetu w Arizonie gąbki do naczyń znajdują się na 3. miejscu listy najbardziej niebezpiecznych przedmiotów codziennego użytku. Mają strukturę, która sprzyja osadzaniu się nie tylko resztek jedzenia. To też akcesorium, w którym łatwo kumulują się bakterie. Mają tu one dobre warunki do rozwoju – ciepło, wilgoć i pożywienie.

Z tego względu mycie jej pod bieżącą wodą nie wystarczy, aby dobrze oczyścić. Powinniśmy więc 1-2 razy w tygodniu włożyć gąbkę do naczyń (po zwilżeniu) na 2 minuty do mikrofalówki. Innym rozwiązaniem jest umycie jej w zmywarce. W okresie zwiększonej intensywności używania powinniśmy dezynfekować ją w ten sposób codziennie.

Pamiętajmy też o tym, aby nie przeprowadzać domowych porządków bez rękawiczek. Detergenty, nawet te naturalne, mają zły wpływ na skórę dłoni i paznokcie (wysuszają je). Najlepiej wybrać te z bawełnianą wyściółką, nie gumowe, nie lateksowe. Są one komfortowe w użytkowaniu i zapewniają rękom dodatkową ochronę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.