Trwa ładowanie...

Priorix - działanie, dawkowanie, możliwe skutki uboczne

 Kinga Olchowy
18.03.2020 14:48
Priorix może uchronić Cię od przykrych powikłań choroby
Priorix może uchronić Cię od przykrych powikłań choroby (iStock)

Szczepienia są ważną częścia naszego życia, ponieważ chronią nas przed wieloma chorobami i ich powikłaniami. Zwykle szczepieniu podlegają dzieci (zgodnie z kalendarzem szczepień) i dobrze jest podać odpowiednią dawkę jak najszybciej. Można ją podać także dorosłym. Szczepionki działają zazwyczaj przez kilka lat i pomagają organizmowi bronić się przed groźnymi chorobami. Jedną z nich jest priorix, odpowiedzialny za uodparnianie nas przed tzw. chorobami wieku dziecięcego.

spis treści

1. Co to jest Priorix

Priorix to szczepionka, która uodparnia organizm na zakażenie wywołane przez wirusy odry, świnki i różyczki. Działa więc kompleksowo - wystarczy ten jeden środek, aby uchronić nas przed skutkami i powikłaniami ze strony wszystkich tych zakaźnych chorób. Podaje się ją dzieciom do 9 miesiąca życia, ale można ją podać także dorosłym.

Szczepionkę tę podaje się zazwyczaj w formie zastrzyku domięśniowego. Zwykle igłę wkłuwa sie w przedramie lub przednio-boczną część uda. Zwykle aplikuje sie ją w dwóch dawkach - pierwsza z nich zawsze zawiera 0.5 ml płynu, drugą ustala się według aktualnie obowiązujących zasad.

Zobacz film: "Nie wiesz, czy jesteś zaszczepiony? Sprawdź, co zrobić"

Priorix można podać także osobom, które już kiedyś były szczepione na wymienone wyżej choroby zakaźne. Nie wchodzi ona z nimi w interakcje, a jedynie wzmacnia i przedłuża ich działanie.

2. Przeciwwskazania do wykonania szczepienia

Nie zawsze można zastosować Priorix. Jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, należy zastosować inny środek. Sporym problemem jest także zaburzona praca układu odpornościowego, związana przede wszystkim z AIDS lub zakażeniem wirusem HIV. Nie należy podawać jej także osobie, która jest ciężko chora, ma gorączkę lub jest w ciąży. Przez miesiąc od podania Priorixu nie można zajść w ciążę - grozi to problemami z utrzymaniem płodu i zwiększa ryzyko wystąpienia wad.

Czasem zdarza się, że lekarz podejmuje decyzje o podaniu Priorixu osobie zarażonej wirusem HIV, jeśli uzna, że organizm jest w stanie tolerować podane przeciwciała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, które wcześniej miały wstrząs anafilaktyczny (przyczyna jest nieważna), ponieważ szczepionka może go wywołać, jeśli wystąpi rekacja obronna organizmu.

3. Możliwe działania niepożądane

Czasem po podaniu szczepionki może dojść do wystąpienia reakcji anafilaktycznej, którą należy natychmiast leczyć w szpitalu. Moga pojawić się także zmiany skórne w postaci wysypki czy pokrzywki, a także obrzęki błon śluzowych gardła i jamy ustnej. Priorix może też wywołać nadciśnienie i chwilowe problemy z oddychaniem.

Może wystąpić także zapalenie ucha, spojówek lub oskrzeli oraz biegunki, wymioty i silny kaszel. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy zgłosić się do lekarza i powiedzieć o wszystkim.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze