Problemy z zajściem w ciążę dotykają bardzo wielu kobiet, niezależnie od wieku i stylu życia. Czasem są wynikiem niepłodności partnera, ale istnieje także mnóstwo innych możliwych przyczyn.
Jeśli wielomiesięczne lub wieloletnie starania o dziecko nie przynoszą efektu, warto zgłosić się do lekarza. Zrobi on podstawowe badania i wykluczy najbardziej powszechne przyczyny problemów.
Z problemem niepłodności można zgłosić się do lekarza, jeśli przez około roku staranie się nadal nie doszło do zapłodnienia. Staranie rozumie się przez odbywanie stosunku seksualnego minimum 4-5 razy w tygodniu.
Problemy z zajściem w ciążę wynikają bardzo często z chorób, które rozwijają się w organizmie. Często są to choroby autoimmunologiczne.
W przypadku starań o dziecko warto wykonać badanie pozwalające ocenić pracę tarczycy. Problemy z niedoczynnością, nadczynnością lub chorobą Hashimoto mogą być bezpośrednią przyczyną kłopotów z płodnością.
Bardzo często przyczyna problemów z zajściem w ciążę wynika z nadmiernego odczuwania stresu. W tej sytuacji należy przede wszystkim zredukować odczuwanie negatywnych emocji.
Problem z zajściem w ciążę może pojawić się także wraz z wiekiem. Około menopauzy jest to bardzo trudne. Po 40 roku życia szanse na zajście w ciążę są niewielkie.
Można także zgłosić się do psychologa, który pomoże znaleźć rozwiązanie.
W przypadku kobiet niepłodność może być związana także z niektórymi problemami ginekologicznymi, takimi jak endometrioza, torbiele i mięśniaki czy zespół policystycznych jajników.
Bardzo często problemem okazuje się nie do końca wyleczona infekcja i niedrożność jajowodów. W przypadku mężczyzn zazwyczaj problemem jest sperma złej jakości, ale także uszkodzenie jąder i zaburzenia genetyczne.
Warto także sprawdzić u lekarza, czy u kobiety nie dochodzi do zaburzeń owulacji. Nie zawsze występowanie miesiączki oznacza, że do owulacji doszło.
W celu prawidłowego określenia przyczyny niepłodności należy wykonać szereg badań, które nie tylko wykluczą choroby, ale także predyspozycje genetyczne.
Warto także skonsultować się z psychologiem, ponieważ problemy z zajściem w ciążę mogą mieć także związek z zaburzeniami emocjonalnymi.
Czasem mogą być wynikiem traum z przeszłości lub wewnętrznych obaw, które psycholog czy psychoterapeuta pomogą nam odkryć i zminimalizować ich wpływ na naszą płodność.
Warto także pamiętać, że niepłodność różni się od bezpłodności. Pierwszy przypadek jest zwykle czasowy i związany z problemem, z którym łatwo można sobie poradzić.
Niektórzy psychologowie uważają, że problemy z zajściem w ciążę są związane także z nadmiernym staraniem się o dziecko. Kiedy partnerzy nieco odpuszczają i zaczynają myśleć o seksie jako intymnym kontakcie, a nie sposobie na powiększenie rodziny, najczęściej szybciej udaje się zajść w ciążę.