Trwa ładowanie...

Pregna DHA - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Produkt stanowi źródło kwasu tłuszczowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. Co warto wiedzieć o Pregna DHA i kiedy należy go stosować?

spis treści

1. Skład i działanie suplementu Pregna DHA

W jednej kapsułce Pregna DHA znajduje się 300 mg kwasu dokozaheksaenowego (DHA), pochodzącego z ryb. Substancje pomocnicze preparatu to żelatyna, przeciwutleniacz oraz glicerol, utrzymujący wilgoć.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA to kluczowy składnik, który ma ogromny wpływ na rozwój mózgu u płodu i dzieci karmionych piersią. Niemowlę otrzymuje DHA wyłącznie przez łożysko lub wraz z mlekiem matki.

Kobiety w ciąży i okresie laktacji mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na ten składnik, szczególnie kiedy ich dieta nie obfituje w ryby. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć odpowiedniej ilości DHA, w związku z czym dziecko nie otrzyma składnika niezbędnego do właściwego rozwoju komórek mózgowych i przeciwdziałania wielu chorobom.

Kwas DHA znajduje się również w siatkówce oka i układzie nerwowym. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz narządu wzroku, a szczególnie ostrości widzenia. Dodatkowo wzmacnia odporność, chroni przed wystąpieniem stanów zapalnych, alergii czy astmy.

Pregna DHA zawiera kwas tłuszczowy, pochodzący z odpowiednio oczyszczonego oleju z tłustych ryb morskich. Jest bezpiecznym źródłem oleju w formie trójglicerydów (TG).

Wykazano, że DHA w tej postaci jest dwukrotnie lepiej przyswajalne w porównaniu do estrów etylowych (EE), znajdujących się w innych suplementach diety. Ponadto, wielu lekarzy jest zdania, że kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny regularnie suplementować DHA, ze względu na dobro własne i dziecka.

2. Wskazania do stosowania Pregna DHA

Stosowanie suplementu Pregna DHA jest uzasadnione w czasie ciąży oraz karmienia piersią, w przypadku gdy codzienna dieta nie obfituje w tłuste ryby morskie. Po preparat mogą również sięgać osoby ze zdiagnozowanymi niedoborami kwasów omega-3.

Przeciwwskazania uniemożliwiające zażywanie produktu to uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik pomocniczy suplementu.

3. Dawkowanie suplementu Pregna DHA

Pregna DHA należy stosować zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ulotce, dołączonej do opakowania lub według wskazówek od lekarza. Zwykle zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie.

Suplement można spożywać niezależnie od posiłków, kapsułkę wystarczy popić odpowiednią ilością wody. Niewwskazane jest przekraczanie dziennej porcji Pregna DHA, wyjątek stanowią konkretne zalecenia lekarskie.

4. Skutki uboczne i środki ostrożności

Pregna DHA jest dobrze tolerowanym suplementem diety, natomiast u osób szczególnie wrażliwych może wywołać reakcje alergiczne. Po zauważeniu niepokojących objawów należy niezwłocznie zrezygnować ze stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Produkt nie powinien być zażywany po upływie terminu ważności, nie powinien być też uznawany za zamiennik zdrowej, zbilansowanej diety czy trybu życia. Szczelnie zamknięte opakowanie należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza