Trwa ładowanie...

Powszechne błędy, które popełniamy w trakcie domowych porządków

Skórę dłoni chronią rękawiczki
Skórę dłoni chronią rękawiczki (123rf)

Wydaje się, że sprzątanie jest czynnością, która nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. W rzeczywistości wykonywanie tego obowiązku domowego nie jest tak proste, więc nagminnie popełniamy wiele błędów. Sprawdź, czego powinniśmy się wystrzegać.

1. Wycieranie zakurzonych mebli przed odkurzaniem podłóg

Dlaczego najpierw powinniśmy odkurzyć wszystkie pomieszczania, a dopiero wtedy zetrzeć kurz z mebli i dodatków? Jeśli zrobimy odwrotnie, w trakcie odkurzania kurz wydostanie się przez filtr tego sprzętu na zewnątrz i ponownie osiądzie na powierzchniach przedmiotów. Jaka więc jest prawidłowa kolejność? Odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg (na mokro).

W trakcie wycierania zakurzonych powierzchni pamiętajmy też o tym, aby nie rozpylać środka czyszczącego, np. spreju do polerowania mebli, bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Ten sposób powinniśmy stosować wyłącznie w stosunku do bardzo mocno zabrudzonych miejsc. Nie należy korzystać z tej metody codziennie, ponieważ środki pozostawiają na powierzchniach trudny do usunięcia osad. W innych przypadkach wystarczy zaaplikować preparat na ściereczkę, którą będziemy przecierać meble. Na dodatek zużyjemy mniejszą jego ilość.

Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia
Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia [5 zdjęć]

Jeśli wydaje ci się, że twój wysprzątany na błysk dom to bezpieczne miejsce, bardzo się mylisz. To

zobacz galerię

2. Mycie okien w słoneczny dzień

Zobacz film: "Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?"

Zazwyczaj z tym, aby umyć okna, czekamy na dobrą pogodę. Jednak promienie słoneczne i wysoka temperatura powietrza sprawiają, że środki, których używamy do ich czyszczenia, schną bardzo szybko. W rezultacie, zanim zdążymy je umyć, detergent wyschnie, a na ich powierzchni pozostaną nieestetyczne zacieki.

Lepiej więc robić to w pochmurny dzień, gdy słońce świeci umiarkowanie, a temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza albo późnym popołudniem – wtedy promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na szklaną powierzchnię, więc smugi nie powstają. Żeby okna szybciej wyschły, zamiast ściereczki z mikrofibry powinniśmy użyć gumowej wycieraczki do szyb. Jednorazowo zbierze ona więcej wody.

3. Mycie gąbki do naczyń wyłącznie wodą

Według mikrobiologów z uniwersytetu w Arizonie gąbki do naczyń znajdują się na 3. miejscu listy najbardziej niebezpiecznych przedmiotów codziennego użytku. Mają strukturę, która sprzyja osadzaniu się nie tylko resztek jedzenia. To też akcesorium, w którym łatwo kumulują się bakterie. Mają tu one dobre warunki do rozwoju – ciepło, wilgoć i pożywienie.

Z tego względu mycie jej pod bieżącą wodą nie wystarczy, aby dobrze oczyścić. Powinniśmy więc 1-2 razy w tygodniu włożyć gąbkę do naczyń (po zwilżeniu) na 2 minuty do mikrofalówki. Innym rozwiązaniem jest umycie jej w zmywarce. W okresie zwiększonej intensywności używania powinniśmy dezynfekować ją w ten sposób codziennie.

Pamiętajmy też o tym, aby nie przeprowadzać domowych porządków bez rękawiczek. Detergenty, nawet te naturalne, mają zły wpływ na skórę dłoni i paznokcie (wysuszają je). Najlepiej wybrać te z bawełnianą wyściółką, nie gumowe, nie lateksowe. Są one komfortowe w użytkowaniu i zapewniają rękom dodatkową ochronę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze