Trwa ładowanie...

Poznaj wady i zalety ksiąg wieczystych online

 Magdalena Pietras
24.12.2013 14:59
Poznaj wady i zalety ksiąg wieczystych online
Poznaj wady i zalety ksiąg wieczystych online

Coraz więcej dokumentów, dzieł zaliczanych do dóbr narodowych poddawanych jest cyfryzacji. Wszystko po to, aby ich treść uchronić przed niszczącym działaniem czasu, a także zwiększyć ich dostępność. Nie inaczej stało się z księgami wieczystymi. Ministerstwo Sprawiedliwości w 1995 roku rozpoczęło prace nad systemem Nowej Księgi Wieczystej (NKW).

spis treści

1. Co to jest Nowa Księga Wieczysta?

Dostęp do dokumentów online
Dostęp do dokumentów online

Coraz więcej dokumentów jest dostępnych za pośrednictwem internetu. Można sprawdzić je nawet we własnym

zobacz galerię

Zanim przejdziemy do definicji

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

NKW , należy najpierw przedstawić znaczenie samej księgi wieczystej. Jest to rejestr publiczny, który zawiera spis nieruchomości wraz z określeniem tego, kto posiada do niej prawo własności, jaka jest jej powierzchnia czy dokładny adres, a także inne ważne informacje dotyczące zapisów prawnych związanych z tą nieruchomością. Informacje te są szczególnie istotne, gdy chcemy zakupić jakąś nieruchomość. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy osoba, od której zamierzamy nabyć dom czy mieszkanie jest rzeczywiście właścicielem i czy obiekt nie ma obciążonej hipoteki. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe i tam można się udać po odpis.

NKW to nic innego, jak elektroniczna księga wieczysta. Została ona założona, aby usprawnić dostęp do rejestru, wydawanie odpisów oraz żeby obrót nieruchomościami stał się bezpieczniejszy. Nowa Księga Wieczysta pozwala na wgląd do rejestru publicznego nieruchomości na własnym komputerze.

2. Zalety Nowej Księgi Wieczystej

Udostępnienie ksiąg wieczystych online ułatwiło załatwianie wielu spraw związanych z nieruchomościami. Aby sprawdzić interesujące nas obiekty, nie musimy za każdym razem udawać się do sądu rejonowego. Wystarczy wpisać odpowiedni numer księgi wieczystej na stronie internetowej NKW na swoim komputerze. Po odpis należy tak jak wcześniej udać się do sądu rejonowego, ale można już uzyskać go od ręki w formie wydruku (na odpis z papierowej wersji można czekać nawet 3 tygodnie). Znacznie łatwiej jest uzyskać odpis dotyczący nieruchomości, która znajduje się w zupełnie innej części Polski niż nasze miejsce zamieszkania. Można to załatwić w swoim sądzie rejonowym, ale warunkiem jest obecność interesującej nas księgi w NKW. Niewątpliwą zaletą systemu jest również utrwalenie bardzo istotnych informacji dotyczących praw własnościowych, są one bezpieczniejsze. Forma papierowa może po prostu ulec zniszczeniu, np. w wyniku pożaru.

3. Wady Nowej Księgi Wieczystej

Na obecnym etapie funkcjonowania NKW, minusem jest z pewnością jej niekompletność. Nie wszystkie nieruchomości zostały zamieszczone w rejestrze internetowym. Przenoszenie informacji z papierowych ksiąg wieczystych na nośniki cyfrowe sprawia, że nie można nic zrobić w wydziałach wieczystoksięgowych, a więc nie jest możliwe dokonanie wpisu lub odpisu. Może być to znacznym utrudnieniem dla osób, którym zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy. Ponadto, jeśli chcemy nabyć jakąś nieruchomość, nie wystarczy wpis w NKW. Nadal obowiązkowe jest posiadanie odpisu z sądu rejonowego.

Pamiętajmy jednak, że prace nad Nową Księgą Wieczystą wciąż trwają. Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za system będą dążyć do tego, by zgodnie z początkowymi założeniami zmniejszyć biurokrację, a zwiększyć dostępność do ważnych informacji publicznych oraz zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, którzy przystępują do obrotu nieruchomościami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze