Trwa ładowanie...

Pregabalina - działanie, wskazania i przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
22.05.2023 14:51
Pregabalina to lek na padaczkę dostępny na receptę.
Pregabalina to lek na padaczkę dostępny na receptę. (pixabay)

Pregabalina, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), to lek na padaczkę, który jest skuteczny także w leczeniu zespołu lęku uogólnionego oraz przewlekłego bólu. Pregabalina podawana jest doustnie i na czczo w formie kapsułek twardych. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Działanie leku Pregabalina

Pregabalina to lek stosowany w terapii padaczki, w leczeniu napadów częściowych, z wtórnym uogólnieniem lub bez niego, uogólnionych zaburzeń lękowych oraz bólu neuropatycznego (obwodowe i centralne bóle neuropatyczne).

Pregabalina jest strukturalnym analogiem kwasu gamma-aminomasłowego GABA, który jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego największą rolą jest spowalnianie aktywności mózgu.

To dlatego lekarze przepisują pregabalinę na zaburzenia będące wynikiem nadmiernej stymulacji mózgu. Mechanizm działania substancji polega głównie na blokowaniu kanałów wapniowych typu L, które biorą udział w rytmicznych wyładowaniach neuronów oraz wydzielaniu neuroprzekaźników.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Ich blokowanie może wpływać na zahamowanie wydzielania neuroprzekaźników oraz aminokwasów pobudzających lub wpływać na stabilizację błon komórkowych. Pregabalina wykazuje działanie stabilizacyjne na błony komórkowe, wpływa na substancję P w rdzeniu kręgowym oraz na zmniejszenie uwalniania noradrenaliny, serotoniny i dopaminy.

2. Wskazania do stosowania leku Pregabalina

Wskazaniem do stosowania leku Pregabalina jest:

  • terapia skojarzonych napadów częściowych epilepsji u osób dorosłych, które są lub nie są wtórnie uogólnione,
  • farmakoterapia bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego u dorosłych,
  • leczenie u nich uogólnionych zaburzeń lękowych.

Stosuje się ją również w leczeniu: lęku społecznego, fibromialgii, zespołu odstawiennego poalkoholowego oraz zapobiegawczo przeciw migrenom. W Polsce lek pregabalina jest dostępna pod kilkoma nazwami handlowymi, zawsze sprzedaje się ją po okazaniu recepty lekarskiej.

Preparaty ją zawierające są produkowane przez kilka znanych koncernów farmaceutycznych. To kapsułki twarde; 75 mg, 150 mg, 300 mg w opakowaniach po 14, 28, 56 i 70 sztuk.

3. Dawkowanie pregabaliny

Substancja czynna pregabalin jest dostępna w kapsułkach, które należy połykać bez rozgryzania, popijając wodą (około pół szklanki). Lek ten można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Dawkowanie pregabaliny zależy od rodzaju schorzenia oraz stopnia nasilenia choroby. Dawkowanie i częstotliwość jej przyjmowania zawsze określa lekarz prowadzący. Zazwyczaj stosuje się dawki od 150 do 600 mg na dobę, co w dużej od rodzaju dolegliwości, jakie ma leczyć.

I tak w przypadku padaczki lekarz może rozpocząć leczenie od dawki 150 mg na dobę (od 2 do 3 razy na dobę). Jeśli to konieczne, dawka może zostać zwiększona do 300 mg lub do 600 mg.

Jeśli chodzi o dawkowanie w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych, stosowana dawka może wynosić od 150 mg do 600 mg. Właściwości przeciwbólowe pregabaliny przynoszą pierwsze efekty już po kilku dniach stosowania i rezultaty te utrzymują się przez długi czas.

Przy odstawianiu leku specjaliści zalecają stopniowe zmniejszanie dawki, aby uniknąć dyskomfortu, złego samopoczucia i potencjalnych komplikacji.

4. Przeciwwskazania i działania niepożądane leku Pregabalina

Nie zawsze można stosować lek. Przeciwwskazaniem do stosowania pregabaliny jest nadwrażliwość na substancję czynną, czyli pregabalinę bądź jakąkolwiek z substancji pomocniczych obecnych w preparacie.

Leku nie można stosować u dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym, szczególnie borykające się z zastoinową niewydolnością serca.

Z zażywaniem pregabaliny związane są również działania niepożądane. U cukrzyków może dojść do wzrostu masy ciała. Inne skutki uboczne to zawroty głowy i senność, zaburzenia czynności nerek i zmniejszenie ostrości wzroku, zwiększenie łaknienia, nerwowość, spadek libido, zaburzenia równowagi, omamy, napady paniki czy obniżenie nastroju.

Po przyjęciu pregabaliny nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych oraz obsługiwać maszyn. Podczas stosowania preparatów z pregabaliną nie wolno spożywać alkoholu. Warto pamiętać, że powyższe objawy są odwracalne. Mijają wraz z odstawieniem preparatu.

Pregabalina wchodzi w bardzo ograniczoną interakcję z innymi lekami, jednak może się tak zdarzyć. Z tego względu należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze