Trwa ładowanie...

Profilaktyka nawracających infekcji intymnych

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy, przykry zapach, ból, świąd i pieczenie okolic intymnych to klasyczne objawy infekcji. Zdiagnozowanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na pozbycie się uciążliwych dolegliwości, ale nie gwarantuje braku nawrotów infekcji. Co zrobić, by uchronić się przed kolejnymi infekcjami intymnymi?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny pojawienia się infekcji intymnej

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą mieć różne przyczyny, ale w większości przypadków wynikają z zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. U zdrowych kobiet odpowiednia liczba pałeczek bakterii kwasu mlekowego w pochwie zapewnia kwaśne pH, które chroni drogi rodne przed nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Niestety w niektórych wypadkach liczba dobroczynnych bakterii może ulec wyraźnemu zmniejszeniu, stwarzając tym samym sprzyjające warunki do intensywnego namnażania się patogenów.

W jakich sytuacjach dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy?

 • Stosowanie mydła do oczyszczania okolic intymnych – zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, w związku z czym ma niepożądany wpływ na kwaśne pH pochwy.
 • Noszenie bielizny z tkanin syntetycznych – materiały tego typu utrudniają dostęp powietrza do okolic intymnych i nie pochłaniają wilgoci, stwarzając optymalne warunki do namnażania się grzybów (stringi).
 • Odbywanie stosunków płciowych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy – sperma ma odczyn zasadowy, niekorzystny dla pH pochwy.
 • Spożywanie dużych ilości produktów zawierających węglowodany proste – cukry proste są doskonałą pożywką dla grzybów.
 • Używanie perfumowanych płynów do higieny intymnej – substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną śluzówkę okolic intymnych.
 • Leczenie antybiotykami – te silnie działające leki zwalczają wszystkie bakterie bez wyjątku, także te o pozytywnym wpływie na organizm.
 • Noszenie obcisłych spodni – podobnie jak bielizna ze sztucznych tkanin, mocno dopasowane spodnie nie przepuszczają powietrza i mogą przyczyniać się do podrażnień okolic intymnych.

Zaburzenie flory bakteryjnej pochwy może mieć również związek ze specyficznymi etapami w życiu kobiety (menopauza, ciąża, połóg).

2. Dlaczego infekcje intymne nawracają?

Mimo zastosowania odpowiedniego leczenia niektóre kobiety doświadczają nawrotu zakażeń intymnych. Dlaczego? Wiele wskazuje na to, że w etiologii nawracających infekcji pochwy istotną rolę odgrywają wspomniane wcześniej zaburzenia równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych. Nie bez znaczenia są również inne schorzenia (np. cukrzyca), osłabienie układu odpornościowego (np. w wyniku palenia papierosów), obfite miesiączki, zaburzenia układu immunologicznego oraz zbliżenia intymne bez odpowiedniego nawilżenia – drobne podrażnienia śluzówki zwiększają podatność kobiety na infekcje intymne.

3. Jak zapobiec nawrotom infekcji intymnych?

Podstawą działań profilaktycznych są dobre nawyki higieniczne. Jeśli często zmagasz się z objawami infekcji intymnych, pamiętaj o następujących wskazówkach:

 • Często zmieniaj tampony i podpaski.
 • Noś bawełnianą bieliznę i unikaj obcisłych spodni – lepszym i zdrowszym wyborem są zwiewne sukienki i spódnice.
 • Nie stosuj irygacji pochwy – wypłukiwanie bakterii z dróg rodnych to prosta droga do zaburzeń równowagi mikrobiologicznej pochwy.
 • Jeśli zauważyłaś u siebie objawy wskazujące na infekcję pochwy, umów się na wizytę u ginekologa i zadbaj o przywrócenie kwaśnego pH pochwy.
 • Dbaj o czystość okolic intymnych, ale nie przesadzaj z częstotliwością mycia – wystarczy odświeżyć je dwa razy dziennie za pomocą ciepłej wody i łagodnego płynu do higieny intymnej o właściwym pH.
 • Nie korzystaj z perfumowanych wkładek higienicznych ani dezodorantów do okolic intymnych – zawarte w nich substancje mogą spowodować podrażnienia i przyczynić się do rozwoju infekcji.
 • Jeśli chodzisz na basen, po wyjściu z wody możliwie szybko zdejmij strój kąpielowy i umyj okolice intymne – długotrwały kontakt z mokrą tkaniną zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji pochwy.

Nawracające infekcje intymne nie muszą być twoim problemem – dobre nawyki pielęgnacyjne i zdrowa dieta to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.