Poznaj wady i zalety ksiąg wieczystych online

Coraz więcej dokumentów, dzieł zaliczanych do dóbr narodowych poddawanych jest cyfryzacji. Wszystko po to, aby ich treść uchronić przed niszczącym działaniem czasu, a także zwiększyć ich dostępność. Nie inaczej stało się z księgami wieczystymi. Ministerstwo Sprawiedliwości w 1995 roku rozpoczęło prace nad systemem Nowej Księgi Wieczystej (NKW).

Co to jest Nowa Księga Wieczysta?

Dostęp do dokumentów online

Coraz więcej dokumentów jest dostępnych za pośrednictwem internetu. Można sprawdzić je nawet we własnym domu.

Zanim przejdziemy do definicji

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

NKW , należy najpierw przedstawić znaczenie samej księgi wieczystej. Jest to rejestr publiczny, który zawiera spis nieruchomości wraz z określeniem tego, kto posiada do niej prawo własności, jaka jest jej powierzchnia czy dokładny adres, a także inne ważne informacje dotyczące zapisów prawnych związanych z tą nieruchomością. Informacje te są szczególnie istotne, gdy chcemy zakupić jakąś nieruchomość. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy osoba, od której zamierzamy nabyć dom czy mieszkanie jest rzeczywiście właścicielem i czy obiekt nie ma obciążonej hipoteki. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe i tam można się udać po odpis.

NKW to nic innego, jak elektroniczna księga wieczysta. Została ona założona, aby usprawnić dostęp do rejestru, wydawanie odpisów oraz żeby obrót nieruchomościami stał się bezpieczniejszy. Nowa Księga Wieczysta pozwala na wgląd do rejestru publicznego nieruchomości na własnym komputerze.

Zalety Nowej Księgi Wieczystej

Udostępnienie ksiąg wieczystych online ułatwiło załatwianie wielu spraw związanych z nieruchomościami. Aby sprawdzić interesujące nas obiekty, nie musimy za każdym razem udawać się do sądu rejonowego. Wystarczy wpisać odpowiedni numer księgi wieczystej na stronie internetowej NKW na swoim komputerze. Po odpis należy tak jak wcześniej udać się do sądu rejonowego, ale można już uzyskać go od ręki w formie wydruku (na odpis z papierowej wersji można czekać nawet 3 tygodnie). Znacznie łatwiej jest uzyskać odpis dotyczący nieruchomości, która znajduje się w zupełnie innej części Polski niż nasze miejsce zamieszkania. Można to załatwić w swoim sądzie rejonowym, ale warunkiem jest obecność interesującej nas księgi w NKW. Niewątpliwą zaletą systemu jest również utrwalenie bardzo istotnych informacji dotyczących praw własnościowych, są one bezpieczniejsze. Forma papierowa może po prostu ulec zniszczeniu, np. w wyniku pożaru.

Wady Nowej Księgi Wieczystej

Na obecnym etapie funkcjonowania NKW, minusem jest z pewnością jej niekompletność. Nie wszystkie nieruchomości zostały zamieszczone w rejestrze internetowym. Przenoszenie informacji z papierowych ksiąg wieczystych na nośniki cyfrowe sprawia, że nie można nic zrobić w wydziałach wieczystoksięgowych, a więc nie jest możliwe dokonanie wpisu lub odpisu. Może być to znacznym utrudnieniem dla osób, którym zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy. Ponadto, jeśli chcemy nabyć jakąś nieruchomość, nie wystarczy wpis w NKW. Nadal obowiązkowe jest posiadanie odpisu z sądu rejonowego.

Pamiętajmy jednak, że prace nad Nową Księgą Wieczystą wciąż trwają. Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za system będą dążyć do tego, by zgodnie z początkowymi założeniami zmniejszyć biurokrację, a zwiększyć dostępność do ważnych informacji publicznych oraz zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, którzy przystępują do obrotu nieruchomościami.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.

Mieszkaj zdrowo

Energooszczędne mieszkanie

Energooszczędne mieszkanie

Ekologiczne mieszkanie W dzisiejszych czasach, szukając dla siebie mieszkania, zwraca się uwagę nie tylko na jego wygląd i lokalizację, ale również na energooszczędność.

Mieszkaj zdrowo

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Domowy ogródek Pięknie urządzony ogród jest doskonałym uzupełnieniem domu mieszkalnego.