Zegar biologiczny - godziny poranne, południe, wieczór
Dlaczego rano warto uprawiać seks, a nie sięgać po papierosa? Co sprawia, że po godzinie 14.00 odczuwamy zmęczenie i spadek energii? Każdy z nas posiada indywidualny zegar biologiczny, który wpływa na naszą aktywność każdego dnia. Jeżeli nauczymy się funkcjonować zgodnie z jego wskazówkami, nasze życie może stać się o wiele łatwiejsze. Znając mechanizmy rytmu biologicznego, możemy określić, w jakich porach poszczególne narządy pracują najefektywniej i na tej podstawie ustalić swój plan dnia oraz etapy jego realizacji.
1. Zegar biologiczny - godziny poranne
Po przebudzeniu, między godziną 6.00 a 8.00, można zaobserwować wzmożoną pracę serca oraz nadnerczy. Adrenalina pobudza układ krążenia, dlatego jest to znakomita pora na prysznic i różne zabiegi kosmetyczne. Dobrze ukrwiona skóra jest w tym czasie podatna na działanie składników odżywczych zawartych w kremach i balsamach. U mężczyzn wzrasta w godzinach porannych poziom testosteronu, w związku z czym mają oni większą ochotę na seks. Dzień warto zacząć od aktywności fizycznej. Być może przeraża cię wczesna pora wstawania, ale jest to najlepszy moment na poranny bieg, spacer lub przejażdżkę rowerową. Między 7.00 a 9.00 rano nie możesz zapomnieć o zjedzeniu pełnowartościowego śniadania, bowiem w tych godzinach zager biologiczny uaktywnia pracę żołądka, a do południa organizm zdąży spalić wszystkie węglowodany. W godzinach porannych lepiej unikać picia alkoholu, ponieważ wchłania się w tym czasie bardzo szybko. Zrezygnuj również z palenia. Poranne sięganie po papierosa zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na raka płuc.
2. Zegar biologiczny - południe
Najwyższa sprawność intelektualna występuje między godziną 9.00 a 13.00. Warto wtedy realizować zadania trudne i wymagające skupienia. Po godzinie 14 możemy zaobserwować wyraźny spadek koncentracji. O tej porze lepiej zrezygnować z rozwiązywania skomplikowanych problemów, ponieważ bardzo łatwo możemy popełnić błąd. Jesteś studentem? Idealna pora na powtórzenie materiału przed egzaminem to czas między 17.00 a 19.00. Przyswajanie wiadomości w godzinach nocnych nie jest dobrym pomysłem. W tym czasie twój zegar biologiczny zaprogramowany jest na sen i umysł pracuje znacznie wolniej, a twoja nauka może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
3. Zegar biologiczny - godziny wieczorne
Czas między 17.00 a 19.00 to doskonała pora na ćwiczenia fizyczne. W tych godzinach zegar biologiczny ustawia twój organizm na szczytową formę. To również odpowiedni moment na zjedzenie ostatniego posiłku przed snem. O tej porze możesz pozwolić sobie np. na spotkanie z przyjaciółmi i wypicie lampki wina. Wieczorem alkohol jest bowiem przetwarzany przez organizm kilka razy szybciej niż w godzinach porannych. O godzinie 20.00 stajemy się bardziej uczuciowi i wrażliwy, dlatego warto wykorzystać ten czas, np. na oglądanie romantycznych filmów z ukochaną osobą. Jeżeli chcesz zachować szczupłą sylwetkę, zapomnij jednak o podjadaniu w trakcie seansu, ponieważ o tej porze proces przemiany materii ulega spowolnieniu. Staraj się kłaść spać przed 22.00, aby twoje ciało mogło się całkowicie zregenerować.
Warto słuchać swojego zegara biologicznego i nie lekceważyć wysyłanych przez swój organizm sygnałów. On najlepiej podpowie, czego w danym momencie potrzeba ci najbardziej. A przecież życie w zgodzie z samym sobą i swoim zegarem biologicznym to podstawa zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.