Procto glyvenol – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki
Procto glyvenol to preparat występujący w formie czopków oraz żelu. Jego zadaniem jest leczenie zewnętrznych i wewnętrznych żylaków odbytu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej preparatowi Procto glyvenol. Przybliżymy jego właściwości, skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które może wywołać.
1. Procto glyvenol – działanie
Lek Procto glyvenol zawiera składniki o działaniu miejscowo znieczulającym (lidokaina) oraz lek wzmacniający włosowate naczynia krwionośne (tribenozyd).
Procto glyvenol działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwświądowo, a także przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Również miejscowo znieczula i łagodzi dolegliwości spowodowane żylakami odbytu tj. świąd, pieczenie i ból. Lek działa miejscowo, praktycznie nie wywiera działania ogólnoustrojowego.
Preparat Procto glyvenol stosowany jest miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.
2. Procto glyvenol – skład
W skład Procto glyvenol wchodzą: lidokaina oraz tribenozyd. Lidokaina to lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Hamuje ona powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych.
Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Lidokaina zawarta w preparacie łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu.
Tribenozyd to lek działający osłaniająco na naczynia włosowate. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwświądowo, a także przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Zmniejsza przepuszczalność oraz poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych. Preparat ma działanie miejscowe i praktycznie nie wywiera działania ogólnoustrojowego.
3. Procto glyvenol – skutki uboczne
Skutki uboczne po zastosowaniu Procto glyvenol mogą być następujące: reakcje skórne takie jak pieczenie w miejscu podania, wysypka, świąd i pokrzywka. Ponadto odnotowano po podaniu preparatu reakcje anafilaktyczne w tym obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, skurcz oskrzeli i zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Preparat Procto glyvenol przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Nie połykać i nie rozgryzać leku.
Osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na lateks powinny zachować szczególną ostrożność stosując lek procto glyvenol w postaci kremu, ponieważ tuba z preparatem posiada w dolnej części lateksowy łącznik. Lateks może wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości.
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy stosować preparatu u dzieci oraz u kobiet w I trymestrze ciąży.
4. Procto glyvenol – dawkowanie
Preparat Procto glyvenol ma postać kremu lub czopków. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. W pewnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania.
Dorośli krem lub 1 czopek powinni stosować 2 razy na dobę, rano i wieczorem, aż do ustąpienia ostrych objawów, następnie stosować 1 raz na dobę. W przypadku leczenia wewnętrznych żylaków odbytu z zastosowaniem kremu należy posługiwać się aplikatorem, dołączonym do opakowania.
Aplikator należy nakręcić na gwint tuby zawierającej krem. Przed aplikacją należy zdjąć kapturek ochronny z aplikatora, a po niej, nałożyć go ponownie.
Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.
5. Procto glyvenol – opinie
Opinie o Procto glyvenol na forach internetowych poświęconych medycynie są pozytywne. Jednak pacjenci polecają stosować żel ze względu na mniej uporczywą metodę aplikacji preparatu. Chwalona jest również cena leku oraz skuteczność jego działania.
Nie ma wielu opinii na temat skutków ubocznych występujących po zastosowaniu preparatu.
6. Procto glyvenol – zamienniki
Lista zamienników leku Procto glyvenol jest spora co na pewno pozwoli znaleźć pacjentom produkt odpowiadający ich potrzebom oraz konkurencyjny finansowo. W aptekach dostępne są następujące zamienniki Procto glyvenol:
Aesculan, Alvogyl, Bobodent, Calgel, Caustinerf fort, Dentinox N, Depo-Medrol z Lidokainą, Depulpin, Devipasta, Dicloratio, EMLA, Emla Plaster, Envil gardło, Envix, Kamistad Gel, docain-Egis, Lidocaine Grindeks, Lidocaine Mimer, Lidokaina Grünenthal, Lidoposterin, Lignadren, Lignocain, Lignocain 2%, LIGNOCAINUM c. NORADRENALINO WZF, Lignocainum 2% c. noradrenalino 0,00125% WZF, Lignocainum hydrochloricum 1%, Lignocainum Hydrochloricum WZF, Lignocainum hydrochloricum WZF 1%, Lignocainum hydrochloricum WZF 2%, Lignocainum Jelfa, Lignocainum WZF 5% Grave, Lignox, Mydocalm, Neo-Aesculan, Venożel, Versatis, Xylocaine.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.