Trwa ładowanie...

Płaczą z bólu. Po tym zabiegu wiele kobiet ma traumę

 Paula Jakubasik
23.04.2024 16:23
Często pacjentki doświadczają tak silnego bólu podczas procedury, że zaczynają płakać
Często pacjentki doświadczają tak silnego bólu podczas procedury, że zaczynają płakać (Getty Images)

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest źródłem dyskomfortu. Nie chodzi tylko o standardowe badania, ale również o procedury, takie jak zakładanie i usuwanie wkładki domacicznej. Z pozoru proste i szybkie zabiegi mogą być niezwykle nieprzyjemne.

spis treści

1. Trauma ginekologiczna

Wkładka domaciczna jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, ale jej założenie i usunięcie wymaga interwencji ginekologa. Dla wielu kobiet jest to traumatyczne doświadczenie, co można zobaczyć na filmikach umieszczanych w mediach społecznościowych.

Często pacjentki doświadczają tak silnego bólu podczas procedury, że zaczynają płakać. Wiele kobiet przyznaje, że nie spodziewały się takiego dyskomfortu i kolejny raz zdecydowałyby się na miejscowe znieczulenie. Niestety zdarza się, że ginekolodzy zapewniają, że zabieg będzie szybki i niebolesny.

2. Co twierdzą eksperci?

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W 2022 roku naukowcy z Wydziału Położnictwa i Ginekologii na Duke University School of Medicine - dr Jonas Swartz i dr Jenny Wu, przeprowadzili badanie na ten temat. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w grudniu 2022 roku w czasopiśmie "Obstetrics & Gynecology".

Eksperci wykorzystali aplikację internetową do analizy 100 najczęściej oglądanych filmów na platformie TikTok, oznaczonych hasztagiem #IUD (wkładka domaciczna). Większość z tych nagrań przedstawiała osobiste doświadczenia pacjentek, które przeszły zabieg zakładania lub usuwania wkładki.

Z analizy wynikało, że 37,8 proc. filmów miało negatywny wydźwięk, 19,4 proc. pozytywny, 27,6 proc. odnosiło się do braku zaufania do pracowników służby zdrowia, a 24,4 proc. zawierało twierdzenia naukowe, które były umiarkowanie lub wysoce nieprawdziwe.

Najczęstszym tematem poruszanym w filmach przedstawiających doświadczenia pacjentek było zakładanie i usuwanie wkładki domacicznej. Kobiety podkreślały negatywne aspekty związane z kontrolą bólu, sugerując, że nie otrzymały odpowiedniego znieczulenia i/lub doświadczyły skutków ubocznych.

Dr Jonas Swartz zauważył, że coraz więcej pacjentów zdobywa wiedzę na temat medycyny za pośrednictwem mediów społecznościowych. To właśnie dlatego większość opinii tam zawartych ma negatywny wydźwięk, ale lekarzowi zależy, aby ludzie mieli dostęp do wszystkich możliwych informacji.

Z kolei dr Jenny Wu zaznaczyła, że chciałaby, aby założenie wkładki domacicznej nie było traumatycznym doświadczeniem. Jednak zdaje sobie sprawę, że poziom bólu, zwłaszcza podczas badania miednicy zależy od wielu czynników.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze