Poznań, Warszawa, a teraz Świdnica. Patogen atakuje, pacjenci w izolacji
Oporna na antybiotyki bakteria New Delhi została wykryta u kilkunastu pacjentów szpitala w Świdnicy. To już trzeci szpital w Polsce, gdzie potwierdzono w ostatnim czasie zakażenia. Przebieg może być bezobjawowy, ale jest też ryzyko groźnych powikłań.
1. Pacjenci zakażeni groźną bakterią
U kilkunastu pacjentów świdnickiego szpitala wykryto bakterię Klebsiellą pneumoniae. 16 osób było hospitalizowanych z kolonizacją bakterii w przewodzie pokarmowym, a u kolejnych dwóch stwierdzono zakażenie.
Szpital poinformował, że wobec chorych zastosowano odpowiednie leczenie i procedury epidemiologiczne. Pacjenci byli izolowani i kohortowani w wydzielonych salach do czasu ich wypisu ze szpitala. Po zakończonej hospitalizacji dostali wskazówki dotyczące postępowania w domu.
Wszyscy pacjenci, u których potwierdzono wcześniej kolonizację lub zakażenie zostali już wypisani. Świdncki sanepid zapewnia, że aktualnie sytuacja w szpitalu jest stabilna.
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie superbakteria zaatakowała także w innych szpitalach w Polsce - w Warszawie i Poznaniu.
2. New Delhi w Warszawie i Poznaniu
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie wstrzymał przyjęcia na oddział urologii po tym, jak potwierdzono tam zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae. Jak informował wówczas dyrektor lecznicy, otworzono tam ognisko epidemiologiczne, a zakażenie zostało potwierdzone u 5 pacjentów.
Wcześniej na izolację trafiło 10 pacjentów z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.
Bakteria Klebsiella pneumoniae została po raz pierwszy wykryta w Indiach w 2008 roku, stąd jej potoczna nazwa New Delhi. Należy ona do grupy bakterii opornych na działanie antybiotyków, dlatego jest śmiertelnie niebezpieczna.
Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, ale nie oznacza, że nie ma też ciężkich przebiegów. Wręcz przeciwnie, bakteria może wywołać groźne powikłania z zapaleniem opon mózgowych i sepsą włącznie.
Statystyki Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują wyraźnie, że w całej Polsce takich ognisk jest coraz więcej.
W 2022 roku potwierdzono 167 ognisk zakażeń szpitalnych pałeczkę Klebsiella pneumoniae, a w 115 przypadkach była to konkretnie bakteria New Delhi. Dla porównania w ubiegłym roku takich ognisk było 147, a przed pandemią w 2019 roku - 59
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.