Trwa ładowanie...

Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet
Prezerwatywa dla kobiet

Jeśli prezerwatywa, to tylko dla mężczyzn. Niedługo może być to przeżytek. Coraz popularniejsze okazują się prezerwatywy dla kobiet. Ten rodzaj mechanicznej metody antykoncepcyjnej, znanej od 1992 roku, stanowi alternatywę dla metody antykoncepji hormonalnej. Ponieważ tradycyjna prezerwatywa ma stałych zwolenników, pomyślano również o kobietach, dla których jest to wygodniejsza metoda antykoncepcji, pozwalająca kontrolować płodność w takim samym stopniu co inne metody.

spis treści

1. Czym jest prezerwatywa dla kobiet?

Damska prezerwatywa to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami – zamkniętym i otwartym. Prezerwatywa podczas stosunku zapobiega kontaktowi penisa z pochwą, szyjką macicy i częściowo także sromem. Prezerwatywa dla kobiet wypełnia delikatnie pochwę. Można ją założyć przed rozpoczęciem stosunku i nie wymaga ona wyjęcia z pochwy tuż po ejakulacji. Jest jednorazowego użytku, dostępna w jednym rozmiarze, bez recepty. Jednak jest ona dostępna tylko w niektórych aptekach, podczas gdy męska prezerwatywa jest dostępna prawie w każdym sklepie. Połączenie dwóch rodzajów prezerwatywy - męskiej i żeńskiej może spowodować pęknięcie lub zsunięcie się obu.

2. Skuteczność kobiecych prezerwatyw

Skuteczność prezerwatyw dla kobiet wynosi około 95%, pod warunkiem, że prezerwatywa zakładana jest prawidłowo, nie pęknie przed lub podczas stosunku i nie zsunie się podczas stosunku lub członek nie zostanie wprowadzony do pochwy obok prezerwatywy. Damska prezerwatywa jest równie skuteczna w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową jak prezerwatywa dla mężczyzn. Ponieważ prezerwatywa dla kobiet przykrywa częściowo srom, może ona także zmniejszać ryzyko zakażenia patogenami przenoszonymi przez bezpośredni kontakt skóra-skóra, takimi jak: wirus opryszczki, wirus brodawczaka ludzkiego czy krętek blady wywołujący nadal występującą kiłę. Wskaźnik Pearla prezerwatywy wynosi 3-15 i jest zbliżony do innych metod mechanicznych.

3. Jak założyć damską prezerwatywę?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Warto poćwiczyć przed założeniem prezerwatywy, ponieważ umieszczenie jej w pochwie może być początkowo trudne. Połóż się i ugnij nogi w kolanach albo stojąc, jedną stopę oprzyj na podwyższeniu. Chwyć w palce pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy, delikatnie go ściśnij i wprowadź głęboko do pochwy. Upewnij się, że prezerwatywa nie jest skręcona, wyjmij palce; na zewnątrz powinnaś widzieć około 2-3 cm prezerwatywy wraz z zewnętrznym pierścieniem. W trakcie stosunku dopilnuj, aby penis partnera nie zsunął prezerwatywy - przytrzymaj jej zewnętrzny pierścień podczas wprowadzania członka do pochwy. Po zakończonym stosunku wyjmij prezerwatywę, uciskając jej zewnętrzną końcówkę, aby zapobiec wypływowi nasienia. Wyrzuć zużytą prezerwatywę do śmieci, nigdy nie wykorzystuj jej po raz drugi.

Zanim zastosujesz prezerwatywę, koniecznie sprawdź datę ważności na opakowaniu, zapoznaj się z instrukcją oraz postaraj się nie uszkodzić prezerwatywy.

4. Zalety damskiej prezerwatywy

  • pełne bezpieczeństwo,
  • ochrona przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi,
  • brak alergii ze względu na materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa,
  • stosowanie prezerwatywy wyłącznie podczas stosunku,
  • możliwość założenia prezerwatywy parę godzin przed zbliżeniem.

5. Wady damskiej prezerwatywy

  • umieszczanie prezerwatywy może stanowić problem dla osób początkujących, co wpływa na atmosferę podczas zbliżenia;
  • nieprawidłowe założenie prezerwatywy może być przyczyną jej osunięcia lub pęknięcia, co powoduje zmniejszenie ochrony;
  • według niektórych prezerwatywa wpływa na zmniejszenie doznań podczas stosunku;
  • wysoka cena prezerwatywy dla kobiet;
  • nieestetyczne wykończenie prezerwatywy.

Skuteczne metody antykoncepcji dla kobiet to również metody mechaniczne. Dostosowane do potrzeb indywidualnych oraz używane wyłącznie podczas stosunku mogą okazać się odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla kobiet prowadzących nieregularne życie seksualne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze