Profilaktyka nawracających infekcji intymnych
Nieprawidłowa wydzielina z pochwy, przykry zapach, ból, świąd i pieczenie okolic intymnych to klasyczne objawy infekcji. Zdiagnozowanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na pozbycie się uciążliwych dolegliwości, ale nie gwarantuje braku nawrotów infekcji. Co zrobić, by uchronić się przed kolejnymi infekcjami intymnymi?
1. Przyczyny pojawienia się infekcji intymnej
Problemy ze zdrowiem intymnym mogą mieć różne przyczyny, ale w większości przypadków wynikają z zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. U zdrowych kobiet odpowiednia liczba pałeczek bakterii kwasu mlekowego w pochwie zapewnia kwaśne pH, które chroni drogi rodne przed nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Niestety w niektórych wypadkach liczba dobroczynnych bakterii może ulec wyraźnemu zmniejszeniu, stwarzając tym samym sprzyjające warunki do intensywnego namnażania się patogenów.
W jakich sytuacjach dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy?
- Stosowanie mydła do oczyszczania okolic intymnych – zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, w związku z czym ma niepożądany wpływ na kwaśne pH pochwy.
- Noszenie bielizny z tkanin syntetycznych – materiały tego typu utrudniają dostęp powietrza do okolic intymnych i nie pochłaniają wilgoci, stwarzając optymalne warunki do namnażania się grzybów (stringi).
- Odbywanie stosunków płciowych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy – sperma ma odczyn zasadowy, niekorzystny dla pH pochwy.
- Spożywanie dużych ilości produktów zawierających węglowodany proste – cukry proste są doskonałą pożywką dla grzybów.
- Używanie perfumowanych płynów do higieny intymnej – substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną śluzówkę okolic intymnych.
- Leczenie antybiotykami – te silnie działające leki zwalczają wszystkie bakterie bez wyjątku, także te o pozytywnym wpływie na organizm.
- Noszenie obcisłych spodni – podobnie jak bielizna ze sztucznych tkanin, mocno dopasowane spodnie nie przepuszczają powietrza i mogą przyczyniać się do podrażnień okolic intymnych.
Zaburzenie flory bakteryjnej pochwy może mieć również związek ze specyficznymi etapami w życiu kobiety (menopauza, ciąża, połóg).
2. Dlaczego infekcje intymne nawracają?
Mimo zastosowania odpowiedniego leczenia niektóre kobiety doświadczają nawrotu zakażeń intymnych. Dlaczego? Wiele wskazuje na to, że w etiologii nawracających infekcji pochwy istotną rolę odgrywają wspomniane wcześniej zaburzenia równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych. Nie bez znaczenia są również inne schorzenia (np. cukrzyca), osłabienie układu odpornościowego (np. w wyniku palenia papierosów), obfite miesiączki, zaburzenia układu immunologicznego oraz zbliżenia intymne bez odpowiedniego nawilżenia – drobne podrażnienia śluzówki zwiększają podatność kobiety na infekcje intymne.
3. Jak zapobiec nawrotom infekcji intymnych?
Podstawą działań profilaktycznych są dobre nawyki higieniczne. Jeśli często zmagasz się z objawami infekcji intymnych, pamiętaj o następujących wskazówkach:
- Często zmieniaj tampony i podpaski.
- Noś bawełnianą bieliznę i unikaj obcisłych spodni – lepszym i zdrowszym wyborem są zwiewne sukienki i spódnice.
- Nie stosuj irygacji pochwy – wypłukiwanie bakterii z dróg rodnych to prosta droga do zaburzeń równowagi mikrobiologicznej pochwy.
- Jeśli zauważyłaś u siebie objawy wskazujące na infekcję pochwy, umów się na wizytę u ginekologa i zadbaj o przywrócenie kwaśnego pH pochwy.
- Dbaj o czystość okolic intymnych, ale nie przesadzaj z częstotliwością mycia – wystarczy odświeżyć je dwa razy dziennie za pomocą ciepłej wody i łagodnego płynu do higieny intymnej o właściwym pH.
- Nie korzystaj z perfumowanych wkładek higienicznych ani dezodorantów do okolic intymnych – zawarte w nich substancje mogą spowodować podrażnienia i przyczynić się do rozwoju infekcji.
- Jeśli chodzisz na basen, po wyjściu z wody możliwie szybko zdejmij strój kąpielowy i umyj okolice intymne – długotrwały kontakt z mokrą tkaniną zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji pochwy.
Nawracające infekcje intymne nie muszą być twoim problemem – dobre nawyki pielęgnacyjne i zdrowa dieta to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.